Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:57:34

 

Ana Sayfa >>> Kuş >>> Kanaryamızı Nasıl Beslemeliyiz ?

 

Kanaryamızı Nasıl Beslemeliyiz ?

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

BESİNLER

 

Yabani kanaryalar besin ihtiyaçlarını tabiattaki taze ve çeşitli tohum, meyve ve yeşilliklerden kendileri temin edenler. Evcil kanaryaların ise bu ihtiyaçlarını temin etmek bakıcısına düşen bir ödevdir.  Kanaryaya verilecek besinlerin protein, yağ, vitamin, kalsiyum, fosfor değerlerinin bilinmesi faydalıdır. Bunları sağlayacak taze tohumların, yeşillik, meyve ve minerallerin hangi yiyecek maddeleri ile temin edilebileceği bir ihtisas işi olmuştur. Bütün bu maddeler aşağıda grup halinde açıkladığımız besinlerden temin edilebilir. Ancak bu maddelerin kanaryalara rasgele verilmesi icabında faydadan ziyade zarar da meydana getirebilir

 

KANARYA YEMLERİ

 

Kanarya yemleri, nişastalı hububat ve yağlı tohumlardan ibaret besinlerdir. Her biri ayrı ayrı verileceği gibi farklı bir durumda da karışık olarak verilebilir. Yağlı tohumlar kenevir , keten, susam, şalgam, lahana, turp tohumlarıdır. Nişastalı hububat ise kuş yemi, darı, yulaf, bulgur gibi besinlerdir. Ayrıca pirinç darısı, marul, haşhaş, havuç, hardal tohumları da verilir. Bütün bunların iklimin özelliğine göre karışık olarak verilmesi ve karışıma dahil tohumların ve hububatın karıştırılma oranlarının rasgele olmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ve sıcak yerlerde kanaryalara kenevir ,turp, keten, susam, hardal, haşhaş gibi yağlı ve kızıştırıcı tohumların verilmesi kuşu şişmanlatır ve aynı zamanda zamansız olarak kızıştırıp tahrik eden ve yorularak bünyesi sarsılır. Yulaf gibi kuvvetli besinlerin sade ve fazla miktarda verilmesi de kanaryanın zamansız tüy dökümüne sebep olabilir. Şalgam yerine hiçbir gıda değeri olmayan ve ad olması dolayısıyla kuş tarafından beğenilip yenilmeyen pırasa tohumu kullanılmamalıdır. çok ince kıyılmış yulaf bulguru verilmelidir. Kabuğunun çıkarılması gerekir.  Darıca (pirinç darısı özü) kuşun sinir sistemine iyi gelir. Protein ve vitamin bakımından zengindir. Bilhassa Japon bakıcılar tarafından kuş yemi yerine kullanılan bir besindir

 

Memleketimiz için en elverişli yem karışımı olarak şu orantıyı tatbik etmek en iyi neticeyi verecektir:

 

% 40 Kuş yemi

%40 şalgam

% 20 Sair tohumları ve hububat

 

Soğuk mevsimlerde yağlı tohumlar, sıcak mevsimlerde ise nişastalı tohumlar ve hububat, çiftleşme zamanları kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarda verilebilir. Soğuk iklimlerde karışık yemin 1/3 miktarı hububat, 2/3 miktarı ise yağlı tohumlardan teşkil edilmesi daha iyidir.

 

Yeme karıştırılacak tohumların ve hububatın iyice elenerek mikrop ve tozlardan temizlenmesi gerekir. Bunun için tohumların elendikten sonra muayyen derecedeki sıcak sudan geçirilmesi ve çimlenmeden  derhal kurutulması  tavsiye edilir.

 

Yemlikte yarıdan fazla miktarda karışık yem daima bulundurulmalıdır. Azaldıkça tohum kabukları üflenerek temizlenir, pislenmiş ise pisliğe bulaşmış kısım temizlenerek atılır. Ve kalan yemin üzerine yeni yem ikmali yapılır. Haftada 2 - 3 defa yemin bu şekilde temizlenerek ikmali gerekir.

