Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:57:05

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Labradorlar...

 

Labradorlar...

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Labrador RetrieverAdından ötürü Kanada 'nın Labrador bölgesinden geldiği sanılır, oysa çıkış noktası New Foudland adasıdır. Burada bu köpekler öncelikle av ve su köpeği olarak kullanıldı. Başka Retriever (avı bulup avcıya getiren) köpekleri ile daha küçük boyda su köpekleri ile çiftleştirerek, Malmesbury Dük 'ü tarafından labrador olarak adlandırılan bu ırk ortaya çıktı.

 

Ancak İngiltere de ki çok yüksek köpek vergileri ve karantina yasaları yüzünden 1800 lerde soyları neredeyse tükendi. Tüm hükümet kurallarına rağmen yinede hayatta kalmayı başarınca dünyanın en sevilen köpeği haline geldi. İlk ortaya çıkan köpekler yalnızca siyahtılar daha sonra sarı ve çikolata renkleri çıktı.

 

Labradorlar en iyi aile köpeği olarak görülüyorlar. Onlar orta boyda güçlü yapıları ve kuyrukları da bir su samurunun kuyruğuna benzeyerek en önemli özelliğini oluşturur. Su geçirmeyen kalın tüyleri yüzünden su kuşlarının avlarında en çok tutulan köpek cinsidir. Hızlı koşar hızlı yüzer ve mükemmel bir koku duyusuna sahiptir. Birçok işte kullanılır: polis köpeği olarak uyuşturucu aramada savaşlarda mayın bulmakta körlere ve sakatlara refakatçi olmakta kullanılır.

 

Labrador RetrieverBaşka köpeklerle birlikte neşeli ve nazik oyun arkadaşı olurlar. Zira üstünlük taslama huyları yoktur. Çevrenin gürültüsüne duyarlı değillerdir. Kürk bakımı çok kolaydır. Ev için idealdir denebilir yalnız hantal ve uyuşuk olmamaları için bol hareket etmelidirler. Çocuklara ve yaşlılara son derece naziktirler. İnsanlara ve ortamlara kolayca uyum sağlayabilirler. Ancak bekçilikleri sadece gövde gösterisi gibidir yani bekçilik yapamazlar. İnsanlara karşı olan bu olağanüstü sevgisi maalesef onu çok sadık köpek yapmaz. Zira ona nazik davranan herkesin peşinden gider. Aile içinde mükemmel bir köpektir çocuğa karşı olağanüstü sevgi dolu olacaktır.

 

Bir Labrador retriever yavrusu evinize sevgi dolu kocaman bir yürek, inanılmaz bir enerji ve medeni bir köpeğin nasıl olması gerektiği hakkında en ufak bir fikri olmadan gelecektir. O yemek yer, uyur, çişini ve kakasını yapar (genellikle evin içinde istenilmeyen bölgelere) bahçenizi kazar, havlar, her şeyi kemirir (bunu özellikle belirtiyorum HER ŞEYİ KEMİRİR!) HERKESİN ÜZERİNE ATLAR VE İNANILMAZ BİR HIZDA BÜYÜR. Labradorun böyle hızlı büyümesi özellikle akılda tutulması gereken bir konu çünkü kısa sürede fiziksel gelişimini tamamlamış ama ruhunda hala bir yavru olacaktır. Labradorun zihinsel olgunluğa gelmesi 4 yıl alacaktır.

 

O muhteşem yavruyu eve getirdikten sonra birkaç ay içinde medeni bir köpek haline getirebilirsiniz. Eğer onu nasıl eğiteceğinizi öğrenmeye ve bu işe vakit ayırmaya hazırsanız, öncelikle onu temel itaat programına yazdırın ve sonra sürekli şu sözleri tekrarlayın: " bir köpeğin 365 günü boyunca sevgi ve bakıma ihtiyacı vardır." eğer köpeğinize günde en az 20 dakika ayıramayacaksanız neden bir köpek almayı düşünüyorsunuz?

 

Peki eğittiğiniz bu Labrador retriever sizi ve ailenizin bireylerinin hayatını kurtaracak mı? Belki.... Böyle bir durumda nasıl olursa kurtarır, ama o asla bir bekçi veya koruma köpeği değildir.

 

Labradorunuz daha çok asla sizin öykülerinizi sıkıcı bulmayan ve nereye giderseniz gidin peşinizden gelmek isteyen bir dostunuz olacaktır.

>Bundan başka ne istersiniz ki.......      

Labrador Retriever

 

 

 

Bu yazı 10798 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.