Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:55:15

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Köpeğin Tarihçesi

 

Köpeğin Tarihçesi

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Köpek


  İnsanoğlu yüzyıllar boyunca iki hayvan ile birlikte anılmıştır.Bunlardan bir tanesi  insanoğlunun bu günlere gelmesinde sonsuz faydası olan ancak teknolojik gelişmeler ile bugün göz ardı ettiğimiz  "At" ve bir diğeri de  sadakati,.itaati ve görevleri ile son derece beğeni toplamış ve bugünün üstün teknolojisine rağmen hala bize yardımcı ve evlerimize konuk olmayı sürdüren dostlarımız "Köpekler" dir.

      Köpekler insanoğlunun hayatında yadsınamayacak bir yere sahiptir.İnsanoğlu çok uzun zamandan beri bu yaratıkları kullanmaktadır. Onları kör bir kişiye yol gösterirken, çığ veya enkaz altında kalan bir kişiye ulaşma çabası içinde, geniş arazide kaybolan bir kişiyi veya eşyalarımızı ararken, polis kuvvetleri bünyesinde bir suçlu, uyuşturucu ve bombanın peşinde, itfaiye için yangının sebebini araştırırken, tekerlekli sandalyeye mahkum olan veya sağır bir kişinin yardımcısı, evimizin bekçisi. Sürü hayvanlarımızın koruyucusu ve ailemizin neşe kaynağı olarak görmekteyiz.

    Peki köpeklerin hayatımızda bu kadar bir alanı kapsaması, onların bize ve bizim onlara bu kadar yakın olmamız nereden kaynaklanıyor ? Neden bu sevimli yaratıklar biz doğanın, yaşamın, sevginin ve hayvanların değerini bilmeyen insanoğluna bu kadar yakın ? Bizden sonsuz ve son derece yararlı hizmetleri karşılığında ne bekliyorlar ? Bizlere neden diğer hayvanların gösteremediği sonsuz sadakati ve itaati sergiliyorlar ?

    Bu sorulara cevap vermek zor olmakla birlikte ana tema, çoğumuzun "Sevgi" dediği ve günümüzde en çok suiistimal edilen duygunun en saf ve temiz halini köpeklerde görmemizden kaynaklanıyor.

   İşte bu sayfalarda sadık dostlarımız ile bilgiler bulabilir, bu bilgiler ile en iyi arkadaşınıza  iyi bir bakım sağlayabilir ve onunla sorunlarınızı çözerek daha iyi ve sorunsuz bir yaşam tarzı sağlayabilirsiniz. Yani evin yeni ve sevimli üyesinin yaramazlıklarını tamamen sevgi dolu eğitim yöntemleri ile önleyebilir, koltuk döşemeleriniz veya sandalye ayaklarının ya da terliklerinizin yeni, evinizin temiz kalmasını sağlayabilir ve bir köpek sahibi olmanın mutluluğunu bu yolla doyasıya yaşayabilirsiniz. Sonuçta onun aslında bir sorun değil de nasıl neşe kaynağınız olduğunu fark edecek ve ona sahip olmaktan gurur duyacaksınız..

   Günümüzde "Pet" sektörü atılım içindedir.Son yıllarda hayvan sahipliği oranı artmış, hayvan satan mağazalar, köpek çiftlikleri açılmış ve açılmaktadır ve bu sanayi gün geçtikçe bir kaç firma dışında daha çok ticari amacı düşünen bir  yapı haline gelmeye başlamıştır.Bu gelişmeler içerisinde de hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu bakım, eğitim gibi konulara yer veren başvuru kaynaklarını da sınırlı sayıda görmekteyiz. Bu sınırlı kaynaklar ilk kez köpek sahibi olacak kişiye daha çok ırkların tanıtımını yapmakta ve genel bilgiler vermektedir. Oysa köpek ırkı seçiminden sonraki  en büyük öğeler, yavrunun eğitilmesi, beslenmesi, ev ortamındaki kuralların yavruya öğretilmesi ve yanlışlarının düzeltilmesi gibi konular ayrıntılı olarak yazılmamıştır. Bu başlıklar ileride yavru köpeğinizin karakterini oluşturacağı için çok önemlidir.

 

 

Bu yazı 3523 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.