Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:53:28

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun

 

Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Yılbaşı ağacınızı süslerken, arkadaşlarınızla eğlenirken ve yılbaşı için hazırladığınız yemeğinizi yerken, mutlaka evcil hayvanlarınızı evde karşılaşabilecekleri tehlikelerden korumalısınız.

 

Evcil hayvanlar, özellikle de yaşam alanlarında değişiklikler yapıldığında çok meraklı olurlar. Kedi ve köpekler içgüdüsel olarak yeni objeleri ağızlarıyla kemirir ve keşfetmeye çalışırlar. Bu nedenle yılbaşı süsleri, hediye paketleri, hazırladığınız nefis kokulu yiyecekler onlar için dayanılmaz bir cazibedir ama tehlikeleri de yanında getirebilir. 

 

AĞAÇ SÜSÜNE DİKKAT

 

Yılbaşı ağacınızı süslerken kırılabilecek malzemeleri ve süsleri, kedi ve köpeğinizin ulaşamayacağı bölgelere asmalısınız. Yenilebilecek nitelikteki hediyelerinizi ağacınızın altına koymayın. Hatta hazırladığınız ağacı onların ulaşamayacağı şekilde çevrelerseniz çok daha iyi olur. Uzaklaştırıcı spreyleri ağacın etrafına sıkarak, kedi ve köpeklerinizi o bölgeden uzak tutmayı da deneyebilirsiniz. 

 

BU BİTKİLER ZEHİRLİ

 

Yılbaşı için çoban püskülü, renkli nergis zambağı, ökse otu gibi bitkiler evcil hayvanlarınız tarafından yendiği zaman kusma, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına ya da zehirlenme gibi daha ciddi durumlara sebep olur. Bunları kedi ve köpeğinizin ulaşamayacağı yerlere koyun.

 

ELEKTRİK ÇARPMASIN YANMASIN

 

Mumlar, elektrikli dekoratif ışıklar ve diğer ışıklı süsler evcil hayvanlar için ciddi bir potansiyel tehlikedir. Kordonlarının çiğnenmemesi için duvara veya yere bantla yapıştırın ya da kamufle edin. 

 

PAKET SÜSLERİNİ YEMESİN

 

Paketlenmiş hediyelerin üstündeki küçük nesneler, kurdeleler ve paket kağıtları evcil hayvanınız tarafından kemirilip yutulabilir. Bunların boğulma, mide bulantısı veya daha ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

 

SOFRADAN YEMEK VERMEYİN

 

Yılbaşı gecesinde kedi ve köpeğinize normalde uyguladığınız beslenme programını bozmamak ve sofranızdaki yiyeceklerden onu uzak tutmak onlar için en sağlıklısı. Ayrıca kemik ve insan için üretilmiş çikolatalardan da evcil hayvanınızı uzak tutmalısınız. İnsan için hazırlanan tüm tatlıların ve özellikle kafeinli veya alkollü içeceklerin onlar için öldürücü düzeyde zararlı olduğunu unutmayın.

 

Tüm hayvanseverlere ve ailelerimizin sevgi dolu bireyleri olan evcil hayvanlarımıza sağlık ve esenlik dolu yeni bir yıl dilerim.

 

 

 

 

Bu yazı 3391 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3367)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3370)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3370)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3370)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3372)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Acil Durumlar  (3374)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3375)

Köpek  Ayrıntılarıyla Tuvalet Eğitimi  (3376)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3376)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3376)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.