Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:55:08

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia)

 

Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia)

( Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia)  Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

"Dispilazi" (Dysplasite) patolojideki kelime anlamıyla bedendeki anormal gelişme demektir. İnsan ve hayvanın yani her iki canlının da kalça yapısı, kalça eklemi tipindedir. Kalça eklemi,uyruk kemiğini kalça eklemine birleştirir. Bu eklem kalça kemiğindeki hokka çukuru ile bu çukura oturan uyluk başından meydana gelir. Ancak bu iki kemiğin eklem yuvasına doğru ve orantılı olarak uymaması halinde kalça eklemi anormal şekilde büyür ve deforme olur. Ortaya çıkan bu duruma "Kalça Displazisi", veya H.D (Hip Dysplasia) denir.

 

Sebepler :

 

H.D nin oluşumunda tek bir sebebin olmadığı önemle vurgulanmalıdır. Bir faktöre veya birbiri ile ilgisi olan sayısız faktöre bağlı olabilir. Temel olarak, ilk akla gelen soru şu olabilir; Büyümekte olan bir köpek yavrusunun kalça ekleminin taşımak zorunda kaldığı anormal bir vücut ağırlığı var mıdır? eğer var diye cevap veriyorsak, H.D özellikleri olarak bünyesel değişikliklere bu nedenle de yol açmış olabilir. H.D ye karşı kesinlikle kalıtımsal bir meyil vardır. Aynı nedenle genlerin H.D de çok önemli bir role sahip oldukları bilmemize rağmen, çevresel faktörlerin de bütünleyici bir role sahip olduklarını da unutmamalıyız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir köpek yavrusunu H.D ye meyilli kılan en yaygın çevresel faktörlerden biri, aşırı beslenmedir. Çünkü yapılan araştırmalar, yüksek kalorili yiyeceklerin H.D olasılığını artırdığını göstermektedir.

 

Belirtiler :

 

Kas tutukluğu,özellikle sabahları.

Topallık.özellikle aşırı egzersizden sonra.

Sendeleyerek veya eğilerek yürüme.

Doğrulmada güçlük ve uyluk kasların dejenere olması.

Huy değişikliği (rahatsız edici ağrıya bağlı olarak)

 

Tanı :

 

Veteriner hekimce H.D teşhisi, genellikle röntgen bazında koyulur. Bir yaşından küçük olan köpeklerde, normal veya biraz anormal kalça arasında kesin bir ayırım yapmanın çoğu kez pek zor olduğu unutulmamalıdır. Nadiren fazlaca belirgin durumlarda üç veya dört aylıkken de teşhis koyulabilir. Ancak kalçalardaki bozukluk 18 aydan önce hassas bir şekilde ve kesin olarak teşhis edilemez. Başka bir deyişle, köpeğin kalçası bir yaşında normal görünebilir, ancak sonraki 18 aya kadar geçen sürede displazi olabilir.

 

Tedavi :

 

Kesin ve net bir çare olmamasına karşın tıbbi ve cerrahi yöntemler gelişmiştir. Pek çok durumda köpek oldukça normal ve rahat bir yaşama dönebilir. Ancak şişman bir köpeğe bu amaçla yaptırdığımız zorunlu egzersizler, çoğu zaman sizi hayal kırıklığına uğratır. Çünkü fazlasıyla şişman hayvanlarda ilk yapılacak iş kilo kaybını sağlamaktır ve bu çok önemlidir. Bu işlemi takiben veterinerinizce ilk aşamalarda ağrı kesici ilaç ve uyarıcı olmayan diğer ilaçlar tavsiye edilecektir. En yaygın ilaçlar ise bir veya değişik şekilde fenil butazon ve kortizondur. Eğer tıbbi tedavi yöntemleri artık köpeğinize tesir etmiyor ise cerrahi tedaviye geçilmesi gereklidir. Cerrahi tedaviler kas veya sinir değiştirme, ya da tüm kalçanın değiştirilmesi arasında değişiyor. En yaygın cerrahi yöntem, suni eklem kesme diye adlandırılır ve mafsalın kalça kemiğinden uzaklaştırılmasını kapsar. Çok iyi çalışır ve kalçadaki kemikten kemiğe teması yok ettiği için, H.D ' ye bağlı olarak ağrıyı tamamen keser.

 

Hassasiyet ve Uyarı :

 

H.D yaygın olarak daha çok büyük köpek cinslerinde görülmektedir. Küçük, hafif veya çok iyi adaletli cinsler bu riski daha az taşırlar. Sonuç olarak köpek sahiplerine şunu hatırlatmalıyız; kalıtımı göz önüne alarak eğer köpeğinizde göz önüne alarak eğer köpeğinizde kalça displazi 'si var ise onun kesinlikle çiftleşip çoğalmasına izin vermeyiniz.

 

Veteriner Hekimi Adayı

Cemil Şahin

 

Yardımlarından dolayı İmran Yüce 'ye teşekkür ederim..

 

 

 

 

 

Bu yazı 9878 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.