Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:56:09

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeğinizle İlk Gün...

 

Köpeğinizle İlk Gün...

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Bu sevimli köpek yavrusu ile evinize gelirken ne kadar heyecanlı olduğunuzu biliyoruz. Evdekiler sizi sabırsızlıkla bekliyorlar. O özellikle çocuklar için çok özel bir arkadaş olacak. Ama zaman içinde sizin de bu ilişkiden çok etkileneceğinizi, yeni dostunuza candan bağlanacağınızdan eminiz. Birazcık endişeli olmanızı anlayışla karşılıyoruz. Sorumluluklarınızı ve nelerle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Ama merak etmeyin. Veteriner Hekiminiz sizin heyecanınızı paylaşacak, size dostunuzla ilgili yapmanız gerekenleri anlatacak, aşıları ve kontrollerinin yazıldığı bir karne verecektir.

 

Size yeni arkadaşınızla mutlu bir beraberlik diliyor, ilk gününüz veya geceniz için aşağıdaki bölümü okumanızı öneriyoruz.

 

Aşağıdaki yazı Dr. Vet. Med. Nuri YAVRU’ nun “Ev Hayvanlarının Bakım ve Beslenmesi” isimli kitabından alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

 

İHTİYAÇLARINI YAPMASI İÇİN GEREKLİ YER

 

........Sepetin yerleştiği yere yakın konan gazete kağıdı veya çuval bezi köpeğinizin tuvaleti olarak kullanılabilir. Diğer tarafa da yiyecek tabağı ve su kasesi konur. Böylece köpeğinizin köşesi hazırdır. En büyük sıkıntı ona burayı kabul ettirmektir. O güne kadar, anasının ayakları arasında kardeşleriyle birlikte uyuyan köpeğiniz, bu yeni duruma uyum gösteremez. Yalnızlıktan nefret eder. Ona yalnız yaşamayı öğretmek gerekir.

 

KÖPEĞİNİZİN EVİNİZİ TANIMASI

 

Daha önce odasını tanıyan köpeğinize şimdi evin geri kalan yerlerini gezdirebilirsiniz. Bu gezintiyi kendisinin yürüyerek yapması elde taşımaktan daha iyidir. Böylece kendi yeri ile gezdiği yerler arasındaki İlişkiyi daha iyi kurar ve en ufak bir tehlikede yerine döner. İlk günden fazla yeni şey göstermemek gerekir. Zamanla onları tek başına çok çabuk tanıyacaktır. Eğer siz onunla oynar, biraz olsun yakınlık kurarsanız iyi olacaktır. Bu özellikle onun kalacağı yerde, köşesinde olmalıdır. Böylece köpeğiniz yerine alışmaya ve orasını sevmeye başlar. Unutmayınız ki birlikte geçireceğiniz ilk gece hiçte kolay olmayabilir . Çünkü prensip olarak herkes kendi yerinde geceyi geçirmek zorundadır.

 

İLK GECE

 

Köpeğiniz iyice yedikten ve oynadıktan sonra, onu bizzat kendiniz sepetin içine yerleştiriniz. Ona uslu durmasını ve kıpırdamamasını söyledikten sonra, kapıyı yavaşça kapatarak, içiniz rahat bir şekilde yatmaya gidebilirsiniz. Köpek yavruları 8 saat devamlı uyumazlar. Siz köpeğinizi odada bıraktığınız zaman, köpeğiniz uyumaya başlamıştır. Bu nedenle kendisini yalnız bıraktığınızdan kapıyı kapattığınızdan haberli değildir. Fakat köpeğinizin aşağı yukarı 2 saat sonra uyanacaktır. Uyandığı zaman sağına soluna bakacak ve karanlıkta bulunduğunu, kapatıldığını, umutsuzca yalnız olduğunu anlayacaktır, işte o anda korkunç dram başlar. Köpeğiniz size umutsuzluğunu bildirmek ve dikkatinizi çekmek için sesinin bütün perdelerini kullanır. İrkilerek uyanıp kapıyı ve ışığı açtığınız zaman gördüğünüz manzara bir felakettir. Su kasesi devrilmiş, oda sidik ve kaka içinde kalmıştır. Sepetin içi dışına çıkmıştır. Köpeğiniz hırlayarak size doğru koşar. Artık onun için kabus bitmiştir ve yalnız değildir. Elbette ki gecenin yarısında sıçrayarak uyanmak hoşunuza gitmeyecektir. Ne olursa olsun sakin olmaya ve sinirinizi ona göstermemeye gayret ediniz. Bu hayatında ilk kez soydaşlarından ayrı kalmış köpeğin içgüdülerine uygun bir reaksiyondur. Ondan uzak olmadığınızı okşama ve şefkatli sözcüklerle ona anlatmak veya hissettirmek gerekecektir. Onu sakinleştiriniz. Teselli ediniz. Odayı tekrar düzenleyerek ve onu okşayarak tekrar sepetine koyunuz. Öğütleriniz tekrarlayarak kapıyı kapayınız ve yatmaya gidiniz.

 

İkinci çağırma: Bu kez köpeğinizin bağırmalarına karşı dikkat kesilirsiniz. Küçük çığlıklar sizin dikkatinizi çekecektir. Bu biraz önceki ulumalardan değildir. Çünkü köpeğiniz sizin uzakta olmadığınızı anlamıştır ve artık korkmamaktadır. Kesik kesik ürlemeler köpeğinizin sizi çağırdığını göstermektedir. Bu normaldir. Bu durumda yapacak iki şey vardır. Ya bu çağırmayı göz önüne almak veya işitmemeyi tercih ederek nasıl olsa uyuyacaktır diye düşünmek, aldırış etmemektir. İkinci durumda yani onu duymamakla doğru yapmamış olursunuz. Çünkü sesini azaltmak yerine gitgide artırır ve bu da bütün apartmanı ayağa kaldırma tehlikesini ortaya koyar. Onun için yeniden kalkınız. Bu kez kapıyı dikkatli bir şekilde açınız. Çünkü köpeğiniz büyük bir olasılıkla kapının hemen arkasındadır. Bu seferde ilkende olduğu gibi sizi gördüğü için sevinç gösterileri yapacaktır. Bu kez duygusal davranmayınız ona kızdığınızı göstermek zorundasınız. Köpeğinize bunun bütün gün sürecek bir oyun olmadığını ve yanıldığını anlatmak gerekir. Köpeğinizi sert bir şekilde elinize alınız ve onu tekrar sepetine koyunuz. Sesiniz biraz yükselterek bu komedinin artık fazla olduğunu ona anlatmanız lazımdır.

 

Acaba köpeğiniz mi yoksa siz mi pes diyeceksiniz? İkinizden kimin kazanacağını bilmek güçtür. Bu sizin sabrınıza, köpeğinizin inadına bağlıdır, bu arada sabahleyin sizi bekleyen işiniz olduğunu unutmayınız. Bazıları bu gürültünün önüne geçmek için köpekleri ile birlikte bir battaniyeye sarılı olarak onun köşesinde yatar. Bazıları ise köpeğini kendi yatağına götürür. Bunun için kesin bir kural yoktur. Fakat köpeğine boyun eğmeden sakin bir gece geçirmeyi başaran mutlu köpek sahibi seyrektir. Bununla birlikte pes etmemek gerekir. Bu ilk gecenin sonucu diğer gecelere örnek olacaktır. Eğer köpeğinizi yatağınıza almış iseniz, onu tekrar köşesine bıraktığınız takdirde fazlaca üzmüş olursunuz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 3720 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.