Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:19:17

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Rottweiler

 

Rottweiler

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Rottweiler iri, aktif ve akıllı bir köpektir. Oldukça büyük alana ve egzersize ihtiyacı vardır. Bu cins, ailenin bir parçası olmaktan mutluluk duyar ve iyi bir koyucudur. Rottweiler egemen bir köpektir, dolayısıyla köpeklerle pek tecrübesi olmayan kişilere tavsiye edilmez. Yetiştirilmesinde özen gösterilmelidir. Yumuşak, fakat sağlam bir eğitim verilmesi gerekir. Yanlış kişilerin elinde veya pek ilgi gösterilmediği takdirde tehlikeli olabilir.

 

Yavru köpeğe hiç bir zaman elle vurmamalısınız. Yavrunuzun öğreneceği en önemli şey ellerin ona bir dost olduğunu anlamasıdır. Hayatı boyunca insanlar ona binlerce kez ellerini uzatacaklardır. Uzanan eller durumunda, köpeğinizin endişeli olup, ısırmaya yeltenmemesi için ellerin dost olduğunu anlaması hayati önem taşır. Köpek yavrusuna davranışının kabul edilmediğinin en iyi yöntemi ona yüksek sesle HAYIR diye sözlü olarak uyarmanızdır. Bu sözlü cezalandırma sadece yavru köpeğinizin istenilmeyen bir davranışı sergilediğinde kullanmalısınız.

 

Atlamak/Zıplamak

 

Yavru köpeklerde en sık rastlanılan davranış, insanların üzerine atlamaktır. Tüm aile fertleri tutarlı davrandığında bu probleme çözüm çok kolaydır. İlk etapta yavru köpeğe insanları oturarak karşılamasını öğretin. Yardımcı olabilecek bir egzersiz elinize kuru mama alıp burun seviyesinde tutup kokusunu aldıktan sonra otur
komutunu verin. Oturduktan sonra da kuru mamayı ödül olarak verin. Aynı zamanda sert bir tonla HAYIR komutunu da kullanabilirsiniz. Doğru davranışı gösterdiğinde de ödüllendirin.

 

Tuvalet eğitimi iki ana konuyu içerir. Bunlardan ilki, yavru köpeğinize nereye tuvaletini yapmayı öğretmektir. İkincisi ise yavrunuzu sürekli kontrol altında
tutup istenilmeyen yerlere tuvaletini yapmamasını sağlamaktır. Dışarıda tuvalet yapma, alışkanlık haline gelene kadar yavru köpeğinizi kontrol altında tutmalısınız.
Köpeğiniz alışana kadar her seferinde onunla birlikte dışarı çıkıp, onu evvelden tuvaletini yaptığı yerlere götürmeye çalışın. Bununla birlikte tuvalete çıkaracağınız
zaman yavru köpeğinize seçtiğiniz bir komut öğretin. Her seferinde tuvalete çıkarırken, bu komutu tekrarlayın. Köpeğinizin tuvaleti geldiğinde davranışlarına dikkat edip, bu davranışları gördüğünüzde komutunuzu kullanıp, yavruyu dışarıya çıkarın. Tuvaletini doğru yere yaptığında da ilk etapta istenilen davranışın tekrarlanmasını teşvik edin.

 

Yavruya çiğnemesinin izin olduğu şeyleri öğretmek ona bin tane çiğnememesi gereken şeyleri öğretmekten daha kolaydır. Sık sık oyuncaklarıyla beraber oynayarak, oyuncaklarına yemek sürerek ve yavrunuzla atılan oyuncağı size getirmesi oyununu oynayarak istenilmeyen eşyaların çiğnenmesini minimize edebilirsiniz. Her seferinde köpeğiniz oyuncağını ağzına aldığında onu ödüllendirin. Köpeğinizin ilk senesinde evde çiğnenebilecek şeyleri ortalıktan kaldırın. Eğer kaldıramayacağınız bir şeyler olursa onun tadının kötü olmasını sağlayın. Bunun en kolay yöntemi, diş eti gargarasını suyla karıştırıp eşyanın üzerine sürmeniz, yavrunuzun o eşyayı çiğnememesi için yeterli olacaktır. Yavrunuzu istenmeyen bir objeyi çiğnerken yakaladığınızda ona sertçe HAYIR deyip ona bir oyuncak uzatmalısınız. Oyuncağı kabul ettiğinde onu ödüllendirin.

 

Cezalandırmak

 

Yavru köpeğe hiç bir zaman elle vurmamalısınız. Yavrunuzun öğreneceği en önemli şey ellerin ona bir dost olduğunu anlamasıdır. Hayatı boyunca insanlar ona binlerce kez ellerini uzatacaklardır. Uzanan eller durumunda, köpeğinizin endişeli olup, ısırmaya yeltenmemesi için ellerin dost olduğunu anlaması hayati önem taşır. Köpek yavrusuna davranışının kabul edilmediğinin en iyi yöntemi ona yüksek sesle HAYIR diye sözlü olarak uyarmanızdır. Bu sözlü cezalandırma sadece yavru köpeğinizin istenilmeyen bir davranışı sergilediğinde kullanmalısınız.ödüllendirmeyi unutmayın.

 

 

 

 

Bu yazı 3426 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.