 

KUŞ YEMI — Uzunca ve açık sari renkli, sent kabukludur. Unlu, az ısıtıcı ve memleketimizin Tekirdağ ilinde fazla miktarda yetiştirilen bir tohumdur. Kuşların esas gıdasını teşkil eder. Nişasta bakımından zengin proteinli bir besindir.

 

TATLI ŞALGAM — Yabanisinden daha in, yuvarlak siyahla yakın koyu mor ve koyu kırmızı renkte tatlı ve yaşlı makbul bir tohumdun. Kanaryanın ötüşüne yardımcı ve esas besinini teşkil eden tohumlardandır.

 

YABANI ŞALGAM — Yuvarlak, mora çalan kırmızı renkli, acı lezzetli boyca daha ufak, yağlı ve besin değeri az bir tohumdur. Memleketimizde rapsa adi ile satılır.

 

KETEN TOHUMU — Uzun yassı kahverengi ve sert kabuklu, yağlı esas besin tohumlardandır. Kuşun bağırsaklarını işleterek kabızlığı önler.

 

NIGER — Uzun yuvarlak siyah, parlak renkli yağlı bir tohumdur. Guddeleri faaliyete getiren bir besindir. çok az miktarda verilmelidir. Afrika’da yetişir, memleketimizde yoktur.

 

KENEVİR - Yuvarlak, iri, yeşil ve hattâ kurşuni renkte, yağlı ve kuvvetli bir tohumdur. Esas besinlerdendir. Fazla miktarda verildiğinde kuşun yağlanmasına sebep olur. Ayni zamanda kuşu kızıştırır.

 

YULAF BULGURU — Uzun, unlu bir hububattır. Kabuğu beyazdır. -İç kısmı sarımtıraktır. Kanaryaya verilirken kabuğunu temizleyip iç tanenin bulgur halinde kırılmış olması gerekir. Serinletici bir hububattır. Vücudun hayatiyetini idame eder. çok kuvvetli bir gıda olduğundan fazla miktarda verilirse erken tüy dökümünde sebep olabilir.

 

KOLZA — Yuvarlak, siyaha yakın mor renkli ve yağlıdır. şalgam gibi olanları vardır. Lezzeti daha acıdır.

 

TURP — Gayri muntazam şekilde yuvarlak, in ve kırmızı renkte bir tohumdur. Lezzeti acıdır. Besleyici bir gıdadır. Kızıştırıcı olduğundan kuşa fazla verilmemelidir.

 

DARI — Beyaz veya sari renkli, yuvarlak tohumlardır. çok unludur. Akdarıyı kuşlar daha fazla severler. Fazla miktarda verilmesi ses azalmasına sebep olabilir.

 

BUĞDAY BULGURU — Buğdayın kabuğu çıkarıldıktan ve kaynatılıp kurutularak tanelerinin kırılmasından elde edilen nişastaca zengin bir besindir. Besleyici oranı fazladır.

 

DARICA — Pirinç darısının özüdür. Protein ve vitamin bakımından zengindir. Besleyici ve ayni zamanda kuşun sinir sistemine faydalı bir gıdadır.

 

SAĞLIK TOHUMLARI — Bunlar haşhaş, kimyon, anason  lahana, salata, deve dikeni, hardal, semizotu tohumlarıdır. Kuşa güç verdikleri ve ayni zamanda fazla besleyici oldukları için az miktarda verilmelidir. Faydalı besinlerdir.

 

KANARYA KUVVET MAMALARI

 

Kanaryalar yumurtayı çok severler. Yumurta maması sade verilebileceği gibi bisküvi veya öğütülmüş kuru ekmek, galeta tozu ile karıştırarak da verilebilir.

 

Sade olarak yumurta şu şekilde hazırlanarak verilir: Yumurta  iyice kaynatılıp çok katı hale getirilir, soğuduktan sonra kabuğundan ayıklanır. Ve yarısı kesilir. Beyaz ve sarası bir arada karışık olarak ince bir rende ile rendelenin, mamalığına  konularak kafesine asılır. Şayet bisküvi veya galeta unu ile karıştırılmak istenirse bu tozdan rendelenmiş yumurtanın yari miktarınca bir miktara yumurta ile karıştırılarak mamalığa konulur. Bu karışıma birkaç damla bal ve balık yağı, bira mayası, süt karıştırılması çok faydalıdır. Yumurtayı sade direk vermeyip bu karışımla karışık olarak vermek daha iyidir. Zira sade yumurtayı yiyip su içen kanaryanın midesi bozulabilir. Yumurta maması haftada iki defa verilmelidir.

