Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:55:46

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Kangallar Tehlikede !

 

Kangallar Tehlikede !

( Kangallar Tehlikede ! Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ KANGAL ‘I BEKLEYEN TEHLİKELER

 

Veteriner Hekim Ceyda YILMAZ

Uysallığı, insana yakınlığı, görev anlayışı ve sadıklığı ile, dünyanın en iyi çoban köpekleri arasında sayılan Kangal ‘ımız, son yıllarda, davranış yapısında değişime yol açabilecek, bir çok tehlikeyle karşı karşıya. Anadolumuzun nadide değerlerinden olan Kangal ‘lar, yıllardır, çiftçimizin, köylümüzün ve özellikle çobanlarımızın en sadık dostu olmuşlardır. Hem sürülerimizi, hem de bizleri, her türlü tehlikeye karşı canları pahasına korumuşlardır. Bu özellikleri sayesinde de dünyanın her yerindeki insanlar, Türk Çoban Köpeği Kangal ‘ımıza güvenmişlerdir. Ancak son yıllarda, Anadolu ‘nun en kaliteli Kangal ırkları, dövüşçülerin eline geçmektedir. Hatta daha da ileri gidilip, ellerindeki en iyi dövüşen kangallardan yavru elde edip, onları da dövüşler için hazırlayanlar bile var.

Dünyanın, ülkemize ait kabul ettiği, tanıdığı, saflığı tescil edilmiş milli köpeğimiz Kangal... Doğal şartlara uyumlu ve dayanıklı, güçlü, çevik, gerek sahibine, gerekse sürüye sadık ve koruyucu, iri yapılı, ideal bir çoban köpeğidir Kangal. Her şekilde güvenebileceğimiz bir yapıya sahip, dostunu, düşmanını bilen ve buna göre davranan bu akıllı köpekler, gerçekten inanılmaz tehlike altında.

Bir çok ülkenin,  kendine ait bir "Aşırı Tehlikeli Köpekler" listesi vardır ve bu köpeklerin ülkeye girişleri, üretimleri yasaktır. Hatırlarsınız, American Pitbull ve Pitbull Terrier cinsi köpeklerin üretimi, yakın zamanda, neredeyse tüm dünyada yasaklandı. Bunun en büyük nedeni de, bu ırk köpeklerin dövüşlerde kullanılması ve aşırı saldırgan bir yapıya sokulmasıdır. Kangallarımızın dövüşlerde kullanılması da bu neticeyi doğuracaktır. Hatta Eylül 2003 ‘e kadar Almanya, Kangal köpeklerini "Tehlikeli Köpekler" listesinde tutuyordu. Neyse ki Almanya ‘da, Bayan Elizabeth Von Buchwald önderliğinde bazı Kangal seven bayanların yürüttüğü yasal mücadele sonucunda, Kangalımız şimdilik bu listeden çıkarıldı.

Ancak, Kangallarımızın dövüşlerde çok sık kullanılmaya başlanması yüzünden, çok yakında, birçok ülkenin tehlike listesine gireceğinden endişelenmekteyim. Bu nedenle Kangal üreticileri, Çoban Köpeği Dernekleri ve biz Veteriner Hekimler, Milli Köpeğimiz Kangal ‘ın geleceği için el ele vermeli, Kangal ‘ımızın yitirmekte olduğu itibarını korumalıyız.

 

Milli Köpeğimiz...

 

 

   

Kaynak : zOOm, Sayı:1 - Prof. Dr. Tamer Dodurka

 

 

Bu yazı 5783 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.