Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:20:26

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeklerde Havlama Problemleri

 

Köpeklerde Havlama Problemleri

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpek sahiplerinin üçte birinin köpeklerinin aşırı havlaması ile ilgili sıkıntılar yaşadığı gözleniyor. Gereğinden fazla havlamaları, genellikle davranış problemleri, yaşadıkları ortamla ilgili uyumsuzluklar veya başka sorunlarla ilgili olarak ortaya çıkar. Köpeklerde aşırı havlamayı kontrol edebilmek ve engellemek için öncelikle onların havlama çeşitlerine ve neden havladıklarına bir göz atmak gerek.

 

Normal Havlama Çeşitleri

 

Uyarı havlaması genellikle herhangi bir tehlike karşısında veya yabancı biri geldiğinde sahibini uyarmak içindir. Bu davranış, çoğu kez hayvan sahibinin yavruluktan itibaren köpeğe bu yönde cesaret vermesi ile gelişir. Uyarı havlamaları tehlikeye yol açan unsurun yaklaşması ile birlikte sıklaşır.

 

Korku ve saldırı ile ilgili havlamalar genellikle düşük perdede ve hırlama ile birlikte duyulur.

 

İlgi çekmek için havlama genellikle yavru köpeklerin sahiplerinin dikkatini çekmek ve kendileri ile ilgilenmelerini sağlamak için yaptıkları ısrarcı havlamalardır. İleri yaşlarda bir davranış sorununa dönüşebilir.

 

Oyun ve heyecan esnasında havlamalar genellikle kısa ve keskindir. Köpeğin oyunun heyecanı ile keyif almasından kaynaklanır.

 

Köpeğin kendini tanıtmak için havlaması sesini duyduğu diğer köpeklere verdiği "ben buradayım" anlamındaki yanıttır.

 

Sıkıldığı zaman havlaması enerji harcamak istediğinde ve çevre ile daha interaktif bir karşılık yaşamak istediğinde görülür.

 

Yalnızlık ve kaygı ile havlama genellikle sahibinden uzak kaldığı zaman yaşadığı ayrılık kaygısı ile ilgili. Yüksek tonda ve uzun süreli olabilir, genellikle komşuları en rahatsız eden havlamalar bu sebeple olur.

 

Ürkme ve şaşkınlıkla ilgili havlamalar, genellikle köpeğin aşina olmadığı veya ani seslere karşı tepkisel havlamalarıdır.

 

Patolojik Havlamalar

 

Genellikle ayrılık kaygısının veya diğer davranış hatalarının kontrol edilememesi ve patolojik bir hal almasından kaynaklanan obsesif kompalsif bozukluklar gibi davranış problemlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumdaki köpekler genellikle aşırı gergin olarak gözlenir. Hareket eden en ufak şeye bile şiddetle havlar ve kendilerine yaklaşan tüm canlılara aşırı heyecanlı ve yüksek sesle normal ötesi tepkiler verirler. Eğer havlamayla birlikte asabiyet de izleniyorsa, önce bu asabiyetin ve ardında yatan sorunların çözülmesi gerekir.

 

Bunlara Dikkat Edin

 

Öncelikle köpeğinizin huzurlu olmasını ve sahibine itaat etmekten keyif almasını sağlamalısınız. Özellikle yavru köpekleri yatar haldeyken severek yanınızda durmasını sağlarsanız havlama sorununu çözme konusunda doğru yoldasınız demektir.

 

Köpeğiniz havladığında ona yüksek sesle "hayır" demeniz, problemi şiddetlendirebilir. Çünkü bu tepkinizi "yaşasın sahibim de havlayarak bana katılıyor" şeklinde algılar.

 

Evdeki herkesin kullanacağı ortak bir kelime seçip bunu komut olarak kullanabilirsiniz. Tamam ya da yeter gibi.

 

Davranış değişikliği zaman isteyen bir uygulama. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Sinirlenirseniz, davranışını değiştirme şansını yitirebilirsiniz.

 

Onu pozitif yönde motive edin. Uygun davrandığı her seferde onu ödüllendirin, sevgi ve mükáfat sözcükleri söyleyin.

 

Köpeğinizin havlamasını oyun olarak kullanmak veya havladığında onu kucağa almak gibi davranışlar, sorunu içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

 

Havlama ile ilgili davranış düzenlemesi eğitimlerinizi 5-10 dakikayı aşmayacak sürelerle ve sık olarak uygulayın.

 

 

 

 

Bu yazı 3865 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.