 

Yukarıda tarif edilen yumurta mamasına ertesi güne kadar mamalığında bırakılmamasına dikkat edilmelidir. çünkü yumurta bayatlayarak terkibi bozulur ve mide rahatsızlığına, zehirlenmeye sebep olur.

 

Kafesine iliştirilecek bisküvi parçasına kanarya lezzetle yer. Bisküvi ve yumurta ile yapılan mamadan başka ezmelerde yapılabilir. Yumurtanın sarı ve beyazı ile ezilmiş bisküvi tozuna bir elmanın kabuğunu soyarak çatalı ezip elmalı bir mama elde edilir. Bisküvi ve yumurta karışımı mamaya bir kaşık balık yağı karıştırıp verilebilir. Ancak bu mamaya elma ezmesi konulmamalıdır Zira elma ile balık yağı iyi olmaz.Ayrıca bisküvi yumurta mamasına elma ezmesi ve fosfat dö kalsiyum karıştırarak bir mama yapılabilir. Bunlardan maada kuş maması vardır. Bu bisküvi tozu, yumurta kabuğu tozu, elma ezmesi, çekilmiş kenevir tohumu karışımından ibarettir. Haftada bir buna fosfat dö kalsiyum, haftada bir de balık yağı ilâve edilmelidir. Balık yağı konulduğu zaman mamaya elma ezmesi konulmamalıdır.

 

Bilhassa yavru ve ana  kanaryaların beslenmesinde ve ayni  zamanda kanaryaların çiftleştirilme ve hazırlık devresinde mamalar mühim rol oynar. Hazırlanan mamaların vitamin, protein ve madeni tuzlarca zengin olması kanaryanın bünyesinin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı direnç bakımından çok önemlidir. Bilhassa tüy dökümü, çiftleşme, yuva yapma zamanları, kuluçka sırasında ve yavru kanaryaların beslènmesinde kullanılır. Sade veya yulmurta mama ile verilebilir. Normal zamanlarda gün aşırı; hastalık, çiftleşme, tüy dökümü gibi zamanlarda her gün her  kuşa yarım kahve kaşığı tatbik edilmelidir.

 

Kanaryaların  rejiminde kuvvet maması şöyle bir karışım yapılması iyi bir netice verir:

 

Ufalanmış bisküvi veya galeta tozu ile taze bir yumurta sarısı katısı, dövülmüş kenevir tohumu, haşhaş tohumu, ince rendelenmiş havuç, az miktarda mangal kömürü tozu, mürekkep balığı kemiği tozu, istiridye kabuğu tozu, süzme bal, çok az haşlanmış ve soyulmuş patates, marina balık yağı, süt tozu, tatlı badem ezmesi, yulaf unu iyice karıştırılarak bir terkip yapılır. Bu şekilde mamalığına konularak verileceği gibi fazla miktarda yapıp muhafaza edilebilmesi maksadı ile yukarıda yazılı terkiple ve bira mayası ilàvesi suretice yapılacak bir kek hamuru fırınlanıp iyice kurutulur ve bu tek toz halinde ufalanarak kanaryaya verilir. Bu mama uzun sure dayanır, bozulmaz.

 

Kanaryaya sütlü ekmek de verilebilir. Kuru ekmeğin kabukları ıslatılır. Ezmeden suyu çıkartılır, Üzerine şekerli sıcak süt dökülür. Böylece ekmek yumuşar, fakat hamur haline gelmez. Sıcak günlerde hemen yapılıp verilmeli ve yemediğini 2 - 3 saat sonra kafesten hemen geri alınmalıdır. Zira sıcakta süt çabuk bozulur ve kuşun sağlığına zarar verir.

 

Yeşil ve Üstü düz tırtılları, taze karınca yumurtalarını kanarya çok sever. Kafese bir iç yağı parçası veya kemik iliği asmak faydalıdır.

