Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:55:17

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Bazı Köpek Cinsleri

 

Bazı Köpek Cinsleri

( Bazı Köpek Cinsleri Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 


Basenji


basenji Köpeğim.com

Avrupalılar Basenji'yi 1870'lerde Afrika'da keşvettiler. Daha sonra bu yetiştiricilerin çabalarıyla 1930'larda İngiltere'ye, ardından da Amerika'ya getirildiler. Basenji'nin Afrika dışında yetiştirilmesi çok zordur. Çoğunlukla Distemper (Gençlik hastalığı) hastalığı nedeniyle ölürler.

Yükseklik 40-45 cm, ağırlık 8-10 kg arasıdır. Uzun burunlu, ipeksi kısa tüylüdür. Rengi:Tilki tüyü ve beyaz lekelidir.

Havlamaz, sadece hırlar. Kedi gibi tüylerini yalarak temizler ve kabartır. Çocuklarla iyi geçinir. Eğitilebilir.

Koruma köpeği olarak kullanılır. İyi bir bekçi köpeğidir. Küçük av hayvanlarını avlamakta çok başarılıdır.

 

Basset Hound


Bassett Hound Köpeğim.comBloodhound'dan türetilmiş oldukça eski bir cinstir. Shakespeare basseti şu şiirsel imgeyle benimsenmiştir. Kulakları sabah çiğlerini süpürür. Paris Köpek Sergisi`nde tanıltıdığı 1863yılında şöhrete kavuşmuştur. Ingiltere'de de popüler olmuş ve 1863'de Köpek Kulübü tarafından bir cins olarak kabul edilmiştir. Ingiltere'de köpek yetiştiricileri arasında canlı bir tartışmaya neden olmuştur. Bir kısmı bu köpeği av köpeği olarak yetiştirmek isterken, diğer bir kısmı onu insana arkadaşlık eden bir köpek olarak yetiştirmek istemıştir. Bu iki tartışma grubuna daha sonra Amerikalı köpek yetişliriciler de katılmış ve onu avcı niteliklerini koruyan ve insana arkadaşlık eden bir köpek olarak geliştirmeye karar vermişlerdir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından 1964 yılında bir cins olarak kabul edilmiştir.

Kısa bacaklı, ağır kemik yapısı olan, çevik bir köpektir. Hantal değildir. Ortalama yükseklik: 35.5 cm. Ağırlık: 18-23 kg. Vücuduyla orantılı iri bir başı, kubbe biçiminde kafa tası vardır. Kafasının arka tarafı tümsektir. Başındaki deri gevşek ve katlıdır. Burnu siyah, dudaklan sarkık. dişleri sağiam va gelişmiştir, Makas çenelidir. Güçlü ve alt kısmı sarkık bir boynu vardır. Gözleri: siyah, tatlı ve üzgün bakışlı. Kulaklar: burun hizasını aşacak kadar aşağı doğru sarkık. Kuyruk: hafif kıvrıktır, neşeyle sallanır. Tüyler: kısa, sert, parlak, rengiyle ilgili belirlenmiş bir kural yoktur. Genellikle beyaz olup, üzerinde kestane ve kum rengi lekeler vardır.

Sakindir ama ürkek değildir. Efendisine karşı duygulu, çocuklara karşı dostça davranır, Isırmaz. Biraz inatçı olabilir, Güzel bir sesi vardır. Evleri korur.

Gerek açıktaki gerekse inlerindeki hayvanları avlar. Tilki. yaban tavşanı, opossum (keseli sıçan) ve sülün avlamakta kullanılır. Mükemmel bir koku alma duyusu vardır, fakat refleksleri biraz zayıftır. Birieşik Devletler'de bır geliştirme döneminden sonra iyi huylu ve insana eliık eden bır köpek olarak uluslararası alanda tanınmıştır.

Not: Genetik olarak taşıdığı özelliklerin korunabilmesi için aşırı beslenmemelidir.


