Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:57:56

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeğinizin Tüy Dökme Sorunu mu Var ?

 

Köpeğinizin Tüy Dökme Sorunu mu Var ?

( Köpeğinizin Tüy Dökme Sorunu mu Var ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpeğim çok tüy döküyor. Ne yapmalıyım?

 

Köpeğinizi düzenli olarak fırçalayın ve tarayın. Köpeğinizin ırkına ve tüy dökme durumuna göre bu işlemi haftada bir kaç kez yapmalısınız. Böylece ölü tüyleri uzaklaştırmış ve aynı zamanda cilde masaj yapmış olursunuz. Bu işi yaparken de köpeğinizin tüy yapısına uygun fırça ve tarak kullanmalısınız. Buna muhakkak zaman ayırmalısınız. Aksi halde tüy bakımının en önemli kısmı eksik kalmış olur. Tarama ve fırçalama işlemi, köpeğinizle aranızdaki iletişimi daha da güçlendirir.Köpeğinize dokunmak da sizi rahatlatır ve sakinleştirir.

 

Şüphesiz ki köpeğinizin doğru ve dengeli beslenmesi, tüy bakımının ikinci önemli bileşenidir. Tek yönlü, dengesiz veya yetersiz beslenen bir köpeğin, dengeli beslenen bir köpeğe göre daha fazla miktar ve sıklıkta tüy dökeceği açıktır. Piyasada bulabileceğiniz profesyonel hazır kuru mamalardan köpeğinizin yaşı ve kondisyonuna uygun olan herhangi biri, köpeğinizin doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

 

Çoğu köpek sahibi, tüy dökümünün vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünür. Bu düşünce kısmi doğrular içerse de tamamen doğru değildir. Sağlıklı bir deri ve tüy yapısı için bazı vitamin ve mineraller (biotin, çinko, E vitamini vs.) gerekli olsa da, bunlar zaten gıdalarda mevcuttur veya köpek organizmasında doğal olarak sentezlenir. Dolayısıyla, sağlıksız beslenen bir köpeğe ne kadar vitamin verirsek verelim, onun tüy ve deri yapısını sağlıklı kılamayız.

 

Ancak, eğer köpeğinizi sağlıklı beslediğinize inanıyorsanız ve buna rağmen tüy döküyorsa, ona esansiyel yağ asitleri (EYA) verebilirsiniz. EYA arasında daha çok omega-3 ve omega-6 öne çıkar. Bunların 10:1 ile 5:1 oranı önemlidir. Günümüzde pek çok ticari mamada EYA mevcuttur. Bunun dışında, soğuk deniz balıkları ( ton balığı gibi) ile balık yağı ve zeytinyağı iyi birer EYA kaynağıdır.

                                                     Veteriner Hekim Adayı

                                                           Cemil Şahin

 

 

Bu yazı 8421 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.