Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:55:46

 

Ana Sayfa >>> Kuş >>> Kanarya Bakımı

 

Kanarya Bakımı

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kanarya, dışarıdaki serbest yaşayıştan ziyade kafes hayatına alışmış ve uyum sağlamış bir kuştur. Nazik bünyeli olduğu için bakımlarında yapılacak en ufak ihmal hastalanmalarına, hattâ ölümlerine sebep olur. Biraz yem, biraz da su vermek­le bakımlarının temin edilebildiği zannı asla doğru değildir.

 

Bu sözlerimizden kanarya bakımının güç bir prob­lem olduğu düşüncesine kapılmamalıdır. Yem sanayinde olsun, besin, ilâç, kafes ve malzemesi sanayinde olsun varılan ilerle­meler bu güçlüğü yenmiş ve kanarya bakımını kolaylaştırmıştır. Kafesler ne çok ufak ve nede çok büyük olmamalıdır. Yetden 1,5 - 2 metre yukarıda, tavandan ise 1 - 1,5 metreden daha aşağıda bulunmalıdır.

 

Tünek mesafeleri iyi hesaplanmalı, yem­likler yerinde ve kolay temizlenebilir cinsten olmalıdır. Kafes tabanında daima temiz ve kuru kum. bulundurulmalıdır. İçme ve banyo suyunun her gün tazelenip değiştirilmesine, yemliğin­de daima taze ve temiz muhtelif tohum karışımı yemin bulundurulmasına, yumurta mamasının ertesi güne kadar mamalığında unutulmamasına, kuşun 18 -20 dereceden yukarı ısıda kalmamasına, kafesteki kanaryanın doğrudan doğruya dik gelen güneş ışınlarına maruz bırakılmamasına, ani isi değişikliklerinden ve hava cereyanlarından korumaya dikkat etmek lazımdır.İyi bir bakim, kanaryamıza uzun ömür, tatlı nağme, güzel renk sağlar. Fenni bir bakim için gerekli araçları daha evvelki bahsimizde mevzu etmiştik. Gerek bu araçları kullanırken dikkat edilecek hususları ve gerekse kanaryaların beslenme, hareket, ötüş ve sağlıkları ile ilgili gerekli ve özet bilgiyi diğer başlıklarda sıra ile vermeğe çalışacağız.

 

Kanaryaların bakımı her gün ve tercihen sabahları yapılmalıdır. Geç saatlerde, uyku zamanlarında rahatsız edilmemelidirler, ürkek olurlar.Her gün evvela kafes ve malzemenin temizliği yapılmalıdır. Sonra yem, mama ve içme suyu tazelenmeli, meyve veya yeşilliği verilmélidir. Bu işler yapılırken kanaryanın ürkütülmemesine ve kafes kapıları veya taban sürgülerinin açık bırakılıp kuşun kaçmasına sebebiyet verilmemelidir.Bu arada kanaryanın sağlık kontrolünü de ihmal etmemek gereklidir. Yem dağıtması, durgunluğu, kabarmaları, pisliğinin sulu veya koyuluğu, tüy dökülmeleri, sık sık kabarıp kaşınmaları, nefes alma zorluğu, ötüş bozukluğu gibi rahatsızlıkların tespit için şekil ve hareketlerini daima gözetmemiz gerekir.

 

Kafes ve salmaların sıcak odalarda bırakılması, kanaryanın, sağlıklı görünmesine rağmen bu gevşetici hava içerisinde çabuk kansızlaşmasına ve en ufak bir hava değişikliğine tahammül edememelerine sebep olur. Ayni zamanda sıcak odalarda yaşayan kanaryalarda çiftleşme arzuları vaktinden evvel, yani mevsimsiz olarak doğar.Havası sik sik değiştirilen sobasız veya kalorifersiz odalarda yaşayan kanaryalar sağlam bünyeli ve uzun ömürlü olurlar.

 

 

 

 

Bu yazı 46910 kez okunmuştur.

 

KUŞ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kuş  Kuş Gribi, Sıradan Bir Grip Değil !  (6168)

Kuş  Cockatoo  (6193)

Kuş  Kanaryanın Tarihçesi  (6271)

Kuş  Kafes Kuşlarında Guatr Hastalığı  (6291)

Kuş  Papağan  (7411)

Kuş  Kafes Kuşlarında Teflon Zehirlenmesi  (7915)

Kuş  Kuş Gribi (Tavuk Vebası - Avian Influenza AI)  (8613)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarında Davranış Sorunları  (10142)

Kuş  Muhabbet Kuşunun Bir Ricası Var !  (10735)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Evcilleştirilmesi  (11199)

Kuş  Kuşların Genel Bakımı  (11590)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kuş Hastalıkları  (12018)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kuş  Kafes Kuşlarının İhtiyaçları  (12167)

Kuş  Kuşlarda Kurt ve Kene Sorunu   (12484)

Kuş  Kanaryaların Hoşlandığı Tohumlar  (13091)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (14346)

Kuş  Muhabbet Kuşlarının Üremesi  (19153)

Kuş  Isıran Kafes Kuşları  (21058)

Kuş  Muhabbet Kuşları  (22374)

Kuş  Kanarya Hastalıkları  (25710)

Kuş  Kanarya Kafesleri  (26693)

Kuş  Kanaryalarda Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri  (38204)

Kuş  Kanaryamızı Nasıl Beslemeliyiz ?  (50668)

Kuş  Kanarya Temizliğini Nasıl Yapmalıyız ?  (57318)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.