 

YEŞİLLİKLER VE MEYVELER

 

Kafes hayatına alıştırılmış elan ehli kanaryalar tabiatın bahşettiği taze gıdayı kendi başlarına teminden âcizdirler. Bilhassa yeşillik ve meyvelerde bulunan bol vitamin ihtiyacını giderebilmesi bakıcısına düşen bir ödevdir. Yaz mevsiminde marul, yeşil salata, semizotu, taze incir; kış mevsiminde ise kuru incir, elma, yeşil salata, ıspanak, lâhana, su teresi, hindiba, havuç, pazı gibi yeşillikler ve meyveler verilmelidir. Bunlardan bol vitamin elde etmiş olurlar. Kanaryalar hıyarı severler, vermek doğru değildir. Karın ağrısı yapar, zamansız tüy dökümüne geçer, hastalanır. Elma faydalı bir meyvedir. Bağırsaklarını yumuşak tutar, idrar verici ve uyku vericidir. Alkol, asit, şeker ihtiva eder. Vitamince zengindir. Ancak kuşun ishal zamanlarında verilmemelidir.

 

Kanaryalara haftada 2 defa yeşillik, 2 defa da meyve verilmelidir.

 

İÇME SUYU

 

Kuşun içme suyu berrak ve temiz olmalı, her gün değiştirilmelidir. Hattâ yaz mevsiminde günde 2 defa değiştirilmesi daha iyidir. Çok soğuk ve çok sıcak su verilmemelidir.Soğuk su sesini kısar. Paslanmaz ve kırılmaz cinsten boyasız ve kolayca temizlenip yıkanabilir, köşesiz su kapları (suluklar) kullanılmalıdır. Kafesin dışından asılan suluklar tavsiyedir. Suyun pislenmesine ve kuşlar tarafından etrafa sıçratılıp kafesin ıslanmasına mani olur.

 

Kuşun kirece ihtiyacı vardır. Haftada 1 - 2 defa içme suyuna bir nohut büyüklüğünde kireç karıştırıp vermek faydalıdır. Hastalık ve tüy dükümü süresince her gün, normal zamanında ise haftada 1 -2 defa içme suyuna 10-15 damla vitamin damlatmak hastalıkların önlenmesinde; hastalık hallerinde ise tedavi  dolayısıyla iyi netice alınır.

 

Suyuna bir toplu iğne başı kadar “Sülfat dö fer” karıştırmak iyi gelir. Bir litre suya orta boyda bir baş sağan konulur, ve bu soğanlı sudan verilirse kanaryalar bu suyu lezzetle içerler. soğanlı su kuvvetlendirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca haftada bir defa suyuna “Karbonat dö sud” veya maden suyu karıştırmak kabızlığı önlemek bakımından faydalıdır.

 

KUM ve MİNERALLER

 

Kanaryaların dişleri yoktur. Almış oldukları besinlerden tohum ve hububatlar serttir. Bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmeleri gerekir. Dişleri olmadığı için bu ödevi kum yapar. Kuşun yuttuğu kum kursağına giden. Ayni şeklide kursağına giden sert gıdanın burada kursağın sindirim hareketine uyarak bir değirmen makinesinin taşları gibi vazife görür kum tanelerine sürtünme esnasında ufalanır, toz halinde öğütülür ve böylece sindirim olur. çok ince kum kursakta ıslanıp çamur haline geleceğinden sindirime yàrdımcı olmaz. İri toz şekeri büyüklüğünde olmalıdır. Bu sebeple kuşa verilen kumun çok ince olmamasına, temiz, kuru ve mikropsuz olmasına dikkat edilmelidir. Kum çok az miktarda pirinç talkı ile karıştırılırsa kuş bu kumu lezzetle yer..

 

Kanaryaların vücut yapılanı naziktin. Kemik, tırnak, gaga gibi organ ve iskeletinin sert ve dirençli olması, yumurtalarının kabuk kalınlığı için kalsiyuma ve fosfora   ihtiyaçları vardır. Biraz tebeşir tozu, yumurta kabuğu tozu vermek bu ihtiyacını karşılar.

