Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:58:15

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpek Almadan Önce !

 

Köpek Almadan Önce !

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Barınaklardaki sayıları giderek artan cins köpekler, bir zamanlar sıcak yuvalarında yaşarken birden kendisini sokakta bulan ev köpekleri her geçen gün daha çok göze çarpıyor.

 

Bir hevesle binlerce YTL harcanarak pet shoplardan alınan cins köpekler, bazen ayıracak zaman bulunamadığı için, bazen eğitimsizlikten yaşanan sorunlar yüzünden, bazen de ‘modası geçtiği’ için terk ediliyor. Bir köpek almadan önce durup, kendinize neden bir köpek istediğinizi sormanız gerekiyor.

 

KÖPEK ALMAK İÇİN SADECE SEVMEK YETMİYOR!

 

Köpekleri çok seviyor olmak, hayatınızı bir köpekle paylaşmak için yeterli değil. Tüm evciller gibi, köpeğin de hiç büyümeyen küçük bir çocuk olduğunu unutmamak gerek.

 

Köpeğinizle ömrü boyunca mutlu bir hayat sürmek istiyorsanız; zamanınıza, beklentilerinize, yaşam koşullarınıza ve karakterinize en uygun olan köpeği seçmeniz gerekiyor. Doğru köpek seçimi hem tüm hayatını sizin üzerinize kuracak olan canlı için, hem de sizin mutluluğunuz için çok önemli.

 

SÜS KÖPEĞİ SAKİN OLUR DİYENLER YANILIYOR

 

Onlarca ırk içinden size uygun olanı seçmek için ilk cevaplanması gereken soru, köpekten neler beklediğiniz. Küçük köpeklerden hoşlanan, köpekten kısa yürüyüşlerine eşlik etmesini bekleyenler, görüntüsünde sevimliliğe önem verenler için ‘Süs Grubu’na mensup ırklar ideal. İnsanlara arkadaş olması için yetiştirilen bu küçük köpeklerden bazıları Pekinese, Pug, Shih Tzu ve Yorkshire Terriere.

 

Süs köpekleri ile ilgili en sık yapılan hata, gürültüden hoşlanmayan ve apartmanda sorun olmasın diye köpeğinin fazla havlamasını istemeyenlerin bu köpekleri tercih etmesi. Süs köpekleri minik cüsselerinden beklenmeyecek kadar çok ses çıkartabilir ve büyük ırklara göre daha çok ve daha çabuk havlamaya başlarlar.

 

Süs köpekleriyle ilgili sık düşülen bir diğer yanılgı da, bunların kalabalık aileler için uygun olduğu konusu. Oysa bu küçük köpekler çocukların aşırı ilgisi ve gürültülerinden çoğunlukla rahatsız olur. Özellikle de küçük çocuklara karşı sabırsız ve saldırgan tavır takınabilirler.

 

Kalabalık aileler için en doğru ırklar Golden Retriever, Boxer, Cocker Spaniel, Collie, Dalmaçyalı, İngiliz Bulldog, Labrador Retriever ve Saint Bernard’dır.

 

BAHÇE ŞART DEĞİL AMA YÜRÜYÜŞ MECBURİ

 

Spor yapmaktan, uzun yürüyüşlerden, koşulardan hoşlanan ve düzenli antrenmanlar için yeterli vakti olanlara ‘Spor Grubu’ köpekleri öneriyoruz. Orta ve büyük boy ırkların oluşturduğu Spor Grubu cinslerden birini beslemek için ille de geniş bir bahçeye sahip olmanız şart değil.

 

Apartmanda yaşıyorsanız, dairenizin geniş olması ve köpeğin günlük yürüyüşlerini ihmal etmemeniz yeterli. Uzun tüylü sportif ırklarda dikkat edilmesi gereken, kışa daha dayanıklı olan bu cinslerin yaz sıcağında aynı performansı beklememek. Golden Retriever, Labrador Retriever, Cocker Spaniel, Dalmaçyalı, Siberian Husky bu gruba ait ırklar.

 

Apartman dairesinde yapılacak idmanlarla mutlu olabilecek ırkların başında Fransız ve İngiliz Bulldog, Shar Pei, Pekinese, Pug ve Yorkshire Terriere geliyor. Yeterli ilgi ve idmanla apartmanda yaşayabilecek ırklardan bazıları ise Boxer, Collie, Golden Retriever ve Labrador Retriever. Bu ırkların özenli yürüyüşlerden mahrum bırakıldıklarında dört duvar arasında mutsuz olacakları ve eşyaları kemirme, protesto çişleri gibi tepkilere başvuracakları unutulmamalı.

