Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:19:14

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeklere Dair Her Şey

 

Köpeklere Dair Her Şey

( Köpeklere Dair Her Şey Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

KÖPEK BAKIMI

 

Her canlı gibi köpeklerde belli koşullara ihtiyaç duyarlar.Bunların içinde beslenmeleri,barınaklarının temizliği,kendi bakımı ve egzersiz gibi faktörler rol oynar.Tüm bunların dikkatlice takip edilmemesi,köpeğin gerek sağlığında gerekse psikolojisinde geri dönülmeyecek sorunlara yol açabilir.

 

Köpek bakımını iki ana başlık altında toplayabiliriz.

 

1-Köpek Barınağının Bakımı ve Temizliği

2-Köpeğin Vücut Bakımı,Temizliği,Egzersizleri

 

BARINAKLARIN BAKIM VE TEMİZLİĞİ

 

Köpek kulübesinin iyi inşa edilmiş olması her şey demek değildir, zamana bağlı olarak kulübede aşınmalar,kirlenmeler vs. oluşabilir.

 

1.Kulübeler her gün temizlenmeli,önerilen temizleyici maddelerle temizlenmeli,dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

2.Köpeğin minderi her gün dışarıya alınmalı,silkelenmeli ve havalandırılmalıdır.

3.Kulübenin içi,tüy artıklarından.döküntülerden süpürülerek temizlenmeli,dış parazit olup olmadığı incelenmelidir.

4.On-on beş günde bir parazitlere karşı ilaçlama yapmak yerinde ve önemlidir.

5.Kirlenen,ıslanan,minderlerin temizliğine,kuru ve rutubetsiz olmasına özen gösterilmelidir,minderler gerektiğinde değiştirilmelidir.

6.Kulübe çevresinin temizliğine en az barınağın temizliği kadar özen gösterilmeli,yiyecek,döküntü, tüy gibi atıklar özenle toplanarak çöpe atılmalı ya da insanlardan uzak bölgeye gömülmelidir.

7.Kulübe de zamanla oluşabilecek çürüme,kırılma,çatlama,boyaların dökülmesi gibi arızalar zaman geçirilmeden onarılmalıdır.

 

KÖPEKLERİN VÜCUT BAKIMI,TEMİZLİĞİ VE EGZERSİZLERİ

 

Bakım,köpeğin sağlığını ve iş verimini olduğu kadar,görünümünü ve güzelliğini de etkiler.Bakımı gereğince yapılan köpek,kendini daha ilk bakışta belli eder.Sağlıklıdır.Tüylerin parlaklığından,düzeninden,hareketlerinin canlılığına bakışlarındaki dikkat ve zekadan,davranışlarındaki güven ve uyuma kadar kendini belli eder.Her şeyden öte bakılan köpek sevilen köpek demektir.

 

