Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:19:31

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpekte Dış Kulak Hastalıkları

 

Köpekte Dış Kulak Hastalıkları

( Köpekte Dış Kulak Hastalıkları Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpeklerde dış kulak yolunda kaşıntı, kötü koku, akıntı ve ağrıya sebep olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Bakteri ve mantarlardan kaynaklanan kulak enfeksiyonları. Kulak uyuzu gibi paraziter kulak hastalıkları. Gıda intoleransı gibi alerjiler, pisi pisi otu gibi yabancı cisimler. Kulak kanalında ya da kepçesinde meydana gelen travma ve yaralanmalar. Hipotiroidizm gibi hormonal hastalıklar. Kulağın nemli kalması. Tümörler ve kulak kanalındaki bazı anatomik bozukluklar.

 

Bu hastalıkların birçoğunda birbirine benzer olarak kötü koku, kirli bir kulak akıntısı, kulak kepçesinde ve kanalında kızarıklık, kaşıntı ve bunun neticesinde köpeğin kulağını bir yere sürtmesi ve başını problem olan kulak tarafına doğru eğmesi, kulak bölgesinde hassasiyet ve ağrı, bu sorunlara bağlı karakter değişiklikleri ve asabiyet gözlenir.

 

Böyle bir durumda veteriner hekiminizin kulak kepçesi ve kanalını muayene etmesi gerekir.

 

Kulak problemlerinde çoğu kez birkaç hastalık tablosu bir anda görülebilir. Bu nedenle hastalığın geçmişi ile ilgili sizin vereceğiniz detaylı bilgiler, veteriner hekiminizin yapacağı fiziksel muayene ve laboratuar tetkikleri problemin teşhisine yardımcı olacaktır. Tespit edilen kulak problemine karşı uygulanacak spesifik tedavinin ardından dış kulak kanalındaki hastalık tablosu ortadan kalkacaktır. Ancak anatomik bozukluklar, tümörler ya da kulak kanalında deformasyona yol açacak düzeydeki kronik ve uzun süren hastalıklar tedavi amacıyla cerrahi müdahale gerektirebilir. Kontrol sırasında kulakla ilgili yukarıda saydığımız belirtileri çok hafif olarak gözlemleseniz bile, mutlaka veteriner hekiminize başvurun.

 

 

 

 

Bu yazı 4854 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.