Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:56:31

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Bir Click İle Eğitimi Tamam

 

Bir Click İle Eğitimi Tamam

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Artık birçok pet dükkanında Clicker denen küçük bir alet satılıyor. Clicker’ı kullandığınızda "klik" şeklinde metalik bir ses çıkarıyor. Bu ses ile köpeğinizi kendiniz eğitebiliyorsunuz. Clicker eğitiminin temelinde, köpeği ödüllendirmek yatıyor. Bir anlamda, köpeğinize yapmasını istediğiniz şey için rüşvet veriyorsunuz. Tabii o esnada clicker’ınızı kullanıyorsunuz. Bir süre sonra klik sesini duydu mu harekete geçiyor, rüşvete de gerek kalmıyor. Clicker, kendine has bir ses çıkarttığı ve bu ses günlük hayatta olmadığı için köpeğinizin başka seslerle karıştırması mümkün değil.

 

Bir süredir bazı petshoplarda "clicker" denen bir şey satılıyor. Clicker, "clicker training" yani cliker ile eğitimde kullanılıyor. Türkçesi, klikleyerek eğitim. Klikleyerek eğitim, son yıllarda Avrupa’da gittikçe daha çok tercih ediliyor. Bu şekilde köpeğinize birçok komutu öğretebilirsiniz.

 

Klikleyerek eğitimde klik sesi çıkartan bu aleti kullanıyorsunuz. Eğitim verdiğiniz köpek, verdiğiniz komuta uyduğunda clicker’a basıyorsunuz. Bu klik sesinin ardından köpeğinize bir ödül vererek, ona yaptığını onayladığınızı gösteriyorsunuz. Ve o da ödül kazanmak için bu hareketi tekrarlıyor. Çünkü klik sesini "şimdi ödül geliyor" şeklinde algılıyor. Böylelikle kısa bir süre içinde dört ayaklı dostunuza sesle eğitim vermiş oluyorsunuz. Ne eğitmen gerektiriyor ne de bir metot. Size sadece kliklemek düşüyor. Ancak eğitimin ilerleyen aşamalarında rüşveti bırakmanız gerekiyor. Aksi takdirde köpeğinizin ödüller yüzünden obez olması ve bunu alışkanlık haline getirmesi mümkün.

 

Klikleyerek eğitim moda olunca, bu yönetimi anlatan Clicker Training adında bir de kitap çıktı. Kitap petshoplarda ve bazı kitapçılarda 10 YTL’ye satılıyor. Kitabı Zoolistan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Regina Röttgen yazdı. Kitabı alanlara, clicker da hediye ediliyor.

 

Regina Röttgen bu sistemin ülkemizde yeni tanındığını ancak eski zamanlardan beri bilindiğini anlatıyor: "Clicker ile eğitimin kökü aslında çok eskiye, Skinner’ın ’işlevsel şartlanma’ teorisine dayanıyor. Tıpkı Pavlow gibi, Skinner da 1930’lu yıllarda hayvanlara belli bir sesin ardından bir ödülün geleceğini sezdirerek, deneme ve yanılma yöntemi ile hayvanların öğrenme kabiliyetini araştırmıştı. İlk pratik klikleyerek eğitim kitabı 1978 yılında yayımlandı. Clicker ile eğitimi, popüler yapan kişi ise yunus eğitmeni Karen Pryor oldu. Pryor düdük yerine küçük bir metal parçası kullanarak bu eğitim metodunu köpeklere uyarladı. Clicker eğitiminin adı da buradan geldi."

 

Clicker Training için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Sadece dostunuzun bayıldığı ödüller, bir Clicker ve birkaç dakika yeterli. Bir de, sabır tabii ki! Çünkü dostunuzla otur komutunu çalışmaya başladığınızda, ona "otur" dediğinizde oturmayacak. Önce, elinize Clicker ve ödül alıp hiçbir şey söylemeden sadece onu gözlemleyeceksiniz. Onu izlerken, köpeğiniz otururmuş gibi yaptığı anda "klik ve ödül" kuralını uygulayacaksınız. Yani, oturduğu anda klikleyecek ve bir ödül verecesiniz. İlk seferde bu ödülü niye hak ettiğini tabii ki anlamayacak. Ama, ödül almak için yaptığı hareketi tekrarlayacağı için, zamanla neden ödüllendirildiğini de anlayacak. Böylece o oturduğu zaman ödülü alınca sizin otur komutunuzla birlikte o ödülü düşünecek ve hemen uygulayacak.

 

Köpeğiniz, yapmanızı istediği şeyleri yapmaya başladığında eğimi ilerletebilir, komutları çoğaltabilirsiniz. Eğitim süresinde köpeğiniz istemediğiniz şeyler yaparsa bunları görmezden gelin ve tepki vermeyin. Klikleyerek eğitimin püf noktalarından biri de, o gün içinde eğitime ayırdığınız beş-on dakikalık sürede hiç konuşmamanız. Tepkilerinizi sözlü olarak verdiğinizde, klik sesi ikinci plana atılacaktır. "Bak, elimde ne var" gibi sözlerle ya da onu okşayarak dikkatini dağıtırsanız, ödülü klik sesiyle değil de bu sözler ya da hareketlerinizle bağdaştırmasına yol açabilirsiniz.

 

Sadece bir kez klik sesi çıkartın. Asla boş yere, öylesine kliklemeyin.

 

Klikten sonra, elinizi ödül kabına uzatın. Sıralama, daima önce klik, sonra ödül olmalı. Klik ve ödül arasında, sadece bir-iki saniye bekleyin.

 

Eğitimde dostunuzu çok yakından izlemeyin. Tüm dikkatinizin üzerinde toplandığını anlarsa, huzursuzlaşabilir. Sakin ve rahat olun.

 

Klik sesini çıkarırken, clicker’ı dostunuzun burnunun dibine sokmayın. Unutmayın, önemli olan clicker’ı görmesi değil, sese alışması.

 

Öğretmek istediğiniz hareketi küçük adımlara bölün. Bu şekilde, dostunuzun doğru yaptığı adımlarını güçlendirme şansınız daha yüksek. Sadece bir hareketin bir adımını çalışın. İki hareket ya da adımı, aynı derste çalışmayın. Bu sadece dostunuzun kafasını karıştırır.

 

Öğreteceğiniz hareketin adımlarını, daha önce kafanızda belirleyin. Dostunuz bir adımı başarıyla bitirdiğinde, daha sonraki adımı bilmeniz gerekiyor.

 

Köpeğinizin başarıyla öğrendiği bir komuttan bir başkasına ilerlemeden önce belli bir sayıda tekrar yapın. Bu şekilde, dostunuz bu komutu daha iyi öğrenmiş olur. Daha sonraki adımlarda bu tekrarlama sayısına sadık kalın.

 

Bir harekette ilerleme kaydedemiyorsanız, derse son verin ve birkaç dakika sonra başka bir hareketi çalışın. Öğretemediğiniz hareketin adımlarını gözden geçirin, yeniden planlayın ve birkaç gün sonra tekrar deneyin. Köpeğinizin tepkileri karmaşıklaşmaya başlıyorsa, adımları gözden geçirin.

 

Derse aniden son vermeyin. Daima, dostunuz hala hevesli ve başarılıyken bitirin.

 

 

 

 

Bu yazı 4106 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.