Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:57:14

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Rottweiler Irk Standartları

 

Rottweiler Irk Standartları

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Genel görünüm :

 

İdeal bir rottweiler orta boyda, sağlam ve güçlü bir köpektir. Rengi siyah, kahverengi, lekeleri çok belirgindir. Sağlam yapısı, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını sergiler. Erkek köpekler, dişilere göre daha iri, kemikleri daha kalındır. Dişiler belirgin bir şekilde feminen yapılıdır, ama dayanıklılık ve güçlerinden hiç bir şey kaybetmezler.

 

Boy, oran, yapı :

 

Erkekler 61-68 cm, dişiler 58-63 cm arası, her birinde orta ölçüler tercih edilir. Doğru oranları yükseklik ve standartın içinde kalan vücudu çok önemlidir. Enseden kuyruk sokumuna kadar olan beden uzunluğu cidago(omuz) yüksekliğinden biraz fazladır, en ideali yükseklik/uzunluk oranının 9/10 olmasıdır. Kemik ve kas yapısı, bedenini taşımaya yeterli olmalı ve ona son derece güçlü bir görünüm vermelidir. Erkeklerde ağırlık yaklaşık 50 kg dişilerde ağırlık yaklaşık 42 kg 'dır.

 

Önemli Kusurlar :

 

Orantısal bozukluk, küçük boy, büyük boy, cinsiyet karakterlerinin yer değiştirmesi (dişi gibi erkek köpek ;erkek köpek gibi dişi)

 

Baş : Orta boyda, kulaklar arasında geniş, yandan bakıldığında alın çizgisi hafif kubbeli, stop çok belirgin, üst ve alt çene çok güçlü, alnın kırışıksız olması tercih edilir, ancak köpek bir şeye dikkat ederken bazı kırışıklıklar görülebilir. İfade asil, dikkatli ve kendinden emin. Gözler orta boyda, badem seklinde, ne patlak, ne de içe gömük değildir. İstenilen göz rengi koyu kahvedir.

 

Önemli Kusurlar : Sarı renkte gözler, farklı renk ve yapıda gözler, göz kenarlarında tüy bulunmaması.

 

Diskalifiye Nedenleri : Patlak göz, içe gömük göz

 

Kulaklar : Orta boyda, sarkık üçgen biçiminde. Köpek dikkat kesildiğinde kulaklar kafa çizgisi ile aynı düzeyde olur ve sanki genişlemiş gibi görünürler.  Kulaklar birbirinden ayrı olmalı, aşağı sarkık durmalı ve iç kısmı kafaya yatık olmalıdır. Kulak ucu hemen hemen yanak ortasında son bulur.

 

Önemli Kusurlar : Kulakların yanlış taşınması (yanaktan kafadan uzak durmaları)

 

Ağız : Ağız çizgisi düzdür, stopta geniş başlayarak uca doğru hafifçe incelir. Yinede ağız ucu geniş ve çene belirgindir. Bunun ucu her zaman siyah, yuvarlak değil, daha çok geniştir.

 

Dudaklar : Her zaman siyah, köşeleri kapalı, ağız içindeki renk pigmentasyonun da siyah olması istenir.

 

Önemli Kusurlar : Ağız pigmentasyonunun olmaması (pembe ağız).

 

Dişler :  42 adet diş( üstte 20, altta 22 adet), güçlü, doğru yerleşmiş, makas şeklinde kapanırlar - alt kesici dişler, üst kesici dişlerin iç kısmına değerler.

 

Önemli Kusurlar : Dişlerin karşılıklı kapanmaması, herhangi bir dişin eksik olması, üst kapama, alt kapama dişler, iki ya da daha çok sayıda dişin eksik olması.

 

Ense : Ense güçlü, iyi adaleli, biraz uzunca, hafif kubbelidir.

 

Sırt Çizgisi : Sırt sağlam ve düz bir çizgidedir, cidagonun arkasından başlayarak düz bir hat seklinde kalçalara kadar uzanır. Köpek yürürken de dururken de sırt çizgisi düz kalır.

