Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:20:10

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü

 

Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Dış ortamda pire kontrolü özellikle müstakil evlerde ve bahçe katlarında yaşayanlar için gerekli. Bahçede kolayca yaşamaya ve üremeye başlayan pirelerin önünü kesmek için öncelikle bahçenin bakımlı ve temiz olması gerek. Çimen ve diğer otların fazla uzamasına izin vermeyin. Düzenli olarak yapılacak ilaçlamalarla (3-4 haftada bir) haşerelerin ve larva ve yumurtalarının yaşamasını engelleyebilirsiniz.

 

Ev içinde pire kontrolü için öncelikle kedi ve köpeğin yaşadığı yerleri vakumlu elektrik süpürgesiyle düzenli olarak süpürün. Bu temizlik tek başına ortamdaki parazit yumurtalarının yüzde 50 oranında azalmasını sağlar. Evdeki pirelerle sprey ya da toz halindeki ilaçlarla mücadele edebilirsiniz. Köpek ve kedinin yattığı yerin düzenli olarak temizlenmesi de pire problemlerini en aza indirir.

 

Kedi ve köpekteki pirelerin uzaklaştırılması için ise birçok yöntem ve uygulama var:

 

* Deriye damlatılan ilaçlar: Damla şeklindeki ilaçlar aylık olarak deriye uygulanır ve yaklaşık bir ay kadar etki eder.

* Pire spreyleri: Spreyler genellikle aeresol ya da pompalı şişelerle püskürtülen pire ilaçlarını içerir. Bunları uygularken dikkatli olmalı, havadar bir yerde uygulamalı ve gözlerinizi korumanız gerek.

* Pire ilaçlı şampuanlar: Pire ilaçlı şampuanlar da oldukça yaygın kullanılan pire ilaçları. Bunları uygularken 10 dakika kadar kedi ya da köpeğinizin üstünde bekletmeye özen göstermelisiniz.

* Pire tasmaları: Pire tasmaları da çok yaygın ve etkin olarak kullanılan pire mücadele yöntemleri. Tasmanın uygun büyüklükte ve doğru olarak takılmasına dikkat edin. Tasmanın deri ile temas etmesini sağlamak için tasmayı kedi ve köpeğinizin derisiyle tasma arasına iki parmağınız girecek sıkılıkta takmalısınız.

* Ağızdan veya enjeksiyonla uygulanan ilaçlar: Bu ilaçlar sadece veteriner hekimiz tarafından uygulanabilir. Bunlar pirenin gelişimini bozarak pire ile mücadelede etkin olarak kullanılırlar

* Pire tarakları: Pireleri öldüren ve pille çalışan tarakları kedi ve köpeğinizin üstündeki pireleri ortadan kaldırmak için kullanılabilirsiniz. Özellikle ilaçların zararlı olabileceği, hasta, gebe ya da yavru hayvanlarda bu taraklar daha güvenli ve yan etkisiz.

 

 

 

 

Bu yazı 3645 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.