Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:58:36

 

Ana Sayfa >>> Kuş >>> Kanarya Hastalıkları

 

Kanarya Hastalıkları

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kanaryalarının nazik bünyeli kuşlar olduğu herkes tarafından bilinir. Ama bu demek değildir ki bakımları zor ve zahmetlidir. Unutmayalım ki onlarda birer canlı biz insanlar nasıl her tür vitamin ve yiyeceklere ihtiyaç duyuyorsak bu sevimli canlıları da gıdalarından mahrum etmememiz gerekir. Kanaryaların belli başlı mikrobik hastalıklar, parazitsel hastalıklar, hasımsal hastalıklar, dış hastalıklar ve solunum yolu hastalıkları gibi gruplara ayırmak mümkündür. En iyi tedavi şekli tüm canlılarda da olduğu gibi önleyici tedbirler alınmasıdır bu tedbirler basittir ama ihmale gelmez.

 

Öncelikle kanaryaların her türlü hava cereyanı bulunan yerlerde bırakılıp üşütmesine mani olmak şarttır. Temizliğinin esas olarak yapılması, şiddetli hareketlerle ürkütülerek korkutulmaması, kedi, köpek, fare, yılan gibi düşmanlarının erişemeyecekleri yerlere kafeslerin asılması, temiz ve çeşitli yem vitamin kireç, kum ihtiyacının temini, susuz bırakılmaması, çok sıcak yerlerde ve havasız rutubetli veya zehirli gazlarla havası bozulmuş yerlerde barındırılmaması, dik bir açı ile gelen şiddetli güneş ışınlarına maruz kalmaması önemle göz önünde bulundurulması gereken tedbirlerdir.

 

Her canlıda olduğu gibi temiz hava sağlık için ilk şarttır. Temiz ve taze gıda da önemlidir. Karaciğer hassasiyetleri nedeni ile yapılacak fena bir beslenme karaciğeri bozarak çeşitli hastalıklara öncülük yapar. Zaman zaman birkaç damla bal karaciğeri rahatlatmaya yardımcı olur. Hasta bir kanarya genel olarak halsiz ve neşesiz olur hareketleri cansız tüyleri kabarıktır. Tünek veya kafes tabanında tembel tembel oturur. Gözleri donuk sık sık nefes alır sakindir.

 

Hastalıkları derinin rengine bakılarak ta anlaşılabilir şöyle ki; zafiyet, verem, soğuk algınlığı gibi bünyeyi yıpratan hastalıklarda deri siyaha kaçan koyu kırmızı, şişmanlıklarda sarı renkleri alır. Kırık ve çıkıklar el yordamı ile tespit edilebilir. En önemli hastalıklardan biriside (ki bu bizlerin hijyen kurallarına uymamamızdan ileri gelmektedir.) bitlerin meydana getirdiği rahatsızlıklardır. Kafeslerin ve gereçlerin sık sık yıkanıp dezenfekte edilmemesi hayvanın bünyesi itibari ile meydana gelebilen bitlerin çoğalmasına ve kan emici olduklarından zayıf düşürerek ölümlerine neden olurlar.

 

Soğuk Algınlığı : Üşütme neticesi olur. Kuşun tüylerini kabartıp daima uyumak istemesi belirtidir. Kanarya sıcak bir yere alınır. Suyuna ''Terramycin'' eriyiğinden üç damla ilave edilir. Ballık asılır. Yeşillik verilmeyip ilaçlı sudan içmesi sağlanır.

 

Nezle : Üşütme sonucu göz ve burnunda akıntı görülür, geçicidir. Hasta kuşu diğerlerinden hemen ayırmak ve tedavi etmek gerekir. Sıcak mekan ve Terramycin damlası fayda verir.

 

Bronşit : Solunum yolu hastalıklarının en sık görülenidir. Nefes yolları ve hava kesecikleri iltihaplanmalardan meydana gelir. Ballık takılı olmalıdır.

 

Astım : Üşütme, rutubet vakitsiz banyo verme önlenemeyen bronşit neticesi solunum yolu iltihabının kronikleşmesi şeklidir. Bronşit tedavisine devam edilirse kati bir tedavisi yoktur. Hasta kuşu tecrit etmek şarttır.

 

İshal : Üşütme ile beraber, bayat mamalardan çürük yeşillik ve meyvelerden olur. Fazla verilen yeşillikte ishale sebebiyet verir. Yapılacak ilk iş yeşillik ve mamaları kesmektir. Haşlanmış patates rendesi üzerine bir tutam haş haş tohumu serpip mamalıkta verilir. Sularına on damla Sulpha Mezathin eriyiği damlatılır. Dışkı düzelinceye kadar tedaviye devam edilir.

 

Kireçli İshal : Bulaşıcı bir hastalıktır. Kireçli maddelerin sindirilememesi ve kireç tuzlarının vücuttan atılması sebep olur. Sindirim sistemi bozulan kuş bir köşede bitkin durur. Yemeden içmeden kesilir., dışkısı sümüksüdür. Bulaşıcı olduğu için ayrı bir yere alınır. Kireç kaybından halsiz düşer bu sebeple kireçli maddeler toz olarak patates mamasına katılır, suyuna ilaç olarak Terramycin Animal Pormula Suluble Powder'' katılır gün aşırı tazeleyerek devam edilir.

