Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:53:09

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Dişleri Böyle Olsun İster miydiniz ?

 

Dişleri Böyle Olsun İster miydiniz ?

( Dişleri Böyle Olsun İster miydiniz ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Böyle Olsun İster miydiniz?

 

 

Köpek ve Kedilerde Diş Problemleri

 

Bu yaygın bir durum mudur ?

 

Diş hastalıkları köpekler ve kedilerdeki en genel hastalıktır.3 yaşın üzerindeki ev hayvanlarının %68 inde diş hastalıklarının bir formu mutlaka gözlemlenmektedir. Bu gizli seyreden ve oldukça ağrılı olan durumun ortaya çıkarılmasında veteriner hekimine ve hayvan sahibine büyük görev düşmektedir.

 

Diş problemleri hayvan ve insanlarda aynı mıdır ?

 

İnsanlarda en yaygın diş problemi dişin enamel tabakasının Kalsiyumunu kaybetmesi sonucunda meydana gelen diş çürümeleridir. Köpeklerde ve kedilerde ise daha çok dişi çevreleyen dokuların hastalığı sonucu diş çürümeleri ortaya çıkmakta ve bu oran % 10 u geçmemektedir. Yani hayvanlarda en sık görülen diş hastalığı periodontit denilen dişi çevreleyen dokuların hastalığıdır.

 

Periodontal hastalık nedir ?

 

Bu dişi çevreleyen dokuların yangısı veya enfeksiyonudur. Dişler üzerinde biriken tartar, dişi çevreleyen diş etlerinde çekilmeye neden olur. Enfeksiyon ile birlikte dişte çürümeler ve diş köklerinin yerinden oynaması ile diş kayıpları görülür.

 

Periodontal hastalık sık görülen bir hastalık mıdır ?

 

Üç yaşın üzerindeki köpeklerin % 68 inde görülmesi nedeni ile köpeklerde görülen en yaygın hastalıktır.

 

Tartar nedir ?

 

Tüm memelilerin ağzında binlerce bakteri bulunur. Bu bakteriler diş üzerinde üreyerek gözle görülmeyen bir film tabakası oluştururlar. Buna Plak denilir. Bu film tabakası doğal olarak hayvanın dil hareketleri ile çıkarılmakta fakat bir süre sonra birikme fazla olacağından mineralize olarak tartar adını verdiğimiz diş taşlarını oluştururlar. Tartar, dişetleri üzerine baskı yaparak geri çekilmelerine neden olur. Daha sonra bakterilerin de etkisiyle yangı ve iltihap görülür. Dişetleri çekilmeye devam eder. Enfeksiyon diş alveollerine kadar ilerleyerek diş kayıplarına yol açar. Enfeksiyon ilerledikçe bademcik iltihabı ve farenjit kaçınılmazdır. Enfeksiyon meydana getiren bakteriler kan dolaşımına karışarak diğer organlar ulaşırlar. Kalp kapakçıkları enfeksiyonları, böbrek ve karaciğer problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bütün bunları yapan, işte o ağızdaki enfeksiyondur.

 

Tartar engellenebilir mi ?

 

Bazı köpeklerde diş üzerindeki film tabakası diğerlerine oranla daha hızlı mineralleşmektedir. Diş taşlarını azaltan özel dietlerle besleme, dişlerin fırçalanması, diş temizlenmesine yarayan çiğnenebilen oyuncaklar, ipler, kemikler taş oluşumunu engelleyebilmektedir.

 

Köpeğimi kuru mamayla beslersem diş taşlarının oluşumunu engelleyebilir miyim ?

 

Dişler üzerinde var olan tartarın kuru mama verilerek ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bunların anestezi altında ultrasonik diş temizleme cihazı ile temizlenerek cilalanması gerekir. Daha sonra kuru mama ve fırçalama ile diş taşı oluşumunu azaltabilirsiniz.

 

Köpeğimin dişlerinin temizlenmesi neleri kapsamaktadır ?

