Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.12.2018 18:18:38

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeğinizin Kondisyonu Yerinde mi ?

 

Köpeğinizin Kondisyonu Yerinde mi ?

( Köpeğinizin Kondisyonu Yerinde mi ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpeğiniz sağlık bir görünme sahip olup olmadığını anlamanın yollarından biri de vücut kondisyon sistemidir. Aşağıda ki yazıda köpeğinizin fiziksel görünümünü değerlendirerek zayıf, ideal, aşırı kilolu gruplarından hangisine dahil olduğunu nasıl tespit edebileceğiniz anlatılıyor.

 

Vücut kondisyon sistemi :

 

Çok Zayıf

 

1- Kaburgalar, bel omurları, kalça kemikleri ve tüm kemikli çıkıntılar uzak bir mesafeden bile belirgindir. Fark edilebilir vücut yağı yoktur. Kas kütlesinde belirgin azalma vardır.

2- Kaburgalar, bel omurları ve kalça kemikleri kolaylıkla görülebilir. Diğer kemikli çıkıntılar biraz belirgindir. Kas kütlesinde asgari azalma vardır.

3- Kaburgalar kolaylıkla elle muayene edilebilir ve hissedilebilen hiçbir yağ olmadan görülebilir. Bel omurlarının başları bellidir. Kalça kemikleri göze çarpan bir hale gelir. Karın çukurluğu bellidir.

 

İdeal

 

4- Kaburgalar asgari yağ tabakasıyla birlikte kolaylıkla hissedilebilir. Bel kolaylıkla fark edilebilir, yukarıdan görülebilir. Karın belirgindir.

5- Kaburgalar aşırı yağ tabakası olmadan hissedilebilecek şekildedir. Yukarıdan bakıldığında, bel kaburgaların arkasında gözlemlenir. Yandan bakıldığında karın sıkıdır.

 

Aşırı Ağır

 

6- Kaburgalar önemsiz miktarda yağ tabakasıyla birlikte hissedilebilir. Bel yukarıdan bakıldığında fark edilebilir ama aşikar değildir. Karın çukurluğu gözle görülebilir.

7- Kaburgalar zorlukla hissedilir. Kalın yağ tabakası vardır. Bel bölgesi ve kuyruk dibi boyunca olan yağ birikintisi fark edilebilir.

8- Kaburgalar kalın yağ tabakasının altından hissedilmez ya da sadece anlamlı bir baskı ile hissedilebilir. Bel bölgesi ve kuyruk dibi boyunca olan yağ birikintisi ağırdır. Bel ve karın çukurluğu yoktur. Belirgin karın şişkinliği vardır.

9- Göğüs, omurga ve kuyruk dibi boyunca yağ birikintisi ağırdır. Bel ve karın çukurluğu yoktur. Bedene eklemle bağlı uzuvlarda ve boyunda yağ birikintisi vardır. Karın şişliği belirgindir.

 

 

Not : Bu makale PURINA PetCare Center'daki PURINA Labratuvarlarında yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır.

 

Veteriner Hekimi Adayı

 Cemil Şahin
 

 

 

Bu yazı 3519 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3399)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3401)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3404)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3404)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.