1.Tüylerin ve Derinin Bakımı: Köpek postlu bir hayvandır,bu postun dış etkilere karşı koruma amacı olduğu kadar görünümünü de güzelleştiren bir değer taşır.köpeklerin bir bölümünün tüyleri kısa,bir bölümünün orta uzunlukta,bir bölümünün de oldukça uzundur.Doğal olarak uzun olan tüyler,daha büyük ve özenli bir bakım gerektirirler.Özellikle tüy değiştirme zamanı olan ilkbahar ve sonbaharda bu iş daha da önem taşır.Gerekli olan bakım yapılmadığı taktirde köpeğin yaşadığı tüm çevre tüy döküntüleri ile dolar..Bu ise insan sağlığına çok zararlı etkiler içerir.Fırçalanmayan ve bakılmayan tüyler,köpeği rahatsız eder ve onu kaşındırır.Onları kendi çabası ile düşürmeye çalışır.Bu ise yaralanmalara,cildin çizilmesine ve mikrop kapmasına yol açar.Bazı deri hastalıkları ortaya çıkabilir. Bütün bu sakıncaları önlemek,köpeğin sağlıklı bir cilde ve tüylere sahip olmasını sağlamak için,normal zamanlarda günaşırı,tüy dökümü süresince günde bir fırçalamak yararlı ve gereklidir. Ancak derinin bu dever içinde son derece hassaslaştığı unutulmamalı,sert kıllı fırçalar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Köpek türlerine göre tüylerin bakımı değişiklik gösterir.Köpeğin özel bir tüy niteliğine sahip olmadığı durumlarda genel olarak şöyle bir yol izlenebilir:Tüylerin fırçalanmasına baş üstünden başlanılır ve orta sertlikteki kıl fırça ile hayvanın gerisine doğru sıvazlanarak taranır.Sırt bölgesinin fırçalanması bitince göğüs bölgesi ve köpeğin yanları aşağıya doğru ayaklara varıncaya kadar düzenli sıralar halinde fırçalanır. Bundan sonra kıllar çıkış yönünün tersine olarak bir kez daha fırçalanır.Bu tarayış,kıl diplerini güçlendirdiği, deriye masaj yerine geçtiği için kıl diplerine yerleşmiş bulunan toz ve zararlı maddeleri kabartır.Bundan sonra yeniden düzgün yönde bir fırçalama ile tüy bakımının birinci aşaması bitirilir.Islatıldıktan sonra sıkılarak iyice suyu alınan bir bez parçası bir havlu ile köpeklerin tüylerinin çıkış yönüne doğru silinir.Göğüs,karın,bacak ve araları iyice temizlenir.Bu arada deri iyice araştırılarak,kene,pire gibi zararlıların bulunup bulunmadığına bakılır.Eğer görülürse önlemleri alınır.

 

2.Dişlerin Bakımı: Genç ve sağlıklı köpeklerin dişleri beyaz,parlak ve diş taşından arındırılmıştır.Diş sağlığının yaşla ilgili olduğu kadar beslenme ve bakımla da büyük ilişkisi vardır.Kalsiyum gereksinimi gelişme çağlarında yeterince sağlanan köpeklerin dişleri güçlü ve sğalam olur.Beslenme düzeninin yumuşak mama üzerine kurulmuş köpeklerde diş aralarında birikim olabileceğinden dolayı diş taşı oluşumu fazladır.İşte bu nedenledir ki günümüz kuru mama kullanımı bu kadar yaygınlaşmış ve alternatifsiz bir sistem halini almıştır.Dişlerin kökünden itibaren başlayan renk değişimi,diş taşının en büyük göstergesidir ve çoğu zaman ağır bir koku ile kendini belli eder.Bununla beraber ağız kokusu sadece diş taşından ileri gelmez,bunların nedeni sindirim bozukluklarıdır.Dişlerdeki herhangi bir renk değişimi ve koku hissedildiğinde mutlaka bir veterinere baş vurmak gerekir.

 

3.Göz ve Kulak Bakımı: Sağlıklı bir köpeğin gözü temiz parlak ve canlıdır. Çapaklı donuk ve kanlı gözler sağlıksızlık belirtisidir.Köpeklerde göz temizliğine özen gösterilmeli,çapaklanma ve kanlanma olduğunda bu işler için özel üretilmiş olan göz solüsyonları ile temizlenmelidir(%2 lik Asit Borik).Şiddetli durumlarda vakit geçirmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

 

Kulaklar,köpeklerin önemli olduğu kadar duyarlı ve hastalıklara açık bir organıdır.Köpeklerin tüylerinin taranması esnasında özellikle kulaklar incelenmeli ve kulak üstü tüyleri fırçalandıktan sonra eğer varsa kulağın içine doğru giden kıllar dışarı doğru taranmalıdır.Köpeklerin kulaklarında havadaki tozların girmesini engelleyen bir nemlilik vardır.Bunu kulakta bulunan salgı bezleri sağlar.Böylece kulakta tutulan kirler,duyarlı bölgelere ulaşma şansı bulamazlar.Ancak bunların kulak kepçesinde fazla oranda birikmesi de hastalıklara yol açar.Bunların antiseptikli solüsyonlarla belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.Fakat bu temizleme esnasında büyük özen gösterilmeli,kulak içlerine kaçırılmamalı,kulak içlerini temizlemek amacı ile gözle görülmeyen bölgelere çöp vs. sokulmamalıdır.Kulakta görülebilecek akıntılara karşı dikkatli olunmalıdır.Böyle durumlarla karşılaşıldığında zaman yitirmeksizin veterinere başvurulmalıdır.Çünkü bu belirti önemli bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

