Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:56:09

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Lyme Hastalığı

 

Lyme Hastalığı

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Borreliosis (Lyme Hastalığı) zoonoz bir hastalıktır. İnsan ve Hayvanlarda görülebilen ve kenelerle bulaştırılan (taşınan) bakteriyel bir hastalıktır. İlk defa 1984 yılında Amerika'da köpeklerde rastlanmıştır. Bu hastalığa Borrelia Burgdorferi bakterisi neden olmaktadır.

 

Nasıl Bulaşır?

 

Bulaşma keneler vasıtasıyla olur. Enfekte kenenin kan emmek için ısırmasıyla Borrelia Burgdorferi bakterisi konakçı hayvanın veya insanın kanına geçer. Kan yoluyla beyine dahi yerleşebilen bakteri ensafalit tablosu oluşturur. Beyindeki deformasyonlar kalıcı rahatsızlıklara neden olduğu gibi ölümle de sonuçlanabilir. Bazı kayıtlarda inkubasyon döneminin 5 yıl olabileceği belirtilmektedir.

 

Nasıl Yayılır ve Nerelerde Bulunur?

 

Doğadaki birçok canlı bu bakterinin yayılmasında rol oynayabilir. Sıklıkla karnivorlar ile taşınan keneler yoluyla yayıldığı bilinse de bu geçişlerde kuşlarında keneleri taşıyarak rol oynadığı bilinmektedir. Borrelia Burgdorferi bakterisine kenelerin bulunduğu her ortamda rastlamak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kenelerin bir canlıdan diğerine geçmesi için temasın şart olmadığıdır. Kan emip doymuş bir kene konakçısını istemeden terk eder, düşer. Bir süre sonra, çevresinde bulduğu ot, çim veya bitkinin en uç noktasına tırmanıp yeni konakçısına tutunmak için bekler. Bu alan sizin bahçeniz de olabilir, piknik yaptığınız yeşillikler de olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak ve açık renk giyinmek olası kene kontaminasyonunu erken fark etmenizi sağlayacaktır.

 

Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermektedir ki köpekler Borrelia Burgdorferi bakterisini barındırdığı halde hastalık belirtilerini göstermeyip, sadece taşıyıcı olabilmektedirler. Bu şekilde, kendisi hasta olmazken üzerine gelebilecek kenelere bu bakteriyi bulaştırıp, diğer konakçılara iletmesi olasılığını doğurmaktadırlar.

 

Köpeklerdeki Belirtileri Nelerdir?

 

Artritis

Yüksek ateş

İştahsızlık

Bitkinlik

Ani gelen şiddetli ağrılar

Davranış bozuklukları

Bilinç kaybı

Ensafalit

 

Teşhisi Nasıldır?

 

Etkin bir teşhis yöntemi yoktur. Bu nedenler hastalıktan korunma önem taşır. Koruyucu hekimlik görevini üstlenen Veteriner Hekimlerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kendinizi ve Köpeğinizi Korumak İçin Ne Yapmalısınız?

 

İlk olarak en kısa zamanda Veteriner Hekiminize başvurarak köpeğinize Lyme Vax aşısı yaptırmalısınız. Köpeğinizi dışarı çıkardığınızda uzun otlu alanlarda gezdirmemelisiniz. Her gezdirmeden sonra fırçalayarak olası kene tutunmalarını önleyebilirsiniz. Deriye tutunmuş bir kene varsa mutlaka alkollü bir pamuk yardımıyla bayıltarak almalısınız, daha sonra parçalıyarak öldürmelisiniz. Bahçenizi keneye karşı ilaçlamalısınız. Bu konuda Veteriner Hekiminizden yardım alabilirsiniz.

 

Lyme Wax Nedir?

 

Lyme hastalığına karşı geliştirilmiş tek aşıdır. Laboratuvar ve saha araştırmaları aşının Borrelia Burgdorferi bakterisi ile enfekte olmadan önce aşılanmış köpeklerde etkili olduğunu göstermiştir.

 

Hangi sıklıkla yapılmalıdır?

 

İlk uygulamanın ardından 21.günde yapılan rapel enjeksiyon bir yıllık bağışıklığı sağlamaktadır. Bu aşamadan sonra yılda bir kez aşılama devamlı korumayı sağlamaktadır.

 

 

 

 

Bu yazı 3446 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.