 

Temizlik konusunda da işaret edildiği üzere kafes tabanına serilen kum, kuşun ayak temizliğini de sağlar. Kum, sindirim kolaylığını temin edip sindirim organlarının yorulmasını Önlemekle kuşun ömrünü arttırır. Ufak mamalıklar içerisine konularak veya daha  iyisi kafes tabanına serilerek verilmelidir. Kafes tabanına taze kum serilir serilmez kanarya hemen kumun üzenine sıçrar ve yemeğe başlar.

 

RENK MAMALARI

 

Kanaryaların tüylerinde kırmızı, koyu sari, tarçıni, portakal, kula gibi renkleri suni bir şekilde tatbik etmek için hususi bir mama verilmesi gerekir.

 

Yabani kanaryaların koyu yeşil renkleri; gerek Mendelizm nazariyesine uygun ve çiftleşme yolu ile irsi olarak ve gerekse evcil kanaryaların bilhassa gıda rejimlerinin tesiri ile açılmış, tabii renk ve şekil değişiklikleri meydana gelmiştin.

 

Bazı renk meraklılarının gayret ve çalışmaları ile bulunan muhtelif mama ve boya formülleri ile renk değişimi, suni fakat uzun bir süre devam edebilecek şeklide olmuştur. Böyle bir renk değişimi ancak iki tüy dökümü arasındaki süre devam edip daimi değildir. Parlak kırmızı veya turuncu renkler elde etmek için kullanılacak madde  şu şekilde hazırlanmıştır. Daha önceki konularda tarifi yapılan bisküvi karışımı yumurta mamasına 3 -5 damla zeytin  yağı veya bir cay kaşığı tereyağı karıştırılır. Elde edilen miktar hamurun içerisine ince makineden çekilerek ezilmiş kırmızı  renkli taze kayın biberi (Kambiba biberi) den bir çay kaşığı. ilâve edilerek mamalığına konulur. Bu biberler sivri ve domates  şeklinde, lezzeti tatlı, tazesi parlak kırmızı renkli olup memleketimizin bilhassa İzmit, Bursa ve İskenderun havalisinde yetiştirilen ve nefis yemek salçası yapılan vitamince  zengin. faydalı bir besindir. Fazla miktarda verilmedikçe kuşların karaciğerlerini bozmaz. Renk mamasını Kasım ayından itibaren vermeğe başlamalıdır. Her gün ufak bir mamalığa bu renk mamasından her kuşa bir kahve kaşığı miktarınca konulmalıdır. renk maması tatbik edilirken haftada 1 -2 defa keten, kenevir, beyaz darıyı fazlaca vermek, yeşillik ve meyvelerini ihmal etmemek gerekir.Renk mamasına dişilerin yumurtlama devresinde ve yavrular 6 - 7 haftalık oluncaya kadar ara vermemeli. Ondan sonra yavrular dahil ana ve babaya renk mamasını vermeğe devam  etmelidir tüy dökümü sırasında miktar arttırılabilir. tüy dökümünden çıktıktan sonra ertesi tüy dökümüne kadar renk mamasına ara vermelidir.

 

Bisküvi maması yerine biraz yağ, yumurta, şeker ve mısır  unu ile yapılan mısır ekmeği iyice kurutulur. Ve sonra öğütülerek toz haline getirilir. Buna sekizde bir oranında kayın biberi karıştırılarak kuşlara verilir. Kanaryalar bunu iştaha ile yerler. Renk değişikliği için boya kullanmak veya mamasına kırmızı acı toz biberinden koymak kanaryanın çok hassas karaciğerlerini çabuk bozar, hastalanır ve hattâ ölümüne sebep olur.

 

Yine ayni maksatça “Nacareco” adındaki bir muhteva kullanılır. “Cantsaxanthine” adındaki Alman müstahzarı tarin kuşunun kırmızı boyasıdır. Sari tüyleri bir buçuk misli koyulaştırarak portakal rengini temin eder. “La Rubis” müstahzarı da ayni vazifeyi görür.