 

4.Ayak ve Tırnakların Bakımı: Özellikle ev dışında yaşayan,uzun yürüyüşler yapan,görev yüklenmiş bulunan köpeklerin ayaklarında yaralanmalar,çizilmeler,tırnak kırılmaları gözükmektedir.Bu nedenle yapılan bakım sırasında ayaklar da gözden geçirilmeli,hayvana rahatsızlık veren bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

Ayaklar ve tırnaklar,bu iş için kullanıma elverişli bir fırça ile fırçalanmalı,eğer varsa tırnak arasına sıkışmış olan kurumuş çamur parçaları,toz ve kirden arındırılmalıdır.Dolaşılan yerlerde bulunan keskin kenarlı kayalar ve cam parçaları,köpeğin taban yastıklarında derin yaralanmalara yol açabilir ve bunlar hayvana acı verir.Bu gibi durumların bakım ve tedavisi anında yapılmalı,kesik,çizik ve tırnak yaralarının ihmal edildiğinde bazen büyük sorunlar çıkarabileceği unutulmamalıdır.Kırılan tırnaklar gibi aşırı uzayan tırnaklar da kimi yerlerde kıvrılarak köpeğin etine batar ve iltihaplanmalara yol açar.Kimi zaman da sağa sola takılarak köpeği rahatsız eder ve sonunda kötü bir biçimde kırılır.Bütün bu nedenlerle Bütün bu nedenlerle köpeğin tırnağını kesmek gerekir.Köpeğin tırnağı ya bu iş için özel bir makasla ya da manikür takımlarında bulunan herhangi bir tırnak pensi ile kesilmelidir.Tırnak kesilmesi sanıldığı kadar basit bir iş değildir.Yanlış ve hatalı kesimler büyük sorunlar yaratır.Tırnağın kesim sırasında fazla derin alınması kanamalara ve iltihaplanmalara yol açar.Tırnak fazla derine gitmeden ve ucunu kütleştirmeden kesilmelidir.Pürüzlü ve kırık tırnaklara törpülemek gerekir.Törpülemenin,tırnağın çıkış yönünde olması gerekir.Ters yönde yapılan törpüleme tırnak köklerini zedeler ve iltihaplandırır.

 

Bakımlı ve sağlıklı bir köpeğin ayaklarında,tırnaklar arasında yabancı herhangi bir madde bulunmaz.Tırnaklar bakımlı ve düzdür.Uzamış,çatlamış,kırılmış tırnak bulunmaz.taban yastıkları bakımlıdır,kesikler,yaralar ve kabuklanmalar görülmez.

 

5-Yıkama ve Kuru Temizleme: Köpeklerin cilt dokusu insanlarınkine oranla çok değişiktir.Köpeklerin ter bezleri yoktur.yani terlemezler.Köpeğin derisi insanınki gibi hava almaya sağlayacak yapıda değildir.Buna karşın zengin sayılabilecek yağ dokusuna sahiptir. Bu yağ bezleri deriyi yumuşak ve dirençli kılar.Köpekleri koktukları için sık sık yıkayanlar onların sağlıkları ile oynarlar.Köpek zorunluluk olmadıkça yıkanmamalıdır.Yıkanması gerektiğinde,bu ya sıcak yaz aylarına rastlamalıdır ya da çok iyi kurutulmasına özen gösterilmelidir.Aşırı yıkama derideki yağların yitirilmesine,derinin kuruyarak çatlamasına,tüylerin canlılığını yitirmesine yol açar.Soğuk havalarda özellikle ev dışında barındırılan köpeklerlerin yıkanması şiddetli soğuk algınlıklarına yol açabilmektedir.

 

Köpek sağlığı açısından gerekli olduğunda veya sıcak yaz aylarında sık olmaması şartı ile ve rahatlaması için yıkanabilir.Köpeğin yıkanmasında bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir.