Beagle


beagle Köpeğim.comBu cins muhtemelen Elizabeth çağında harrier ile eski ingiliz tazısının çiftleşlirilmesiyle geliştirildi.

Harrier'e benzer. fakat daha kısa bacaklıdır. Dayanıklı ve çok hareketlidir.Yüksekliği 33-40 cm. ağırlığı 8-2-13.6 kg.dır. Güçlü ama görünüşü kaba olmayan birbaşı, burun delikleri çok gelişmiş siyah bir burnu vardır, Kafatası kubbe biçiminde yüzü uzundur, Gözler: kestane ya da ela. tatlı bakışlı. Kulaklar uzun, yanlara doğru sarkık, Boyun; uzun, hafif sarkık. Uylukları çok kaslı. Ayaklar yuvarlak ve güçlü. Tüyleriyle ayırt edilebilen iki ayrı tipi vardır: biri yumuşak. diğeri sert tüylüdür. Renkler: siyah desenli mavi, beyaz, siyah, portakal veya üçrenklidir.

Duygulu, neşeli, temiz sakin, hoş görünüşlü, güzel sesli.

Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmıştır. Ancak balık avında da kullanılır. Insana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir, Minyatür bir türü de vardır. Elizabeth baegle'si denilen bu türün yüksekliği 30 cm. kadar. ağırlığı ise l0 kg. dir. Geçmişte avcılar bu minyatür köpeği atların terkisinde ava götürürlerdi.

 

Bearded Collie


Bearded Collie Köpeğim.comİngiltere'de hala çoban köpeği olarak kullanılmakta olan bu cins Macar kökenlidir. Köpeğin eski İngiliz çoban köpeklerinin kökenini teşkil etmesi mümkün görülebilir.

Yüksekliği 50-55 cm, ağırlığı 40 kg civarındadır. İki katlı kürk yapısına sahiptir. Gri ve beyaz renkler hakimdir.

Çok iyi huylu cana yakın, çocuklarla iyi geçinebilen, sürüye öncülük eden akıllı bir köpektir.

 

Bedlington Terrier


Bedlington Terrier Köpeğim.comBu köpek cinsi çingene köpeği diye de adlandırılır. 1873 yılında İngiliz Kennel klüp tarafından tanınmıştır. Dandie Dinmond Terrier ile bir başka terrier cinsinin çiftleştirilmesinden meydana gelmiştir. Bu köpek ilk başlarda Rothbury Terrier olarak biliniyordu ve o sıralarda sadece fare avında değil tilki hatta kurt avında da kullanılmıştı.

Yüksekliği 35-40 cm, ağırlığı 7,5 -10,5 kg arasındadır. Kavisli kafa yapısı vardır. Gözler parlak kahverengi ve tüylerinin altına gömülüdür. Tüyleri kıvırcık ve mavimisi, açık kahve veya kum grisi renktedir. Kuzumsu bir görünümü vardır.

Çok uysal ve sakin bir köpektir. Fakat diğer köpeklere karşı agresif olduğu bilinir.

 

Belgian Malinois


Belgian Malinois Köpeğim.comBelçika'nın ünlü köpeklerinden biridir. Kökeni Fransa ve Hollanda olarak tahmin edilmektedir. I. Dünya Savaşı bu köpek ırkının çoğalmasını önlemiştir. Belçika köpekleri arasında beğenilen cinslerden biridir. Amerikan Kennel Club tarafından Malinois, Groenendael ve Tervueren cinsleri bir arada Belçika Çoban Köpeği olarak tanınmıştır.

Yükseklik 60-65 cm, ağırlık 30 kg civarındadır. Parlak tüylü ve atletiktir.

Aile içinde son derece uyumlu bir köpek olarak bilinir. Zeki ve hassastır.

