Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:58:51

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Tatil Sonrası Uyum Sorunları

 

Tatil Sonrası Uyum Sorunları

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Tatil sonrası uyum sorunlarıUzun bir yaz tatili daha bitmek üzere. Tatilden dönmek bizim kadar evcil hayvanlar için de zor olabiliyor. Veteriner Hekim Hakan Boyar, kedi köpek dostlarının tatil dönüşü veteriner hekimlere gidip; köpeklerini, kedilerini genel bir muayeneden geçirmeleri gerektiğini söylüyor:

"Gözler, kulaklar, tüyler, patilerdeki taban yastıkları tek tek incelenir. Bu fiziksel yoklamalar hep yapılır da unutulan ya da ihmal edilen davranış sorunları, uyum sorunlarıdır. Tatil ortamında dilediğince koşan, farklı yaşam alanlarında farklı beslenme, tuvalet, uyuma alışkanlıkları edinen hayvanlar evlerine döndüklerinde bir süre bocalar."

Köpeğinizin psikolojik bir uyum sorunu yaşayıp yaşamadığını anlayabileceğiniz çeşitli belirtileri ise şöyle sıralıyor Hakan Boyar:

"Solunum sayısı ve hızında artış, kalp çarpıntısı. Evini yeniden keşfedercesine her yeri koklama. Evin içinde anlamsız şekilde koşmaca ya da tam tersi ağır ağı yürüme, tedirgin, ürkek bir ifade. Tuvalet alışkanlıklarında değişme. Mide bozukluğu, bazen kusma görülebilir."

 

Bu belirtilerden bir veya bir kaçını sevimli dostunuzda gözlemliyorsanız bir uzmana danışmakta fayda olduğunu söyleyen Boyar şu tavsiyelerde bulunuyor:

"Kedi ve köpeklerimizin uyum süreci yaşaması gayet doğaldır. Bu dönemi ilgi ve sevgiyle atlatabiliriz. Evcil hayvan sahipleri onlarla konuşmalı, okşamalı, oynamalı. Köpeğiniz varsa erkenden kalkın onu tuvalete çıkartın. Kendilerine, size olan güvenlerini tazeleyin, canlandırın."

 

 

Bu yazı 3520 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.