Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:21:05

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Viyana Caddelerinden Hergün 10 Bin Ton Köpek Kakası Toplanıyor

 

Viyana Caddelerinden Hergün 10 Bin Ton Köpek Kakası Toplanıyor

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Avusturya’da köpek sahipleri "temiz sokak" kampanyası başlatanların hedef tahtasında. Başkent Viyana’da belediye hergün caddelerden yaklaşık 10 ton köpek kakası topluyor. Kampanya sonuç verdi, bundan sonra belediye köpeğinin kakasını sokakta bırakan hayvan sahiplerine ceza yazacak.

 

Viyana’da bir öğle vakti, metro istasyonu önü. İrice bir labrador, şık giyimli sahibinin yanında yürüyor. Aniden eğilip, kaldırım betonunun üstüne kakasını bırakıveriyor. "İnanılmaz bir şey. Devlet, çevre kirliliği üreten bu makinelerin hepsini yok etmeli" diyor yanlarından geçen takım elbiseli adam öfkeyle. Mahcup olan köpek sahibi yakındaki gazete bayisine koşup, bir gazete alıyor ve köpeğinin kakasını temizleyip, çöp kutusuna savuruyor.

 

Tüm köpek sahipleri böyle davranmıyor ne yazık ki. Viyana sokaklarında yürüyüşe çıkarılan köpekler her gün 10 ton kaka bırakıyor geriye. Temizliğin belediyeye yıllık maliyeti yedi milyon Euro. Bunun sadece iki milyon Euro’su, köpek sahiplerinin ödemesi gereken özel vergiyle karşılanıyor. Avusturyalı av meraklıları, bölgesine göre değişen tarifelerle, yılda 40 ila 200 Euro ödüyor.

 

Bu nedenle, köpek kakasını kaldırımda bırakmanın hakları olduğu iddiasındalar. Karşı görüştekiler ise bu tavrı tek kelimeyle özetliyorlar: Sorumsuzluk.

 

Taraflar arasındaki gerilim gün geçtikçe artıyor. Av meraklılarının örgütü "Pro Hund"ın açıklamasına bakılırsa, geçen ay birkaç köpek sokakta saldırıya uğradı. Köpeklere maytap atıldı, sahiplerine ise kaka fırlatıldı. "Epeyce duygusal bir konu bu" diyor, Avrupa’da köpek hakları üzerine çalışan ilk halkla ilişkiler şirketinin sahibi Paul Cech.

 

Son kamuoyu yoklamalarına göre Avusturyalılar, sokaktaki köpek kakası kirliliğini işsizlik sorunundan daha fazla önemsiyor. Cech’e göre çoğu kişi için bu her gün yaşadığı bir rahatsızlık. "Kamuoyundaki tepkiden de yararlanıp, istedikleri zaman rahatlıkla köpek sahiplerine hakaret ediyorlar."

 

Taraflar arasındaki gerilim şubat ayında başladı. 29 yaşındaki Petra Jens, bir gün oğlunu bahçede köpek kakasıyla oynarken buldu. Endişelenen Jens harekete geçti. Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl’dan önlem almasını isteyen bir mektup yazdı, imzaya açtı. O günden bugüne 150 bin imza topladı. Belediyeyle yaptığı birkaç görüşme sonucunda kampanyanın tüm şehre duyurulması için fon ayrılmasını sağladı. Reklam ajanslarıyla görüşüldü, 32 afiş taslağı hazırlandı. 18 Temmuz’da toplanan jüri kampanyada kullanılacak afişi seçti. Afiş önümüzdeki ay, Viyana sokaklarına asılacak.