Belçika Çoban köpeğin polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

 

Belgian Sheep Dog


Belgian Sheepdogs Köpeğim.com Belçika çoban köpeği yüzyıllar boyunca var olmuştur. Ancak, bizim Belçika çoban köpeği olarak bildiğimiz cins, 1891`de Belçika Veterinerlik bilimleri fakültesinden Profesör Reul tarafından yetiştirilmişlir, Profesör Reul başlıca üç tip tanımlamıştır uzun tüylü. kısa tüytü ve kabarık tüylü. Daha sonra, 1907'de, uzun tüylü türün siyah, kısa tüylü türün açık kahverengi ve kömürkarası, kabarık tüylü olan türün ise kül grisi olması gerektiği saptandı. Bütünüyle siyah ve uzun tüylü Belçika çoban köpeği, Groenandael. Brüksel'in birkaç kilometre dışındaki Groenandael'da yaşayan Nicholas Rose tarafından geliştirildi.

Boyna doğru kalınlaşan siyah parlak tüylü bir cinstir. İdeal yükseklik: erkeklerde 63 cm.. dişilerde 58 cm. dir. Ortalama ağırlık: 26 kg. Kulakları küçük ve dik. üçgen biçiminde, Gözler kahverengi, hafif badem. Bacaklar: sağlam ve kaslı.

Cinslerin sürekli geliştirilmesi, Groenandael'in bir kişilik özelliği olan çekingenliğini ortadan kaldırılmasını sağlamışlır. Bu köpeklerin büyük çoğunluğu zekidir ve bellekleri güçlüdür itaatkar, cesur ve ev içinde uysaldırlar.

Çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Polis köpeği olarak da eğitilebilir

 

Belgian Turveren


Turveren Köpeğim.comBelçika'nın ünlü köpeklerinden biridir. Kökeni Fransa ve Hollanda olarak tahmin edilmektedir. I. Dünya Savaşı bu köpek ırkının çoğalmasını önlemiştir. Belçika köpekleri arasında beğenilen cinslerden biridir. Amerikan Kennel Club tarafından Malinois, Groenendael ve Tervueren cinsleri bir arada Belçika Çoban Köpeği olarak tanınmıştır.

Yükseklik 60-65 cm, ağırlık 30 kg civarındadır. Parlak tüylü ve atletiktir.

Aile içinde son derece uyumlu bir köpek olarak bilinir. Zeki ve hassastır.

Belçika Çoban köpeğin polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

 

Bernese Mountain Dog

 

Bernese Mountain Dog  Köpeğim.com

Aslında koşum işlerinde kullanılmak üzere yetiştirilen köpek İsviçre'nin Berne kentind ve yöresinde peynir üreticilerinin yardımcısı olarak yetiştirilmiştir. Efsanelere göre , Romalı lejyonerler bu köpeği gözcülük işlerinde kullanmışlardır. Daha sonra İsviçre'nin Bern kenti yöresinde aynı türden güçlü bir hayvan geliştirilmiş , bugün bu hayvandan sütçülerin yararlandıkları tür elde edilmiştir. Arabalara koşulan , çocukların oyunlarında onlara bineklik edip arabalarını çeken Bernese bu duygusunu çok özenle ve başarıyla sürdürmektedir.

İyi tabiatlı , uslu , şefkatli ve neşelidir.
Dengeli ve yeterli beslenmek , adman ve bakım ister. Aile için de çok uygun bir köpek türüdür.

Bichon Frise


Bichon Frise Köpeğim.com On beşinci yüzyılda Maltesee den türetilmiştir.

Azami yükseklik; 30 cm. Ortalama ağırlık; 3-5 kg. Sivri olmayan orta uzunlukta bir burnu vardır. Makas çenelidir. Gözleri yuvarlak. koyu, zeki bakışlı, sarkık kulaklrı tüylerle kaplıdır. Boyun: uzun. Göğüs: gelişmiş. Kuyruk: sırta doğru kıvrık. Tüyler; parlak, ipeksi 7-10 cm. uzunluğunda, saf beyaz; bazılarında kahve ya da gri lekeli olabilir. Sadece yüzündeki ve ayaklarındaki tüyler kırpılmalıdır.