 

Kanlı İshal : Kuşları çok etkileyen bulaşıcı bir bağırsak hastalığıdır. Önlem alınmazsa kırıp geçirir. Bağırsaklara yerleşen mikropların kanlı dışkı ile grup halinde yaşayan diğer kuşlara geçmesi ile salgın hastalık oluşur. Kuş kabarmış halde durur dışkısı sulu ve kanlıdır. Kuşa rejim uygulanır. Yeşillik verilmez. Ballık takılır. Suyuna on beş yirmi damla ''Sulpa Megadhine'' eriyiğinden damlatılır. Daha sonra ''Terramycin suluble powder'' tozundan bir leblebi kadar suyuna gün aşırı katılarak tedavi devam edilir. Dışkı normale dönünceye kadar kontroller her gün sabah, akşam yapılır. Tecrit edilen kuşların gagalarına gerekirse ilaçlı su akıtılır. ''Balsomin'' ilacı ile de tedavide fayda sağlanır. Zira güçsüz kalan kuşun canlanmasına yardımcı olur. Vücudun direncini arttırmasına yardım eder.

 

Kabızlık : Bağırsak bozukluklarından sonra görülür yeşillik ve meyve verilmemesi de sebep oluşturur. Kuş silkelenir, dışkısını yapamaz. Bu durumda verilecek yeşillik ve elma ile normal dışkı atması sağlanır. Beslenmesine kabızlığa sebep gıdaları uzak tutarak devam edilir. Suyuna soda ilave edilir.

 

Zafiyet : Çeşitli hastalıklar ve kötü bakım sonucu meydana gelir. İyi bir ortamda kuvvet verici mama şurup ve vitamin, gıdalar yapılacak özel bir beslenme ile kuşu kurtarmak mümkün olabilir.'' Vitaline forte'' faydalıdır.

 

Nikris : Dar ve küçük kafeslerde hareketsizlik yüzünden ayak parmakları ve mafsallarda şişlikler meydana gelir. Kuş yürüyemez, tüneğe tutunamaz. Bu halde ilk iş kuşa geniş bir mekan temin edilmelidir. Ayaklar ''terramycin merhem Animal'' ile gün aşırı ovulur. Vitakraft özel ayak kremi çok etkilidir. Kuşun bol bol uçması iyileştirmeyi oldukça hızlandırır. Yeşillik ve meyve bol verilir.

 

Bacak Pullanması : Yaşlı kuşlarda görülür. kötü kafes ve tünekler de etkilidir. Yukarıda zikredilen merhemler çok faydalıdır. Zaman zaman sürüp hafifçe ovalayarak tedavi edilir.

 

Ses Kısılması : Soğuk ve rüzgarın etkisi veya soğuk su ve yeşilliklerin verilmesinden meydana gelir. Kuş ötümden kesilir. Bal limon, gliserin karışımı mama ve ballık verilmelidir. Suluğuna on beş damla ''BRODİL'' şurubundan ilave etmek fayda getirir.

 

Dil Altı : Kanaryanın ağızları içinde dil altlarındaki iltihaplanmadır. Kuş yemlenemez. Veteriner hekimi müdahalesi gerekebilir.

 

Kanat ve Ayak Kırıkları : Düşme ve çarpmaların yol açtığı kazalarla veya kafes içindeki yanlış tutuş ve kovalama esnasında olabilir. Kırılan uzuv ince bir bez ile sarılır kuş sakin bir yerde beslenir. Veteriner hekimi müdahalesi gerekebilir. İtina ve ilgi gerektirir. Ayaklar sarılırken ''kibrit çöpü'' gibi sertlik temin edeci destek konur.

 

 

Bu yazı 25711 kez okunmuştur.

 

KUŞ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kuş  Kuş Gribi, Sıradan Bir Grip Değil !  (6168)

Kuş  Cockatoo  (6193)

Kuş  Kanaryanın Tarihçesi  (6271)

Kuş  Kafes Kuşlarında Guatr Hastalığı  (6291)

Kuş  Papağan  (7411)

Kuş  Kafes Kuşlarında Teflon Zehirlenmesi  (7915)

Kuş  Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI)  (8614)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarında Davranış Sorunları  (10142)

Kuş  Muhabbet Kuşunun Bir Ricası Var !  (10735)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Evcilleştirilmesi  (11200)

Kuş  Kuşların Genel Bakımı  (11591)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kuş Hastalıkları  (12018)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarının İhtiyaçları  (12167)

Kuş  Kuşlarda Kurt ve Kene Sorunu   (12485)

Kuş  Kanaryaların Hoşlandığı Tohumlar  (13092)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (14346)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Üremesi  (19153)

Kuş  Isıran Kafes Kuşları  (21058)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (22375)

Kuş  Kanarya Kafesleri  (26694)

Kuş  Kanaryalarda Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri  (38204)

Kuş  Kanarya Bakımı  (46910)

Kuş  Kanaryamızı Nasıl Beslemeliyiz ?  (50669)

Kuş  Kanarya Temizliğini Nasıl Yapmalıyız ?  (57319)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.