 

-Köpeğin yıkama suyu sıcak ya da soğuk olmamalı,35 derece dolaylarında bulunmalıdır.

-Köpeğin yıkanmasında kullanılacak şampuan içinde yağ ihtiva etmelidir.

-Kulaklara su kaçmaması için birer parça pamukla köpeğin kulaklarının kapatılması yerinde bir önlemdir.Kulağa kaçan su büyük sakınca doğurur.

-Göze ve burun deliklerine sabun gelmemesine özen gösterilir.

-Yıkanacak köpek,bir banyo küvetine,genişçe bir lavaboya veya leğene yerleştirilir.Baş kısmı hariç tutularak tüm gövde güzelce ıslatılır.Daha sonra şampuan dökülerek köpürtülür ve bu köpükler başın dışında bütün vücuda yayılır.Parmaklarla köpeğin vücuduna masaj yapılarak kirler kabartılır.Daha sonra bu köpekler tümü ile temizleninceye,tüyler arasında sabun zerrelerinin kalmadığına emin oluncaya kadar,uygun sıcaklıktaki suyla köpek yıkanır.Bu arada bir sünger ıslatılıp iyice sıkıldıktan sonra,köpeğin başı,yüzü,ağzının çevresi,gözlerinin etrafı iyice silinip temizlenir.

 

Bundan sonra köpek,yıkanılan yerden bir havlu alınır,ılık,rüzgarsız,hava cereyanı olmayan bir yerde ,eğer varsa elektrikli kurutma makinesi ile yoksa havlu ile mümkün olduğunca kurulanır.Tüyler çıkış yönünde taranıp fırçalanır.Eğer hava soğuksa vücuttaki rutubet tamamı iyice gidinceye kadar ev içinde tutulur.Hava güneşli ve sıcaksa serbest bırakılarak hareket halindeki tüylerin kuruması ve güneşlenmesi için olanak tanınır.

 

KÖPEKLERDE BESLENME

 

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve günlük çalışmalarını sürdürebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir.Böylece hem görünüm olarak gözleri hayat dolu,tüyleri ışıl ışıl parlayan bir köpeğe hem de uzun senelerinizi birlikte geçirebileceğiniz bir dosta sahip olursunuz..Köpeklerin vücudu da insanlar gibi çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar..Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:protein,yağ,kalsiyum,fosfor,sodyum,vitamin A,vitamin D,vitamin E ..Bunlarının birinin ya da birkaçının eksik alımı Hayvan da çeşitli rahatsızlıklara yol açar..Bu yüzden en ideali bütün bunların oranlı bir şekilde verildiği,veteriner hekimlerce tavsiye edilen kuru mamalardır..Bu hem sizin için daha zahmetsiz hem de köpekler için daha sağlıklıdır..Her mamanın her yaşa ve türe göre verilmesi gereken miktar satış kataloglarında yer alır..En doğru olanı satış broşüründe yazılanlara göre hareket etmektir..

 

Bunun yanında köpeğe alternatif besinler de verilebilir..bunlar yemek artıkları,pişmiş et ve sebzeler,ekmek,makarna gibi tahıl ürünleri,peynir,süt,yumurta gibi bol proteinli besinler olabilir..Tabii bu yolu seçenlerin daha dikkatli olmaları gerekir..Çünkü köpeklere mutlaka verilmesi gerekenlerin yanında asla verilmemesi gerekenler de vardır..Pişmemiş sebze ve etler köpeklerde parazit oluşmasına yol açabilir,Fazla miktarda proteinli besinler tüy dökülmelerine ve başka rahatsızlıklara neden olabilir..Tavuk kemikleri mide tarafından eritilemediğinden hayvanın sindirim sistemi ve bağırsakları zarar görebilir..Bütün bunlar hayvan severlerin alamayacakları türden risklerdir..Bu yüzden ya kuru mamaları tercih etmeli ya da uzman bir veterinere köpeğinize uygun bir diyet hazırlatmalısınız..