 

BİR ZAHMET TUVALET GEZİSİNİ UNUTMAYIN

 

Uzun yürüyüşlerden ve hareketli oyunlardan hoşlanmayanlar, ya da köpeğini düzenli olarak dışarıya çıkartacak kadar vakti olmayanlara önerilen köpek cinsleri, fazla idman ihtiyacı olmayan ve kısa yürüyüşlerle yetinen köpekler.

 

Köpeğinizi bu özelliğine göre seçseniz bile, onu en azından tuvalet ihtiyacı için kısa yürüyüşlere çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız. Shar Pei, Chowchow ve İngiliz Bulldog, Fransız Bulldog, Pekineese, Pug gibi ırklarla oldukça sakin bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

BEKÇİ VE KORUMA KÖPEKLERİ ÖZEL İLGİ İSTER

 

Alırken iki kere düşünmeniz gereken ırklar bu gruba aittir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile artık Türkiye’de üretimi yasak olan Rottweiler, Alman Çoban Köpeği, Doberman gibi bekçilik ve koruyuculuk özelliği gelişmiş, iri ve güçlü yapılı köpekler bu grubu oluşturur. Alan korumasında Doberman ve Alman Çoban Köpeği, şahıs korumasında Rottweiler öne çıkar.

 

Köpeklerin bu özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için, eğitim için harcayacağınız zaman ve parayı önceden düşünmelisiniz.

 

Dominant yapıları ile de bilinen bu ırkların eğitimine ve sosyalleştirilmesine büyük özen göstermek gerekir. Aksi takdirde köpeğiniz size faydadan çok zarar getirir. Koruyuculukla saldırganlığı birbirine karıştıranların uzak durması gereken bu ırklar, sadece bilinçsiz ve kötü niyetli sahipleri yüzünden tehlikeli olabilirler.

 

Bu ırklardan birini almadan önce, dürüst bir şekilde köpekten ne istediğinizi düşünmelisiniz. Etrafa gösteriş olsun ya da sadece güvenlik sağlansın diye köpek alırken, alınan şeyin bir ‘canlı’ olduğunu unutmayın!

 

TÜYE VE SALYAYA DAYANAMAYANLARA BİBLO

 

Evde köpek beslemek isteyen ama havada uçuşan tüylerden, terliklerdeki salyalardan rahatsız olanların seçimlerini iki kez düşünmeleri gerekiyor. Kısa tüylü birçok ırkın, hatta uzun tüylü köpeklerin tüy dökmelerini en aza indiren birçok kaliteli mama var. Buna rağmen tüyden rahatsız olanlar, İngiliz ve Fransız Bulldog, Shar Pei, Boxer gibi kısa tüylü köpekleri tercih edebilir.

 

Tüy, salya ve sevgi gösterilerindeki ıslaklığa hiç tahammül edemeyenler, köpeği biblo olarak masa üstünde tercih etmeli!

 

BİRDEN FAZLA HAYVAN BİR ARADA OLURSA

 

Evinde başka bir köpeği, hatta kedisi olan biri rahatlıkla köpek besleyebilir. Ancak başka bir petiniz varsa, dikkat edeceğiniz ilk şey, alacağınız köpeğin diğer hayvanlarla iletişimi. Bazı ırklar, tavşandan kediye kadar birçok hayvanla beraberliği tolere ederken, bazı ırkların aynı evde başka bir hayvana hiç tahammülü yok. En önemlisi ise, köpek hangi ırka sahip olursa olsun, onun evdeki canlılarla ilişkisinde sizin davranışlarınızın da etkili olacağı. Köpeğinizi diğer petlerle uyumlu olan ırklardan seçip, evdeki ilişkiye hiç karışmamak ve bu birbirine yabancı canlıları kaynaştırmaya çalışmamak işi şansa bırakmaktan başka bir şey olmaz. Mutlaka çaba göstermeniz gerek. Boxer, Collie, İngiliz Bulldog, Beagle, Golden Retriever ve Labrador diğer canlılarla sıcak ilişkiler kurabilen ırkların başında gelir.

 

 

 

 

Bu yazı 5436 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3399)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.