Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 15:00:09

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Küçük Dostlarımız İçin İpuçları

 

Küçük Dostlarımız İçin İpuçları

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kediler ve köpekler türlerine ve yaşam şekillerine göre değişik şekilde bakıma ihtiyaç duyarlar. Örneğin, uzun tüylü kedi ve köpekler tüylerinin topaklanmaması için her gün fırçalanmalıdırlar. Kalın ve topaklanmış tüyler, kirlendiği zaman, deri problemlerine yol açabilir. Küçük dostumuzun yıkanması gerekirse, mutlaka ılık su ile banyo yaptırılması, şayet gerekliyse az miktarda KEDİ KÖPEK ŞAMPUANI kullanılması ve iyice durulanması gereklidir. İnsanlar için pazara sunulan şampuanların kullanımı kedi ve köpekler için uygun değildir. Eğer minik dostunuzun deri şikayeti olduğunu düşünüyorsanız, Veteriner Hekimi 'nize danışmanız gereklidir.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu kulak temizliğidir. Uzun tüylü ve düşük kulakların hava ile teması azdır ve hayvanın kulaklarını kendi kendine temizlenmesi zordur. Bu nedenle gerekli bakım yapılmazsa, ağrılı kulak enfeksiyonları gelişebilir. Uzun tüylü ve düşük kulaklı ırkların kulakları, düzenli olarak kontrol edilmeli ve uygun bir kulak temizleyici ile temizlenmelidir. Dişler ve gözler de periyodik olarak kontrol edilmelidir.

 

Yalnız dostlarımızın sağlığı açısından değil, bizim sağlığımız açısından da, yılda en az bir kere olmak kaydıyla periyodik aşılamaların yapılması gereklidir.

 

Kedi ve köpeğinizin ırkına bağlı olarak ihtiyaç duydukları özel bakım şartları ve besleme koşulları hakkında bilgi almak için Veteriner Hekimi'nize danışabilirsiniz.

 

Bazı İpuçları

 

 

Köpeğimin ağzı kokuyor. Kokuyu nasıl engelleyebilirim?
Köpeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Bunu yapmak önemlidir. Eğer köpeğiniz ağzında diş fırçası olmasından rahatsız oluyorsa, parmağınıza bir ince kumaş parçası ya da tül sarıp bu işlevi yerine getirebilirsiniz. Fırçalama süreçlerini kısa tutun (birkaç saniye) ve nazik fırçalayın. Köpeğiniz sizi durdurmaya çalışmadan siz fıçalamayı durdurun, sonra tekrarlayın.

Kışın bazen köpeğimin yürürken acı çektiğini görüyorum ama bacaklarında kırık yada çatlak yok. Bu sorunun sebebi nedir?
Eğer köpeğinizin uzun tüyleri varsa, patilerinin arasındaki tüyleri kış mevsimi boyunca kısa kesili tutun. Böylelikle kış mevsimi boyunca parmak aralarında buz, kar ve tuz birikimesi engellenmiş olur. Bu birikmeler köpeğe çok acı verirebilir. Eğer buna rağmen sorun devam ediyorsa, veterinerinizi görmenizde fayda vardır.

Köpeğimi ne sıklıkta taramalıyım?
Çoğu köpeğin haftada en az bir kez taranmaya ihtiyacı vardır. Taramak, köpeğinizin sağlıklı tüyleri olmasını sağladığı gibi kokusunu da azaltır. Ayrıca, bu size köpeğinizle daha yakınlaşma ve onunla iyi vakit geçirme fırsatını da verir.

Köpeğimin kulaklarını/kuyruğunu kestirmeli miyim?
Köpeğinizin kulaklarını ya da kuyruğunu kesmek onun diğer köpeklerle iletişimini etkileyebilir. Köpekler kulakları ve kuyruklarıyla iletişim sağlarlar. Örneğin, bir Doberman cinsi köpek kulakları ve kuyruğu kesildiğinde, çok iyi huylu ve geçimli olsa da, diğer köpeklere agresif gözükür. Bu konuda veteriner hekiminize danışın.

Yavru köpeğimi terbiye ettim ama hala " idrarını tutamıyor". Ne yapmalıyım?
Yavru köpekler 12 haftalık olana kadar " idrarlarını tutmalarını" sağlayan adeleyi kontrol edemezler. Yine de bu zamandan önce terbiye edilmeye başlanılmalıdır. Köpeğinizi sık sık dışarı çıkarın. Köpeğin dışarı çıkmak istediğine dair işaretlere dikkat edin (örneğin dönüp durması). Evde yapmaması için özen göstermelisiniz çünkü kendi dışkısının kokusunu aldığı yerlerde bunu tekrarlama içgüdüsünde olacaktır, bu da terbiyesini çok zorlaştırır.