 

HAMİLE KÖPEKLERDE BESLENME:

 

Hamile kalan köpeklere 4-5 haftalık hamilelikten itibaren normal verilenin 1/3 'ü ya da yarısı kadar fazla mama verilmelidir..Köpeğin doyasıya yemek yemesi,yavruları da karnında taşıyan anneyi rahatsız edecektir.Bu sebeple bu dönemde öğünleri çoğaltmalı ve yemek miktarını öğünlere göre eşit paylaştırmalısınız..Doğum olduktan sonra anneye köpeklerini emzirdiği için protein yönünden zengin besinler bol miktarda verilmelidir..Doğal besinler tercih edilmelidir..

 

YAVRU KÖPEKLERİN BESLENMESİ

 

Yeni doğan yavru köpeklerin anneleri tarafından 5 hafta süre ile emzirilmeleri gerekmektedir..Anne sütü bu dönem için yavruların ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ihtiva etmektedir..Bu dönemin sonuna doğru yavrular yavaş yavaş mamalara da alıştırılırlar..yavrular sütten kesildikten sonra eğer yemek verilecekse bu tek yönlü bir beslenme olmamalıdır..Etin yanında ekmek,makarna gibi hububat ve pişirilmiş sebzeler verilmelidir..Et, kıyma haline getirip un ile kavurarak 1/10 oranında su katılarak verilmelidir.Yavru köpeklerin kalori hesapları ağırlılarına göre yapılır..Öğünlerde şu şekilde düzenlenmelidir:

 

1.0-3 aylık yavru köpeklere 4 öğün;

2.3-6 aylık yavru köpeklere 3 öğün;

3.6-9 aylık yavru köpeklere 2 öğün;

4.9 aydan sonra öğünler teke düşürülür..

 

YETİŞKİN KÖPEKLERİN BESLENMESİ:

 

Her şeyde olduğu gibi köpeklerin beslenmesinde de denge çok önemlidir.Ne çok az ne de çok fazla yemek verilmemelidir..Köpeklerin kilolarının ideal olup olmadığı görünüşlerine göre tespit edilebilir..Eğer kaburga kemikleri gözüküyorsa köpek zayıf demektir..Sırtına el ile hafifçe dokunduğumuz da kaburgalarını hissedemiyorsak bu sefer de köpek biraz kilolu sayılır..Aşırı kilo köpeklerde çeşitli rahatsızlıklara yol açar..Bu sebeple normal verilen besinin % 80 i verilmek suretiyle ve antrenmanlarını biraz daha arttırarak zayıflatma yoluna gidilmelidir..Köpeklerin vücudunun 2/3 ü sudan ibarettir.Şişman sayılan bir köpeğin % 50 su kaybetmesi olanağı vardır.

 

Öğünlerin düzenli ve aynı saatlerde olması da çok önemlidir..Tercihen öğleden sonraları ve ya tuvalete çıkarabileceğiniz saatler olmalıdır..

 

BÜYÜK KÖPEK BESLEMESİNDE YAPILAN BÜYÜK YANLIŞLAR

 

-Vitamin ve ve mineral katkısı yapmanın sakıncası yoktur.(YANLIŞ!)

-Kalsiyum karbonat katkısı yapılabilir(YANLIŞ!)

-Ek kalsiyum tanıyan tabletler,peynir ve yoğurt verilmelidir.(YANLIŞ!')

-Elma sirkesi,kalsiyum emilimini kolaylaştırıp eklem ve kaslardan asit kristallerini temizler..(YANLIŞ!)

-Yavru Köpeğe en az üç kez yumurta sarısı ile karıştırılmış süt ile besleyin.(YANLIŞ!)

-Günlük olarak multi vitamin ve C vitamini verilmesi kemikler için gereklidir.(YANLIŞ!)

-C vitamini ne kadar fazla verilirse o kadar fayda sağlar.(YANLIŞ!)

-E vitamini sağlıklı bir deri sağlar.(YANLIŞ!)

-Yüksek protein iskelet hastalığı sebebidir.(YANLIŞ!)

-Yavruları 1 yaşına kadar düşük proteinle besleyin.(%24)(YANLIŞ!)

-Diet içerisine günlük 1/8 kap yulaf unu eklemesi yapın(YANLIŞ!)