 

Halkla ilişkiler uzmanı Paul Cech, sorunun bu kampanyayla çözülemeyeceği kanısında. "Tüm bu önlemler, büyük ihtimalle taraflar arasındaki sivil savaşı artırmaktan başka bir işe yaramayacak." Köpekseverler olumlu bir kampanyadan yana. Yasakçı değil, özendirici bir tavır takınılmasını istiyorlar. Bu amaçla, iki PR otomobili Viyana caddelerini dolaşıyor. Araçlardaki hayvanseverler, köpek sahiplerini bilgilendirip, kakaları temizleyen kişilere tasma, mama kabı, oyuncak kemikler hediye ediyorlar.

 

Yine de birçok kişi köpek sahiplerinin sorumluluklarının katı kurallarla belirlenmesinden yana. "Avusturya’da işe yarayacak tek çözüm, polis yardımıyla yürütülecek geliştirilmiş bir kontrol sistemi kurmak" diyor eski Viyana Belediye Başkanı Helmut Zilk. Görevdeyken bu konuda epeyce uğraşmıştı Zilk. Yerel politikacı Franz Karl’dan yardım istedi. Birkaç yıl "temiz kaldırım" kampanyası yürüten Karl, sonunda pes etti. O tarihten bu yana birkaç kez kampanya başlatıldı, hepsi sonuçsuz kaldı. 1999’da aynı sloganla başlatılan kampanya da başarıya ulaşamadı. Karl "Hálá kaldırımlarına en fazla s...lan şehir Viyana" diyor Karl.

 

KALDIRIMI KİRLETMENİN BEDELİ 7-72 EURO

 

Viyana’da kaldırımı kirletmenin cezası 7 ila 72 Euro arasında. Şimdilik kural zorlukla uygulanıyor. Köpek kakasından bunalanlar ise köpek kayıtlarında bundan sonra DNA örneklerinin de talep edilmesini öneriyor. Münasebetsiz şekilde yeri kirleten köpeğin kakası alınıp test edilecek, sahibine ceza yazılacak. 2004’ten bu yana kayıt altına alınan her köpek, derisinin altında bir çip taşıyor. Gerektiğinde sahibinin kimliği bu çip sayesinde kolayca saptanıyor.

 

KÖPEK SAHİPLERİ

 

Vergimizi ödüyoruz, kaldırıma kakasını yapmak köpeğimizin hakkı

 

KARŞI KAMPANYACILAR

 

Köpeklerin DNA’sı da alınsın, kimin kakası olduğu anlaşılıp ceza yazılsın

 

ALMANYA DA HAREKETE GEÇTİ

 

Aynı sorunla karşılaşan diğer ülkeler de farklı çözümler bulmuş. Mesela her üç kişiden birinin köpek beslediği Fransa’da sert önlemler uygulamada. Paris’teki cezalar Viyana’dan yüksek. Köpeğinin kakasını kaldırımda bırakan bir Romalı 100 Euro ödüyor. İngiltere’nin birkaç bölgesinde ceza 1400 Euro civarında. Para cezalarının yanısıra kimi şehirlerde yaratıcı çözümler yürürlükte. Fransa’nın Lyon kentinde kaldırımlara pembe renkli 10 bin yapay köpek kakası atıldı. Amaç bu konudaki duyarlığı artırmak. San Francisco’da ise sorunu avantaja çevirmenin yolları aranıyor. Belediye köpek kakalarını kurutup, enerji üretiminde yakıt olarak kullanmayı planlıyor. Bu arada Viyana’da başlatılan temiz cadde kampanyası hızla ülkenin diğer kentlerine yayılmakta. Graz, Salzburg ve Baden’de sosyal toplum örgütleri benzer kampanyalar başlattı. Almanya’da Münih kenti, Viyana’dan aldığı ilhamla kampanya kervanına katılmak üzere. Yerel sorun gibi başlayan "temiz cadde" talebi uluslararası ortak kampanya konusuna dönüşmüş durumda. Henüz yankıları Türkiye’nin kıyılarına vurmamış da olsa, "köpek savaşları" yayılıyor.

 

 

 

 

Bu yazı 3903 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.