Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:59:38

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Kennel Cough Hastalığı

 

Kennel Cough Hastalığı

( Kennel Cough Hastalığı Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

KÖPEKLERDE İNFEKSİYÖZ TRACHEOBRONCHİTİS (KENNEL COUGH)

            Her yaştaki köpekte görülebilen, alt solunum yollarında yangı ile karakterize viral bir hastalıktır. Hastalık yavru köpeklerde öldürücü bronkopnömoni ile seyrederken, daha yaşlı hayvanlarda kronik bronşitis şeklinde ortaya çıkar. Bu hastalığın hayvan hastanelerindeki ve barınaklardaki köpekler arasında hızla yayılabildiği bilinmektedir.
Etiyoloji;
            Bu hastalıkta bir çok virusun, özellikle parainfluenza virusu, Canine adeno viruslar (CAV-2), Canine herpes virusu ve Distemper virusunun rol aldığı tespit edilmiştir. Sekonder olarak gram negatif bakterilerden pseudomonas spp, E. Coli ve Klebsiella pnömonia türü bakteriler olaya katılmaktadır. Ayrıca hastalıklı köpeklerde (6 aylıktan büyük) Bordotella bronşiseptika’nında izole edildiği bildirilmiştir. Hem Canine Adenovirus (CAV-2) hem de Parainfluenza virusu solunum yoluyla hızla bulaşır. Bu iki etken sadece solunum sisteminde yangıya yol açmak suretyle hastalığa neden olurlar. Canine Adenovirusun (CAV-2) birinci derecede hedef dokuları bronşiollerdir. Virus burada üreme safhasını geçirdikten sonra şiddetli nekroza yol açar. Alt ve üst solunum yollarındaki üremeyi takiben bu etken solunum sekretleriyle atılır.
Semptomlar;
            Hastalığa neden olan virusların alt solunum yollarında başlattıkları yangı nedeniyle en önemli bulgu öksürüktür. Bu hastaların trachea ve larenx bölgesine basınç yapılacak olursa öksürüğün şiddetlendiği görülür. Hastalığın hafif seyrettiği olgularda beden ısısı normal veya biraz yüksek olarak kaydedilir. Fakat bu hayvanlar tamamen iştahsızdır ve sürekli bir kenara çekilerek yatmak isterler. Buna karşın genç köpeklerde hastalık daha şiddetli seyretmektedir. Beden ısısı yükselmiş (40 – 41 ºC) ve her iki burun deliğinden kısa sürede purulent özellik kazanan burun akıntısı görülür. Aynı zamanda hasta köpeklerde yaş öksürük depresyon gözlenir.
Karıştığı Hastalıklar;
            Öksürükle seyreden diğer hastalıklarla karışabilir.
Tanı;
            Hastalığın tanısı güçtür. Ancak klinik bulgulara bakarak hastalıktan kuşkulanmak mümkündür. Kesin tanı için burun sıvaplarından ekimler yapılarak etkenin izolasyonu ve identifikasyonunun yapılması gerekir.
Sağaltım;
            Veteriner Hekiminize danışınız.!!!
Korunma;
            Bu hastalığa karşı canlı aşılar mevcuttur. Bu aşılar kombine şekilde bulunurlar.

 

 

Bu yazı 6294 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3399)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.