-Sebzeler,patates,tavuk,hindi,yumurta,pirinç ve peynir ekleyin.(YANLIŞ!)

-Her sabah bir muz ve ve bir havuç verin(YANLIŞ!)

-Pişirilmiş sebze ağırlıklı besleme yapın.(YANLIŞ!)

-Bir çay kaşığı zeytinyağı gerekli olan yağı sağlar da artar.(YANLIŞ!)

-Yüksek dozda C vitamini kalça çıkığı gibi büyüme problemlerini engeller.(YANLIŞ!)

-Kötü havalarda balıkyağı tabletleri mutlaka verilmelidir.(YANLIŞ!)

 

KÖPEKLERİN SAĞLIĞI

 

Köpeklerin ortalama ömürleri köpeğin cinsi ne göre değişse de ortalama bir Alman Kurdu 10,3 yıl yaşadığı araştırmalar neticesi göstermiştir.Fakat iyi bir bakım ve sağlıklı bir yaşamla bu süre 15 yıla kadar uzatılabilir..En uzun yaşayan köpek ise 29 yaşına kadar yaşamıştır.Her köpek sahibi bir veteriner olamaz ama iyi bir bakıcı ve de gözlemci olabilir.Köpek sağlığında temizliğin önemi çok büyüktür..bu yüzden köpek bakımı bölümünde yazan her konu köpek sağlığı bölümünün de ilgi alanına girer..Sağlıklı bir köpeğin temelleri yavru iken atılır..Aşıları tam olan,bakım ile ilgili kurallara riayet edilen saglıklı bir beslenmesi olan köpeklerin de kalıtsal olmadıktan sonra hastalanmaları için bir neden yoktur..

 

1.AŞILAR:

 

Vücuda verildiğinde immun sistemini uyararak,hastalıklara spesifik aktif bir bağışıklık oluşturan mikroorganizmaları içeren biyolojik maddelerdir.

 

a)Aşılama Kuralları:

 

1.Aşılanacak köpek en az 6 haftalık olmalıdır.

2.Köpekler Parazitlerden arındırılmış olmalıdır.

3.Aşılanacak köpek stres faktörlerinden uzak tutulmuş olmalıdır.

4.Hastalık geçirmiş köpek nekahet döneminde olmamalıdır.

5.İki aşılama dönemindeki süre en az iki hafta olmalıdır.

6.Üç aylıktan küçük köpekler,en az iki kere aşılanmalı,bundan sora yılda bir tekrarlanmalıdır.

 

b)Aşılama Gerektiren Hastalıklar:

 

1.Köpek Gençlik Hastalığı(Distemper):Belirtileri: Öksürme,gözlerde kızarıklık ve gözyaşı akıntısı,kusma ve ishal,ateş,kan seğirmesi ve tikler,deride pis koku.

2.Köpek Karaciğer Hastalığı(Hepatitis contaigosa canis):Belirtileri:Kusma ve ishal,su kaybı,sarılık

3.Köpek Boğmacası(Cennel cough):Belirtileri:Kuru ve şiddetli öksürük(balgam çıkarılmayan bir öksürük)

4.Kanlı İshal(Parvoviral enterıtis):Belirtileri:Şiddetli ve inatçı kusma ve muhtemelen kanlı bir ishal,durgunluk,çevreye ilgisizlik ve zayıflık,dehidrasyon,ishalin çürük et vb. gibi çok pis kokulu olması.

5.Leptospiresis:Belirtileri:Durgunluk ve çevreye ilgisizlik,iştahsızlık,böbrek ve karaciğer problemeleri.

6.Pra influanza:Belirtileri:öksürme,öğürme,iştahsızlık.

7.Kuduz:Belirtileri:Şuur kaybı,huzursuzluk,su korkusu ve felçlerle karakterizedir.

8.İnfeksioz laringotraoheilis

 

c)Aşı Programı:

 

1- Köpek 5 haftalık olduğunda parazit ilacı verilerek parazitlerden arındırılmalıdır.

2- 6.hafta da Porvo(kanlı ishal aşısı uygulanır.

3- 8.hafta da 1. karma aşısı uygulanır.

