Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:58:31

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Hastalıklar Nasıl Bulaşır ?

 

Hastalıklar Nasıl Bulaşır ?

( Hastalıklar Nasıl Bulaşır ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Mikroorganizmaların Vücuda Girişi : Mikroorganizmaların vücuda girişleri çeşitli yollarla olmaktadır ;

 

1-Solunum sistemi : Havada bulunan pek çok mikroorganizma soluk havası ile alınarak enfeksiyon oluşturmaktadır. Virüs gibi küçük olanlar akciğerlere kadar inebilirken pek çoğu üst solunum yollarında tutulur.

 

2-Ürogenital sistem : Bu bulaşma yoluna genellikle dişilerde rastlanır. Mikroorganizmalar, dişi genital kanalına çiftleşme, suni tohumlama veya direk vulvadan girebilirler.

 

3-Sindirim sistemi : En önemli giriş kapısıdır. Sindirim sistemindeki yaşayan mikroorganizmalar da vardır. Bu mikroorganizmalar sindirim sistemi yoluyla vücuda giren etkenleri yok etmeye çalışırlar. Ancak buna rağmen pek çok mikroorganizma bu yolla vücuda girerek enfeksiyon oluştururlar.

 

4-Deri : Sağlam deri çoğu etkenin vücuda girişine kendine has savunma mekanizmalarını kullanarak müsaade etmez. Fakat yaralanma ve yanık gibi deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda bu yol savunmasız kalır ve çevredeki etkenler bu yolla vücuda girer. Bazı etkenler ise sağlam deriden de vücuda girebilir.

 

5-Göz ve kulak mukozası : Bazı göz hastalığı etkenleri vücuda göz mukozasından girer. Kulak mukozası ise daha çok fırsatçı mikroorganizmalar tarafından giriş yolu olarak kullanılırlar.

 

6-Meme yolu : Meme başında bulunan bazı mikroorganizmalar meme başını kullanarak vücuda girerler. Normalde meme başı kapalı olmasına rağmen yavruların emmesi ve ineklerin sağım zamanında ve sonrasında kısa süre de olsa açık olur.

 

7-Dolaşım sistemi : Bu yolla vücuda direk giriş mümkün gibi görünmemesine karşılık, derin yaralanmalar, enjeksiyonlar, operasyonlar ve kan emici bazı eklem bacaklıların bulunduğu durumlarda bu yolla vücuda giriş mümkün olabilir.

 

 

 

 

Bu yazı 3459 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3399)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3401)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3405)

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.