 

Diş temizliğinin amacı dişler üzerindeki taşları, gözle görülmeyen film tabakasını temizleyerek dişleri cilalamaktan ibarettir. Bu işlemler narkoz altında yapılacağından narkoz alacak hayvanın kan testlerinin yapılarak böbrek ve karaciğerinde herhangi bir rahatsızlık olmadığının tespiti çok önemlidir. Çünkü narkoz amacı ile verilen ilaçların büyük bölümü vücuttan böbrekler ve karaciğer yolu ile elimine edilmektedir. Bu sebeple bu organların fonksiyonlarının normal olup olmadığı çok önem taşır. Diş temizliği yapılacak hayvanın genel fiziki muayenesi yapılarak ve kan testi sonuçlarına bakılarak işlemin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Bazı hallerde bir süre antibiyotik kullanımı daha sonra da diş temizliği yapılması uygun görülebilir. Diş temizliği esnasında bazı dişlerin çekilmesi de gerekebilir. Diş temizliği esnasında diş etlerinin altında kalan diş taşlarının da temizlenmesi gerekir. Taşlar hem el ile hem de ultrasonik cihaz kullanılarak temizlenir. En önemli kısım dişetlerinin altında kalan taşların temizlenmesidir. Temizlik işlemi bittikten sonra özel bir pasta ile cila yapılıp dişler üzerine flor uygulanır.

 

Diş taşı temizliği için randevu almam gerekir mi ?

 

Evet. Diş taşı temizliğine karar verildiğinde kan alınarak testlerin yapılıp sonucun alınması gerekip ve belki aynı gün belki bir müddet sonra size randevu verilmektedir.

 

Ben daha 6 ay önce köpeğimin dişlerini temizlettim neden yeniden diş taşı oluştu ?

 

Dişler üzerinde diş taşı temizliği ve cilalama işleminden 6 saat sonra gözle görülemeyen film tabakası ve tartar oluşumu başlamaktadır. Bunu en aza indirmek için temizlik sonrası dişlerin fırçalanması ve uygun yiyeceklerin verilmesi gerekir. Ayrıca arada bir diş taşı oluşumunu azaltıcı özel dietlerin verilmesi de gerekebilir.

 

Köpeğimde ya da kedimde insan diş macununu kullanabilir miyim?

 

Hayır. İnsan diş macunları köpüklenmektedir ve yenebilme özelliği yoktur. Bu da hayvanlarda midenin bozulmasına neden olabilmektedir. Hayvanlar için hazırlanmış özel diş macunlarının kullanılmasını öneririz.

 

   

 

 

Yukarıdaki resimlerde uzun süredir diş bakımı yapılmamış bir köpeğin diş ve dişetlerinin durumunu görüyorsunuz. Bu hayvan ağızdaki bu lezyonlardan ötürü ağrı içerisinde yaşamaktaydı.

 

1. Resimde dişler üzerindeki kalın tartar tabakasını görmektesiniz.

2. Resimdeki diş üzerindeki tartar tabakası alındıktan sonra diş etlerindeki çekilmeyi ve tartarın yaptığı tahribatı görüyorsunuz. Bu Molar diş yerinde sadece tartarların desteği ile durabilmekte. Dişin çekilmesi gerekiyor.

3. resimde diş çekildikten sonra dişeti tahribatını daha iyi görebilmekteyiz .

Son resimde de bu hayvandan çekilen dişleri görmektesiniz.

 

Bütün bunların önüne rutin bakım ve temizleme ile geçebilmeniz mümkündür.

 

LÜTFEN BÖYLE OLMASINI BEKLEMEYİN !

 

 

 

 

Bu yazı 7946 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3367)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3370)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3370)

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3370)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3372)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Acil Durumlar  (3374)

Köpek  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi  (3375)

Köpek  Ayrıntılarıyla Tuvalet Eğitimi  (3376)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3376)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3376)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.