4- 10.hafta da Pneumodog aşısı uygulanır.

5- 11. hafta da yani birinci karma dan 21 gün sonra 2. karma uygulanır.

6- 12. hafta dan sonra kuduz aşısı uygulanır.Bu aşılar her yıl uygulanır.

 

Parvo C aşısı kanlı ishale karşı ilk aşıdır ve 7 haftadan küçük köpeklere uygulanır.

 

Karma aşı;köpek gençlik hastalığı,Hepatit,infectiosus laringotrahcit,Kanlı ishal,Leptospiresis,Pra influanza ya karşı yapılan Polivan bir aşıdır.
Pneomodog,Bordetella dan kaynaklanan köpek boğmacasına karşı uygulanır.

 

Kuduz aşısı 3 aylıktan büyük köpeklere karşı uygulanır.

 

2.DERİ PROBLEMLERİ:

 

Köpeklerin % 10 u deri hastalıklarından şikayetçidir.Belirtiler:Kızarmış,kuru ve döküntülü deriden, yalama,ısırma ve kaşımaya kadar değişiklik gösterebilir.Köpeklerin deri problemlerinin nedenleri tam olarak açıklanama sa da belirli faktörlerin bu konuda rol oynadığı bilinmektedir.

 

ALERJİLER

 

Kediler,atlar ve insanların aksine köpeklerin birincil alerjen reseptörlerisolunum sisteminden çok deridedir.Diğer türler hapşırarak,öksürerek ya da sulanan gözlerle tepki verirken köpekler,neredeyse her zaman ister solunumla alınsın,ister yensin ya da deri yoluyla temas edilsin deri rahatsızlıkları geliştirerek tepki verirler.Başlangıçta bir çeşit ürtikerya gibi başlayabilir;fakat bunun farkedilmesi güçtür ve köpek sahiplerince nadiren keşfedilir.Köpek kaşıntı ile tepki verir.Bu derinin zarar görüp hassasiyetinin artmasına neden olur ve tıpkı insanlarda sivrisinek ısırığından sonra olduğu gibi enfeksiyon gelişebilir.

 

2.Köpek Mamaları:Bazı insanlar köpek mamalarındaki katkı maddelerinin köpeklerde allerjik reaksiyonlara yol açtığına inanır.Son zamanlarda bu konuda yoğun tartışmalar olsa da tam sonuç elde edilememiştir.Yine de bazı köpekler yedikleri yiyeceğe karşı allerjik reaksiyon geliştirebilir;ama bu hala ev yemeği ile beslenmenin daha doğru olduğu anlamına gelmemektir.Köpeklerin mamalarla beslenmeleri daha sağlıklıdır..

 

3.Çevre:Bazı köpekler çevrelerinde,yataklarında kullanılan kumaş dokusuna,deterjan,halıdaki mitalaratoza,polenlere,pire ve evdeki diğer hayvanlara karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.Kan testi,köpeğinizin alerjik olup olmadığını belirlerken neye alerjik olup olmadığına dair özel testler de bulunmaktadır.Deri hassasiyetine sahip bir köpeğiniz varsa halı ve yattığı yerde kokulu deterjan kullanımından kaçınıp,yatağını saf pamuklu materyalden yapabilirsiniz;ayrıca potansiyel allerjenleri köpeğinizin bulunduğu yerden uzaklaştırarak durumunda herhangi bir iyileşme olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

 

PARAZİTLER

 

a)Dış Parazitler

 

