Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:20:03

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Diyabetik Köpekler

 

Diyabetik Köpekler

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

SORU: Köpeğimiz Efe’nin şeker hastalığına yakalandığını öğrendik. Efe dört yaşında bir rotweiller. Belirtiler, bir ay önce kusmayla başladı. Aşırı su içiyor, aşırı yemek yiyor ve idrarını fazla yapıyor. Sabah akşam baktığımız kan şekeri 450-500. Bir defa şeker komasına girdi, şekeri 29’a düşmüş, insülinle kendine geldi. Diyabetik mamayı iki gün yedi ve sonra kustu. Fazla yağlı, tuzlu, şekerli olmayan yiyeceklere yöneldik. Ama gramını ayarlamak çok zor oluyor. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ?

 

CEVAP: Şeker hastalığı (diabetes mellitus) insanlarda olduğu gibi köpeklerde de pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan önemli bir metabolik rahatsızlıktır. Köpeklerde normal kan şeker düzeyi, 60 - 115 mg/dl’dir. Bunun üstündeki değerler yüksek kan şekeri olarak kabul edilir. Hastalık, ilaçlar ve beslenme değişikliğiyle, hayatı çok olumsuz etkilenmeden kontrol altında tutulabilir.

 

Köpeklerde en yaygın hastalık olmamakla birlikte birçok köpekte her yaş döneminde insülin yetmezliğine bağlı şeker hastalığı ortaya çıkıyor. Bilimsel veriler hastalığın 7-9 yaş arasındaki köpeklerde daha sık görüldüğünü gösteriyor. Bunun yanı sıra dişi köpeklerde erkek köpeklere göre görülme oranı iki kat daha fazla. Bu nedenle dişi köpeklerin kısırlaştırılması, özellikle kızgınlık döneminde hormon dengeleri daha kompleks bir hal aldığı için şeker hastalığının kontrol altında tutulabilmesi için oldukça önemli. Şeker hastalığı her ırk köpekte ortaya çıkabilir ama yine bilimsel istatistikler, Poodle, Miniature Schnauzer ve Dachshund ırkı köpeklerde daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor.

 

Düzenli olarak şeker düzeyinin kontrol edilmesi, insülin dozlarının ve frekansının belirlenmesi açısından özellikle hayati önem taşır. Eğer köpeğiniz şeker hastalığı ile birlikte obezite (şişmanlık) problemini de yaşıyorsa 3-4 ay gibi bir sürede normal kiloya dönmesi sağlanmalı.

 

Şeker hastası köpeklerin beslenmesinde düşük kalorili ve yüksek lif oranlı beslenme önerilir. Öğün sayısının artırılması ve bir öğünde verilen mama miktarının azaltılması da yerinde olur.

 

Ancak hastalığının seyri köpeğinizin yapısına özel farklılıklar içerebileceğinden en doğru olan veteriner hekiminizin düzenli takibi ve önerileri doğrultusunda köpeğinize en uygun insülin uygulamalarının ve beslenme önerilerinin takip edilmesi.

 

 

 

 

Bu yazı 4620 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3395)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3396)

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3399)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3400)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3400)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3401)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3402)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.