Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:55:41

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Havlıyorsa Sebebi Var...

 

Havlıyorsa Sebebi Var...

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Sabah ev birden boşalıyor. Siz ise gidiyorsunuz. Çocuklar okula. Köpeğiniz evde yapayalnız kalıyor. Hiç şüpheniz olmasın, kapı kapandıktan kısa bir süre sonra da yaygarayı kopartıyor. Sunu aklınızdan hiç çıkartmayın. Bütün gün evde yalnız kalmak bir köpeğe göre değil. Bu durumu kolay kolay benimsemeyecek, mutlaka tepki gösterecektir. Tabii havlayarak.

 

Türkiye'de, köpek psikolojisi üzerine ilk kitabı yazan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Doç. Dr. Tamer Dodurka, havlamanın kökenine bakın nasıl iniyor:

 

‘‘Köpeğin atası kurttur. Ve köpekler çiftleştirilirken en iyi havlayanlar seçilmiştir. Kısacası, köpeğe havlamayı biz öğrettik. Şimdi de ondan havlamamasını istiyoruz. Bu durum içgüdülerine tamamen terstir’’ Doç. Dr. Dodurka, köpeklerin havlamasını engelleyecek, suni ve zararlı önlemler almak yerine, sebeplerini bulmak gerektiğini söylüyor. Böylece, olur olmaz havlamaların onunu biraz olsun almak mümkün.

 

Bakalım, köpeğimiz neden havlıyormuş:

 

Takıntılı

 

Neye havlıyor tespit edilmeli ve devamında duyarsızlaştırma yöntemi uygulanmalı. Zil sesi duyduğunda havlayan bir köpeğiniz mi var? Zil sesi, salam ikilisi ile duyarsızlaştırma uygulanabilir. Her zil çaldığında bir salam köpeğin önüne konulmalı. Ama aynı anda verilmesine dikkat edilmeli. Bir sure sonra köpek zil sesi duyduğunda ağzı sulanmaya başlayacaktır. Zil geri planda kalmıştır. Bu ödüllendirme-duyarsızlaştırma yöntemi, köpeğin havladığı tespit edilen her nesne için uygulanabilir.

 

Korkuyor

 

Köpek korktuğu zaman havlar. Korkusunu havlayarak yenmeye çalışır. Güç gösterisi olarak sesini kullanır. Önlem olarak çevresel uyarıcıların bol olduğu bir ortamda yetiştirmeliyiz köpeği. 3 ve 12. haftalar arasında hayvan çevresindeki her şeyle tanıştırılmalıdır. Nelerden korkabileceğini hesaplayın. Elektrik süpürgesi ile tanıştırın onu. Nesnelerin korkutucu olmadığını gösterin. Uyaran korkutan şey sayısını azaltmış olursunuz.

 

İlgi

 

Dikkat çekmek isteyen hayvanlar bunu sahibini kızdırarak yaparlar. 'Yalnızlık aksi yitesi' olarak tanımladığımız durumlar vardır. Korku ile bağlantılıdır. Hayvan sahibi evde yokken, sahibinin yatağına işer. Amacı sahibinin ve kendisinin kokusu dışındaki kokuları yok etmek, sahibinin kokusuna sığınmaktır. Dikkat çekmek ister. Eğer sahibi dönüşte köpeğe bağırırsa amacına ulaşmış demektir. Yine işeyecektir. En güzeli hiç umursamamak. Aksi takdirde aksi yitesi artar. Bağırırsanız, sizi gördüğünde işemeye baslar. Tepkiniz arttıkça hayvan artık kendini tutamaz.

 

Yalnız

 

Çalışan insanların köpekleri için uygulanacak yöntemle, köpekler yalnızlığa alıştırılmalı. Alıştırma işlemi yine ödüllendirmeye dayanmalı. Bol oyuncak alınmalı eve. İzinli olunan bir günde yarım saatlik aralarla evden çıkmalı. Yarım saat sonra dönüldüğünde köpeğe bir ödül verilmeli. Bu kısa sureli yolculuk saatleri gitgide arttırılmalı. Ama her seferinde dönüşte köpeğe bir ödül verilmeli. Zaman içinde, sahibi ise gittiğinde ödül beklediği için, yalnız kaldığı sure köpeğe daha katlanılır gelecektir. Sahibini güven içinde bekleyecektir.

 

Aktif

 

Köpeğin ev için uygun bir hayvan olup olmamasına da bakılmalı. Enerjisini harcamak isteyen Boxer ya da Tazı gibi bir hayvansa ona ne diyebilirsiniz? Böyle bir hayvanın bahçede koşması gerekir. Zaten cinsi ne olursa olsun eğer günde en az 2 saatinizi bir hayvanin ihtiyaçlarına ayırmayacaksanız, evde köpek beslemeyin. Enerjik bir hayvana havlamamayı öğretirseniz, onu içgüdülerine ters bir davranışa yönlendirmiş olacağınızı aklınızdan çıkartmayın. Bu da onun strese girmesine neden olacaktır. Kendi tüylerini yolan, hatta kuyruklarını kopartan hayvanlar mevcuttur.

 

 

 

 

Bu yazı 3401 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3399)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3405)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.