 

VİTAMİNLER

 

Yabani kanaryalar tabiatta serbest olarak meyve, çiçek, at ve ağaçlardan temin ettiği taze gıdaların bünyesindeki vitaminlere metabolizmasının gelişmesine ihtiyacı olan çéşitli vitaminler kendisi serbestçe tedarik edebilir. Halbuki kafes hayatına intibak etmiş bulunan  evcil kanaryalarda bu ihtiyãç bakicisi tarafından temin edilir. Verilecek gıdalarda ne cins vitaminin bulunduğunu bilmek gereklidir. Vitamin, vücudun gelişmesine ve hastalıklara karşı direnç artamasana  sağlayan  bir maddedir. Muhtelif besinlerde çeşitli cinsleri tabii olarak bulunduğu gibi bunların bilhassa ilaçlarda kullanılan sunileri de yapılmaktadır. Vitamin noksanlığından meydana gelen hastalıklara “Avitaminos hastalıkları” denir. suni olarak yapılan vitaminlerin mama vesaire besinlerde gereklidir.

 

Vitaminlerin belli başlı çeşitleri ve gördükleri vazifelerle hangi besinlerde bulundukları aşağıda kısaca gösterilmiştir.

 

 VİTAMİN (A) — Bünyenin gelişmesini, hastalıklara karşı direncini arttırır ve  görme hassasiyetini çoğaltır. Havuçta, balıkyağında, yumurtada bol miktarda vardır.

 

 VİTAMİN (B1) — Bünyenin gelişmesini, sindirim sisteminin normal çalışmasını sağlar ve sinir sistemini düzenler. Bira mayası, yumurta ve bilhassa yulafta bol miktarda bulunur.

 

VİTAMİN (B12) — Kansızlığı Önleyici, vücudun hayatiyet,kudret ve devamını sağlayıcı bir vitamindir. Balık unu, süt, karaciğer hülasasından, kanda, sürmüş tohumlar da bulunur.

 

VİTAMİN (C) — Bünyenin hastalıklara karşı direncini arttırıcı, kuvvetlendirici bir vitamindir. Yeşilliklerde ve Limon gibi turunçgillerde bulunun.

 

VİTAMİN (D D0-D1) gıdalardaki kalsiyumu tespit etmek suretiyle vücut iskeletinin gelişip sağlamlaşmasını temin eden. Yumurta teşekkülü için faydalıdır. Balık yağında, tereyağında, sütte, yumurta sarısında bulunur.

 

VİTAMİN (E) — Cinsiyet hormonlarına tesir ederek bozuklukları Önler, canlılık, kudret ve üretimi sağlar. Yeşil salata, sürmüş tohumlar ve galeta ununda bulunun.

 

VİTAMİN (K) — Kandaki hemoglobin maddesini takviye eder, kansızlığa karşı faydalıdır. Lãhanada, ıspanakta, kenevirde bulunun.

 

 

 

 

 

Bu yazı 50669 kez okunmuştur.

 

KUŞ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kuş  Kuş Gribi, Sıradan Bir Grip Değil !  (6168)

Kuş  Cockatoo  (6193)

Kuş  Kanaryanın Tarihçesi  (6271)

Kuş  Kafes Kuşlarında Guatr Hastalığı  (6291)

Kuş  Papağan  (7411)

Kuş  Kafes Kuşlarında Teflon Zehirlenmesi  (7915)

Kuş  Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI)  (8614)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarında Davranış Sorunları  (10142)

Kuş  Muhabbet Kuşunun Bir Ricası Var !  (10735)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Evcilleştirilmesi  (11199)

Kuş  Kuşların Genel Bakımı  (11591)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kuş Hastalıkları  (12018)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarının İhtiyaçları  (12167)

Kuş  Kuşlarda Kurt ve Kene Sorunu   (12485)

Kuş  Kanaryaların Hoşlandığı Tohumlar  (13092)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (14346)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Üremesi  (19153)

Kuş  Isıran Kafes Kuşları  (21058)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (22375)

Kuş  Kanarya Hastalıkları  (25710)

Kuş  Kanarya Kafesleri  (26694)

Kuş  Kanaryalarda Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri  (38204)

Kuş  Kanarya Bakımı  (46910)

Kuş  Kanarya Temizliğini Nasıl Yapmalıyız ?  (57319)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.