Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:22:29

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Ya "KUDUZ" sa !...

 

Ya "KUDUZ" sa !...

( Ya Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

- KUDUZ -

 

Kuduz; insanlar dahil pek çok memelinin merkezi sinir sistemini etkileyen, ölümcül bir hastalıktır. Kuduzun yayılmasını kontrol altına almak için hayvanların aşılanması esastır. Böylelikle insanların bu hastalığa ilişkin tehlikelere maruz kalması en aza indirgenir. Enzootik ve epizootik olan hastalığın inkübasyon süresi; ısırık bölgesinin beyine yakınlığı ve alınan virüs miktarına bağlı olmakla birlikte genellikle 3 hafta ile 6 ay arasında değişmektedir.

 

Hastalıktan korunmada en etkin yöntem hayvanların rutin olarak aşılanmasıdır. Bununla birlikte, kendi hayvanınızın, aşılı olduğunu bilmediğiniz herhangi bir başka hayvanla temas etmesini önlemeniz gerekir.

 

Eğer Kuduz Bir Hayvan Tarafından Isırıldıysanız !

 

Kuduz virüsü, ısırık veya yaralı bir bölgeye kuduz hayvanın salyası ile bulaştığından dolayı, kuduz hayvanın salyası ile temas eden veya direkt olarak ısırılan kişide lezyonlu bölge derhal bol sabunlu su ile yıkanır ve yaralı bölge sarılmadan hemen bir doktora başvurularak 0. ,3. ,7. ,10. ,14. ve 28. günlerde yapılmak üzere aşıya başlanır.

 

 Aşı programının uygulanma süresi ısıran köpeğin kayıp olup olmamasına göre değişir. Eğer ısıran köpek kayıp değilse hayvanın 10 gün süreyle karantinaya alınması sağlanır. Bu süre içinde aşı programına devam edilir, ancak 10 günün sonunda köpek ölmezse aşı programına son verilir. Eğer ısıran köpek kayıpsa hemen Tarım İl Müdürlüğü ile temasa geçerek köpeğin bulunması ve 10 gün süre ile karantinaya alınması sağlanır. Bu sürenin sonunda köpek ölürse aşı programına devam edilir.

 

Eğer Köpeğiniz Kuduz Bir Hayvan Tarafından Isırıldıysa !

 

Köpeğinizin başka bir köpek tarafından ısırılması durumunda aşılama programı köpeğin tanıdık olması veya kayıp olmasına göre belirlenir. Eğer ısıran köpek aşılı değilse ve tanıdığınız sahipli bir köpekse ısıran köpeğin 10 gün süre ile karantinaya alınmasını sağlayarak, kendi köpeğinizin de aşısını tekrarlatmalı ve 90 gün süreyle izlemelisiniz. Eğer köpeğiniz aşılı değilse ve ısıran köpek bilinmiyorsa resmi kurumlara haber verilerek köpeğinizin 6 ay süreyle karantinaya alınması ve yeniden sokağa çıkartılmadan 1 ay önce aşılanması sağlanmalıdır.

 

Veteriner Hekimi Ceyda YILMAZ

 

 

Bu yazı 3574 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.