Pire:Dış parazitler köpeklerdeki deri hastalılarında çok büyük rol oynar.Pek çok köpek az miktardaki pireye tölerans gösterse de çoğu,tek bir ısırıkla bile alerjik kaşıntılı reaksiyon göstermektedir.Bahçe de ya da dışarıda yürüyüş esnasında köpeğiniz kirpi ve kuş piresinden,kedi fare,insan ve köpek pirelerigibi çeşitli tipte pirelerle karşı karşıyadır.Evde kedi ya da köpeğinizi ısıran pireler yumurtlar ve bu yumurtalar halının tüyleir arsına düşer.Bazen iki yıl boyunca bu yumurtalar çatlamadan hayatlarını devam ettirebilir.Isı ve hareket yumurtaların çatlamasına neden olabilir.Böylece daha önce ev hayvanı beslenen bir eve taşındığınızda hareketle beraber binlerce pirenin yumurtadan çıkmasına neden olabilirsiniz.Bu nedenle yıl içinde düzenli olarak hayvanlarınızı pireye karşı ilaçlamalısınız.Pire tozları kullanılınca tüyler üzerinde kalıntıları kalabilir ve yine kaşıntıya neden olabilir.Şampuanlar köpek üzerindeki pireleri öldürür ama hemen sonra yeni gelenleri engelleyebilecek etkiden uzaktır.Pire tasmaları işe yarasa da etken maddesininn etkililiği ve köpeğin boyutu yararlılığında büyük rol oynar.Çoğunlukla en etkili ürünleri veteriner hekiminizin tavsiyesi ile bulabilirsiniz.Bunlar ya köpeğinizin derisine uygulana ve erişkin pireleri uzun süre üzerinde yaşamasına izin vermeyen damla tipi ürünler ya da pirelerin üreme yetisini ortadan kaldıran tabletlerdir.Ayrıca köpeğiniz ile birlikte evin tabanının,köpeğin yattığı yerin larvalara karşı ilaçlanması gerektiğini unutmayın.
Deri hastalılarına neden olan diğer parazitler daha az yaygın ve genel olarak sadece enfekte hayvanla direkt kontak kurulduğunda geçtiğinden tedavisi daha kolaydır.

 

Kene:kenelernemli ve sıcak iklimlerde özellikle bol bulunan 1-5 mm uzunluğunda köpeğin derisine tutunup kan emerek yaşayan canlılardır.Beslenirken hem hastalık bulaştırabilir hem de kaşıntıya neden olabilirler.Keneyi köpeğinizden çıkarmanın en iyi yolu üzerine alkol dökmek ve sonra da çenelerini orada bırakmayacak şekilde çıkarmaktır.

 

b)İç parazitler

 

Dış parazitlerin aksine iç parazitler tedavi edilmediğinde ölüme kadar götüren ciddi hastalıklara neden olabilir.Bu parazitlerin bazıları özellikle çok tehlikelidir.Yavru köpekler iç parazitlere karşı özellikle savunmasızdır.Aslında bir kısmını da emzirme sırasında annelerinden alırlar.

 

Yuvarlak Parazitler(Ascariasis): Yuvarlak parazitler çoğu memeliyi etkileyen nematodes grubuna dahildir.Dört ve yirmi santimetre arasında uzunluğu değişebilir.Erişkin oluncaya kadar larvaları dört evre geçirir.Her larvanın vücut içinde ayrı bir yeri olabilir.Çoğu göçebedir.Erişkinler köpeğin besininden faydalanmak için duvarlarına tutunduğu ince bağırsağa yerleşir.Köpekleri etkileyen yuvarlak solucanlar Toxocara ya da Toxascaris türündendir.Diğer türleri domuz,at,sığır,kedi ve vahşi hayvanları enfekte eder.Erişkinler ince bağırsakta yumurtlar ve larvalar bağırsak duvarını delerek karaciğere giden kan dolaşımına karışırlar.Kan dolaşımı ile birlikte kalbe ve oradan da akciğerlere ulaşırlar.Larvalar ardından bronşlara ulaşarak nefes borusunda öksürme refleksine neden olur.Öksürme ile tekrar yutularak mide ve ince bağırsaklarda gelişimlerini tamamlayarak üremeye baştan başlarlar.Bazı larvalar plasentaya girmeyi başararak hamile anneden yavruya ulaşır.Bazıları ise yıllarca köpeğin dokusunda kalabilir.Kullandığımız parazit ilaçlarıyla bu larvaları öldürmek çok güçtür.Bu sebeple standart ilaçlarla tedavi edilseler bile her doğumda anne parazitli yavrular emzirmeye devam eder.Diğer bir faktör ise anne yavrularının dışkılarını yalayarak temizler

 

 

 

 

 

Bu yazı 17187 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.