Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:54:41

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Distemper Nedir ?

 

Distemper Nedir ?

( Distemper Nedir ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

CANİNE DİSTEMPER

 

Köpeklerde yüksek ateşle seyreden, çok bulaşıcı, viral bir hastalıktır. Hastalık en çok 3-12 aylık köpeklerde görülür. Etken paramyxovirus grubuna dahildir ve bu virüsün, insan kızamık virüsü ile antijenik ilişkisi vardır. Etken sindirim ve solunum yollarıyla alınır, hasta hayvanların enfektif sekresyonları bulaşmada önemli rol oynar. Anne sütü almış yavrularda, maternal antikorlar yavruyu 8-11 hafta kadar korur. Hastalık bazı köpek ırklarında ( terrier, chow chow, irish setter, kuvarz ) daha ağır seyretmektedir.

 

Köpekler etkeni aldıktan sonra ilk belirtiler 4-7 gün içinde ortaya çıkar. Yüksek ateş (40-41 C), ishal, kusma, iştahsızlık, öksürük, göz ve burun akıntısı gibi belirtiler görülür. Bu hastalığın akut formudur. Solunum sistemini etkileyen etkenler (bordetella bronchseptica) de hastalığa karışabilir, bu formda göz ve burun akıntısı iltahaplı olarak artmıştır, öksürük şiddetlenmiştir. Deri lezyonları, kulak enfeksiyonu, myokarditis, kalp yetmezliği, genital sistem bozuklukları ortaya çıkabilir. Ensefalit formunda ise, kaslarda dejenerasyon, istem dışı titreme, korku, görme ve duyma bozuklukları ortaya çıkabilir. Kronik ensefalitis ise 4-8 yaşlı köpeklerde görülür. Görme yetersizliği, arka ayak eklemlerinde zayıflık, yüz felci, kaslarda titremeler, paralizler oluşur.

 

Distemper 'da prognoz her zaman kuşkuludur. Köpekler hastalığı atlatsalar bile, sinirsel semptomlar ömür boyu kalıcıdır. Hastalığın spesifik bir sağaltımı yoktur. Anne sütünün içirilmesine ve hijyene önem verilmesi, aşılama programına uyulması gerekmektedir.

 

Yavruların yaklaşık % 50 'si 6 hafta, % 75 'i 9 hafta, % 95 'den fazlası 13 hafta süreyle bu hastalığa karşı bağışık durumdadır. Bu periyot, anneden alınan maternal antikora göre değişiklik gösterir. Önerilen aşı programı ; yavru 5-7 haftalık olduğu zaman ilk doz ve 21 gün aralıklarla yavru 14 haftalık oluncaya kadar aşılanmalıdır.

 

 

Bu yazı 3463 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3397)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3397)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3398)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3399)

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3400)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3400)

Köpek  Acil Durumlar  (3402)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3403)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3405)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Kısırlaştırmak Faydalıdır  (3405)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.