Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:57:05

 

Ana Sayfa >>> Kuş >>> Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI)

 

Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI)

( Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI) Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

TAVUK VEBASI - KUŞ GRİBİ (Avian Influenza)

 

Tavuk vebası, Orthomyxoviridae familyasındaki virüslardan A tipi Influenza virüsları (RNA) tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur.
Influenza A virüsları kanatlılardan başka insanlarda (zoonoz) ve diğer memelilerde de hastalık yapar.

 

Hastalık, 1878’de İtalya’da tavuklarda çok patojenik mikroorganizmalar (filtreleri geçebilen, 1901) tarafından oluşturulduğu, oldukça bulaşıcı ve hızlı yayılır. Virüs ilk kez 1955’te izole (H7 N1, H7 N7) edilebilmiştir.

 

Virüsün Özellikleri ve Üretilmesi

 

Influenza virüslarının A, B ve C olmak üzere 3 ayrı antijenik tipi vardır. Bu farklı yapılar mukoprotein (NP) ve matriks (M) antijenlerine göre yapılır. B ve C tipleri sadece insanlarda bulunur. Influenza A virusları ise kanatlıların yanı sıra, atlarda, domuzlarda, insanlarda ve diğer bazı memelilerde de enfeksiyonlara sebep olurlar.

 

AI virüsları tavukların bağırsaklarında ve solunum sistemlerinde ürerler. Hayvandan hayvana bulaşma, damlacık enfeksiyonu (solunum yoluyla) veya dışkıdan fazla solunmasıyla oluşur. HPAI doğal ve denemeli enfeksiyonlarda bulaşma kısmen yavaş olur ve tümünü etkilemez. Bir bölgeye AI viruslarının ilk kez bulaşması genellikle su kuşları ile olmaktadır. Virüs da taşınarak diğer hayvanlara bulaşabilmektedir. Bir sürüye bulaşma AI viruslarının diğer sürülere bulaşmasında en önemli vektör insandır.

 

 

Klinik Belirtiler

 

Tavuk vebasının klinik belirtileri, salgına sebep olan AI virüsunun patojenitesine (hastalık yapma oranı), kanatlının türüne ve yaşına, virüsa karşı bağışıklık durumuna ve diğer enfeksiyöz etkenlerle (NDV, E. coli, Mycoplasma vs) enfekte olmalarına bağlı olarak, değişiklik gösterir.

 

Çok patojen (HP) AI ile enfeksiyon durumunda, tavuk ve hindilerde kimi durumlarda hiç belirti göstermeden ölümler oluşurken, genellikle solunum güçlüğü, aşırı göz yaşı akıntısı, yüz ve başta ödem, deri altında siyanöz ve hemoraji, ibik ve sakallarda siyanöz ile ishal gibi belirtileri takiben ölümler görülür.

 

 

Orta patojen (MP) AI virusları, solunum sistemi ağırlıklı seyretmekle birlikte, anoreksi, depresyon ve yumurta veriminde azalma görülür. Diğer bakteriler veya faktörlerin birlikte bulunduğu veba enfeksiyonlarında ölüm oranı %60-70’e kadar çıkabilir. Tavuk ve hindilerde her yaşta görülür. Ördek ve diğer su kuşlarında ölüm oranı genellikle düşüktür. Fakat bunlarda da komplike enfeksiyonlarda, sinuzit, bleforitis, solunum güçlüğü ve ölümler oluşabilir.

 

İran’da görülen tavuk vebasında ticari broylerlerde ilk 3 haftada çok yüksek ölümlere sebep olduğu, kesime yakın yaşta azaldığı,
Yumurtacı damızlıklarda 8-15 gün içerisinde % 3-5 oranında mortalitiye(ölüme) yol açtığı, Broyler Damızlıklarda %10-80 arasında mortaliteye sebep olduğu tespit edilmiştir. Kesin tespit edilememiş olmakla beraber, enfeksiyonun İran’a ithal edilen civciv alımları ile bulaştığı sanılmaktadır.

 

 

Teşhis

 

Klinik seyri ve belirtileri ile otopsi bulgularına göre tavuk vebasından şüphe edilebilirse de, Newcastle, İnfeksiyöz Bronşitis, İnfeksiyöz Laringotrakeitis, koriza ile karışabileceğinden kesin teşhis, virüs izolasyonu ve PCR ile yapılabilir. Seroloji, teşhise yardımcı ise de erken dönemde negatif sonuçlarla karşılaşılabilir. Tavuk vebası, diğer enfeksiyonların (ND, IB, ILT, Koriza, MG, MM, MS, E. coli vs) varlığında tüm sürüyü öldürebilir.

 

 

Korunma ve Kontrol

 

Tavuk vebasından korunmada, biogüvenlik en önemli kontrol yoludur. Kümeslere giriş-çıkış kontrolleri ile kuşların kümese girişleri de önemlidir. AI viruslarının farklı serotiplerinin hastalığa sebep olması korunmada, bölgesel suşlardan aşı hazırlanmasının daha etkili olabileceği düşündürmektedir.
H5 antijeni baz alınarak hazırlanan inaktif aşılarla, oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır.

 

 

Bu yazı 8614 kez okunmuştur.

 

KUŞ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kuş  Kuş Gribi, Sıradan Bir Grip Değil !  (6168)

Kuş  Cockatoo  (6193)

Kuş  Kanaryanın Tarihçesi  (6271)

Kuş  Kafes Kuşlarında Guatr Hastalığı  (6291)

Kuş  Papağan  (7411)

Kuş  Kafes Kuşlarında Teflon Zehirlenmesi  (7915)

Kuş  Kafes Kuşlarında Davranış Sorunları  (10142)

Kuş  Muhabbet Kuşunun Bir Ricası Var !  (10735)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Evcilleştirilmesi  (11199)

Kuş  Kuşların Genel Bakımı  (11590)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kuş Hastalıkları  (12018)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarının İhtiyaçları  (12167)

Kuş  Kuşlarda Kurt ve Kene Sorunu   (12484)

Kuş  Kanaryaların Hoşlandığı Tohumlar  (13092)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (14346)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Üremesi  (19153)

Kuş  Isıran Kafes Kuşları  (21058)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (22374)

Kuş  Kanarya Hastalıkları  (25710)

Kuş  Kanarya Kafesleri  (26694)

Kuş  Kanaryalarda Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri  (38204)

Kuş  Kanarya Bakımı  (46910)

Kuş  Kanaryamızı Nasıl Beslemeliyiz ?  (50668)

Kuş  Kanarya Temizliğini Nasıl Yapmalıyız ?  (57319)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.