 

Beden : Göğüs geniş ve derindir, dirseklere kadar iner, göğüsün ön kısmı yapılı, kaburgalar ovaldir.Sırt düz ve güçlü, kasıklar kısa derin ve iyi adalelidir.

 

Kuyruk : Kuyruğun duruşu boyundan daha önemlidir.Doğru şekilde sırt çizgisinin bir uzantısı gibi görünür. Köpek heyecanlı iken veya yürürken biraz dikleşir.

 

Ön kısım : Omuzlar uzun ve arkaya yatıktır. Üst kolun boyu, kürek kemiği ile aynıdır. Cidagodan dirseğe kadar olan uzunluk ile dirsekten yere kadar olan uzunluk birbirlerine yakın değillerdir. Ayaklar yuvarlak ne içe, ne dışa dönük değillerdir. Tırnaklar kısa, güçlü ve siyahlardır. Mahmuzlar alınabilir.

 

Arka kısım : Arka kısımdaki açılar ön kısımdaki açıları dengeler. Üst kalça oldukça uzun, çok geniş ve iyi adalelidir. Diz eklemi belirgindir. Alt bacak uzun, geniş ve güçlüdür. Arkadan bakıldığında arka bacaklar düz, kuvvetli ve geniştir, bir bedeni taşıyacak kadar birbirinden uzaktır. Arka ayaklar ön ayaklara göre biraz daha uzundur, ne içe ne dışa dönük değildir.Yastıklar kalın ve sert, tırnaklar kısa ve siyah olmalıdır. Mahmuzlar alınmalıdır.

 

Tüyler : Dış tüyler düz sert, sıkı ve orta boyda. Alt tüyler ense ve kalçalarda bulunmalı, ama iklime bağlı olarak daha az veya daha çok olabilir. Alt tüyler dış tüylerin arasından görünmemeli. Tüyler kafa, kulaklar ve bacaklarda çok kısadır. Rottweiler ın tüyleri tıraş edilmez.

 

Kusurlar : Dalgalı tüyler.

 

Önemli Kusurlar : Açık, aşırı kısa ve kıvırcık tüyler, alt tüylerin hiç bulunmaması, doğal tüylerin boyunu değiştirecek tüy tıraşı.

 

Diskalifiye Nedeni : Uzun tüyler.

 

Renk : Her zaman siyah, maun ile pas rengi arası lekeler. Siyah ile lekeler arasındaki çizgiler çok belirgin olmalıdır. Lekelerin yeri şu şekilde olmalıdır:

 

Her bir gözün üzerinde birer leke, yanaklarda ağzın her iki yanında bir çizgi halinde, ama burun üzerinde değil; ön bacaklarda arkalara doğru; arka ayakların iç kısmından diz kapaklarına doğru ve topuktan parmaklara kadar öne doğru genişleyerek, ama siyah rengi de tamamen ortadan kaldırmadan parmaklar üzerinde siyah çizgiler olmalı. Alt tüyler gri, ten rengi veya siyahtır. Lekelerin yeri ve miktarı önemlidir ve beden renginin %10 'unu aşmamalıdır.

 

Önemli Kusurlar : Saman renginde aşırı miktarda veya az miktarda lekeler, köpeğin her hangi bir yerinde beyaz lekelerin bulunması ( birkaç tane beyaz tüy leke anlamına gelmez)

 

Diskalifiye Nedeni : Beden renginin siyah dışında her hangi bir renkte olması, lekelerin bulunmaması

 

Yürüyüş : Yürüyüşü dengeli, uyumlu, emin, güçlü olmalı, ön bacaklar ileriye doğru iyi uzanmalı, arka bacakların itişi güçlü olmalı. Ön ve arka bacaklar ne içe ne dışa doğru atılmaz, arka bacaklar ön bacakların adımlarına dokunmalı. Sırt çizgisi hareket halindeyken düz kalır. Hız arttıkça, bacaklar merkez çizgiye doğru karın altına doğru sürülür.

 

 

Bu yazı 3750 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3335)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.