Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:57:18

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Doberman

 

Doberman

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Fiziksel Özellikleri : Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Yüksekliği erkeklerde 66-71 cm., dişilerde 61-66 cm.dir. Ağırlığı 30-40 kg. civarıdır. Yassı bir kafatası, uzun ve dar bir başı vardır. Dişleri güçlüdür ve makas çene boyunca dizilidir. Gözleri siyah, canlı ve zeki ifadelidir. Kulakları kesik, yukarı doğrudur. Kuyruğu  çok kısadır. Bacakları dümdüzdür. Tüyleri kısa, kalın, sert ve vücuduna yapışıktır. Renkleri pas rengi lekeler taşıyan, siyah, koyu kahve ya da mavidir. Beyaz izlere izin verilmez. Doberman 'ın yürüyüşü elastik ve zarif olmalı, yere sağlam basmalıdır.

 

Nereden Geliyor : Görece yakın zamanlarda oluşmuş bir cinstir. Great Dane, Alman çoban köpeği, Rottweiler ve pinscherin muhtemelen Beauceron ve ingiliz tazısı ile çiftleştirilmesiyle 1860 'da Almanya 'da geliştirilmiştir. Bu karışımın yaratıcısı Louis Doberman adında bir Alman vergi tahsildarı idi. Doberman, meslek gereği haydutların bulunduğu bölgelere sık sık seyahat ediyordu. Gerektiğinde saldırabilecek nitelikte bir bekçi ve muhafız köpeği elde etmeye karar verdi. Üreticisinin adını taşıyan (kısaca n harfiyle anılıyordu) Doberman ilk kez 1876 'da bir köpek gösterisinde sergilendi. Büyük bir başarı kazandı.

 

Karakter Özellikleri : Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkeği son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir. Kötü Doberman yoktur, kötü Doberman sahibi vardır, sözü buradan gelir.

 

Yetenekleri : Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanılan Doberman, yüzyılı aşan bir süre içinde bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür. Polis köpeği olarak, orduda (Deniz Kuvvetleri Doberman 'ı pusu bulma işinde kullanmıştır) ve her türlü endüstriyel tesisin korunmasında kullanılmıştır. Dişiler, erkeklere nazaran apartman hayatına daha kolay uyum sağlarlar, ancak her ikisinin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.
Doberman 'ın kişiliği iki yaşından sonra da gelişmeye devam eder. Bununla birlikte köpek on ile on iki aylıkken sıkı eğitime başlanmalıdır. Uzun ömürlüdür. On beş, hatta yirmi yıl yaşayabilir.

 

 

 

 

Bu yazı 3346 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3335)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.