Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:20:05

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeklerde Duyma

 

Köpeklerde Duyma

( Köpeklerde Duyma Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpekte duyma duyusu da iyi gelişmiştir. Belirli frekanslara kadar, insan ve köpekler relatif olarak iyi duyarlar, ancak köpekler insanların duyamayacağı yüksek frekanstaki sesleri de duyabilirler. Köpekler, dalga frekansları 20.000-100.000 titreşim/s olan sesleri duyabilme yeteneğindedirler. Hâlbuki insanlarda bu rakam maksimum 20.000 titreşim/s'dir. Bu özelliklerinden dolayı köpekler, piyasada satılan, insanların duyamayacağı ultra dalga-düdük seslerine yanıt verebilmektedir.

 

Köpek ve kediler, 1/8-1/10'luk ses tonlarını ayırt edebilirler. Duymada maksimum frekans eşiği 60-65 kHz'dir. Ancak en reel olarak duyabildiği frekanslar 41-47 kHz'dir. Bu hayvanlar 10 oktavı rahatlıkla duyabilirken, bazı insanlar ancak 8 oktavı duyabilmektedir.

 

Büyük şehirlerde yaşayan köpeklerin duyma yetenekleri, yüksek gürültü sebebiyle olumsuz olarak etkilenmektedir. Yüksek gürültü karşısında, duyma hassasiyetini kaybeden köpeğin psikolojisi de olumsuz etkilenir. Köpeklere göre daha sınırlı ses duyabilen insanın dahi gürültüden ne derece etkilendiği bilindiğine göre, kim bilir köpekler nasıl etkilenmektedir?

 

Kulak kepçesi

 

Köpekte kulak kepçesinin yönü, ses dalga merkezinin bulunduğu yöne doğrultulur. Seslerin duyulması için kulak kepçesinin hareketli olmasının gerekli olup olmadığı tartışılmaktadır. Kepçe, gelen sesin spektrumunu yansıtmak üzere buruşuk bir yapıdadır. Bu sayede ses kaynağının uzaklığı ve yeri saptanır. Bu işlemlerde, beyinde kompleks bir mekânizmayla, kulak kepçelerinin hangi açıyla, ses dalgasının yayıldığı kaynağa çevrileceği hesaplanmaktadır.

 

Kulağın şekli her köpek ırkında, o ırkın özelliklerine uyum sağlayacak şekilde gelişmiştir. Bu şekil farklılıklarının duyma yeteneği üzerinde ne gibi etkiler yaptığı yeterince aydınlatılmış değildir. Vücut büyüklüğüne oranla farklı olan kulak zarı büyüklüğünün, duyma yeteneğini etkilediği düşünülse de bunun aksini ispatlayan araştırmalar yapılmıştır. Bir araştırmada kaniş ırkı köpeklerle Saint Bernard ırkı köpeklerin duyma yeteneği arasında fark saptanmamıştır. Ancak muhtemelen ses kaynağının yerini saptamada kulak kepçesinin rolü olduğu düşünülürse, köpek ırkları arasında kulak kepçesinin şekil ve dikliğindeki farklılıkların önemli olduğu söylenebilir.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 3660 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.