Yavru köpeğime nasıl söz dinletebilirim?
Yavru köpeklerin dikkati çok çabuk dağıldığından dolayı eğitmek, laf dinletmek çok zor olabilir. Köpeğinize bir emir vermeden önce göz temasını sağlayın. Böylece itaat etme olasılığı artar. Bunu, köpeğinizin ismini yüksek sesle söyleyerek, anahtarlıklarınızı sallayarak, ya da ıslık çalarak yapabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin dikkaini kendinize çekmiş olursunuz.

Köpeğimi beslerken nelere dikkat etmeliyim?
Köpeğinize her gün yaklaşık aynı saatlerde ve ölçülü miktarda yemek verin. Herzaman kabında taze su bulundurun, özellikle de kabı dışarıda bırakılıyorsa. Köpeğinize gereğinden fazla yemek vermeyin. Ayrıca bizlerin atıştırdığı yiyeceklerden de vermeyin (özellikle şeker ve tatlılar). Bu, sağlık sorunlarına ve/veya davranış bozukluklarına yol açabilir.

Kedim neden çiçeklerimi yiyor?
Bitkilerde ve çiçeklerde kediler için gerekli olan besinlerden bol miktarda bulunur. Kedinizin beslenmesinde bu besinlerden yeterince yoksa bu sebepten bitkilerinizi yiyor olabilir. Çiçeklerinizi yememesini sağlamak için kediniz için ayrıca çim yetiştirebilirsiniz. Ayrıca kedinizin çiçeklerinizi yemesini engellemek için de üzerlerine karabiber serpin. Biber kedinizi rahatsız edeceğinden onun çiçeklerinizden uzak durmasını sağlayacaktır.

Kedim sinek ve arı gibi uçuşan böcekleri kovalamaya bayılıyor. Ama ya arı sokarsa? Bu durumda ne yapılmalıdır?
Ağızdan sokulmalar çok tehlikeli olabilir. Eğer kediniz ağzından arı tarafından sokulursa derhal veterinere götürün. Ağzı ve boğaz bölgesi şişeceğinden nefes olması engellenebilir. Arı sokmaları acil tedavi gerektirir.

Kedimi nasıl terbiye edebilirim?
Kediler, köpekler gibi terbiye edilemez. Köpekler sosyal hiyerarşi kurar ve siz de bu hiyerarşinin en tepesinde yer alabilirsiniz. Kediler ise sosyal gruplarını sadece ihtiyaçlara dayalı kurar. Bu hiyerarşi tepedekine itaat yerine birbirlerinin bölgesine saygı çerçevesinde işler. Kedilerin köpekler gibi tepki vereceğini düşünmek yanlıştır. Bunu asla unutmayın! Kedinize sakın vurmayın veya fiziksel bir cezada bulunmayın. Bu sadece kedinize sizden korkmasını öğretir, başka birşeyi değil. Yapmanız gereken, kedinizin yapmasını istemediğiniz hareketin yerine bir davranış biçimi öğretmektir. Kediler sürprizlerden nefret eder. Bu sebepten, terbiye etmek için ani ve yüksek ses çıkarmak, çok az miktarda su ile ıslatmak, el çırpmak ve benzer ani sesler çıkarmak fayda edebilir. Tabii siz evde olmadığınızda büyük ihtimalle kediniz yine kendi bildiğini okuyacaktır!

Buzdolabında taze tutmama rağmen kedim mamasını/yemeğini yemiyor. Ne yapmalıyım?
Hiç kedinize buzdolabından çıkardığınız mamayı yedirmeyi denediniz mi? Çoğu kedi yemeğinin / mamasının oda sıcaklığında olmasını tercih eder ve çok soğuk ya da çok sıcak olan mamasını yemez. Eğer kediniz buna rağmen yemeğini yemiyorsa, ya da yemek için çok uzun bir süre bekliyorsa, başka mamaları denemenizde fayda olabilir.

Kedim neden kabından su içmiyor?
Kedinize en az günde bir kez taze su verin. Eğer kediniz suyunu içmiyorsa bunun sebebi musluk suyundaki klor ve mineraller olabilir. Çoğu kedi bizler gibi içme suyu ister. Bir de içme suyu vermeyi deneyin. Ayrıca, bazı kediler kaptan değil de musluktan akan suyu içmeyi tercih eder. Evde olmadığınızda musluğu hafif akar şekilde bırakmakta fayda olabilir.

 

*Bayer.com'dan alıntıdır.

 

 

 

 

 

Bu yazı 3580 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3404)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.