Cesur, canlı, vakur, zeki. duygulu. Güçlü bir mizacı vardır.

Rönesans döneminde çok gözde bir köpektir. Goya'nın tablolarında ölümsüzleştirildi. Günmüzde de özellikle Avrupa ve Amerika'da tanınmış bir köpektir.

 

Black and Tan Coonhound


Black and Tan Coonhound   Köpeğim.com

Bloodhound


Bloodhound Köpeğim.comİkibin yıla varan bir geçmişi olan eski bir türdür. Fransa , İsviçre , Belçika gibi Avrupa ülkelerinde kilise mensubunun beslediği köpekler arasında siyah Bloodhound diye bilinen cinsin bir türevi olarak günümüze intikal etmiştir. Köpeğin eski soylularca da çok büyük bir ilgiyele bakıldığı anlaşılmaktadır; avcılıkla, aristokratlar bu hayvana önem vermişlerdir. Oldukça uslu olan köpeğin av merakı çok fazladır. Avını yakaladığında çok şefkatle muamele eder, onu yalamaya başlar ve kuyruğunu sallayıp muhafaza eder.


Bloodhound herkesin beslenmesine uygun gelen bir köpek türü sayılmaz. Aileye şefkat ve ilgi sağlarsa bile, oldukça ciddi, soğuk, muhafazakar mizaçlı bir hayvandır. Hayvanın yaşamı koklamak, bunu anımsamakla geçer, bundan ayrılırsa, bu işi unutur artık ; koku ile iz sürer hayvan.
Gereksinimleri: Beslenmesinin yeterli ve dengeli olması, programa göre gezdirilmesi şarttır
.


Bolognese


Bolognese Köpeğim.comBu cins yüzyıIlar önce Bologna'da geliştirildi. On üçüncü yüzyıldan beri bilinir. Rönesans döneminde Madici, Gonzago ve Este saraylarında çok tanınmış bir köpektir.

Yükseklik erkeklerde 27-30 cm. dişilerde 25-28 cm. Ağırlık: 2.5-4 kg. Kare biçminde bir gövdesi, orta uzunlukta bir başı, düz bir yüzü, soğuk. ıslak ve siyah bır burnu vardır. Dişleri tam olarak bitişir, Gözler : iri , zeki bakışlı, Kulaklar uzun ve sarkık, ama baştan biraz uzak duruşlu. Kuyruk: sırta doğru kıvrık. Tüyleri bütün vücudunu kaplayacak şekilde püsküllü, Renk: saf beyaz.

Çok ciddi, fakat duygulu ve zeki, Aileye bağlı.

Zaman zaman evın bahçesinin dışını keşfe çıkmaktan hoşlanırsa da, varoluşundan bu yana daima insanların yakın bir dostu olmuştur. Günümüzde az bulunan bir köpektir.

 

Border Collie


Border Collie Köpeğim.comİskoçyanın sınır köylerinde geliştirilen sürü gözetleme suydusu önem aretmektedir. Daha çok eğitilerbilirliği ve zekasının geliştirilmesi üzerinde durulan köpeğinizin bu niteliğinin belirgin olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.Yıllar yılı Uluslararası Çoban Köpeği derneğinin standartları ancak 1976 yılında İngiliz Köpek Kulübünce uygulanabilmiştir. Hayvanın görüşüne dair konulan normların tutturulması mümküm olmasa da onun ödevini yapmada başarılı olması üzeründe önemle durulmaktadır.


Oldukça heyecanlıdır, çocukların gözetimindeki hizmet ve gayretleri köpeğe ailerlere yaklaştırmıştır.


Bol bol gezi ister.

Border Terrier


TaylorBorderTerrier Köpeğim.comKöpeğin yaptığı işler onun özgün yapısını hazırlamıştır. Bulunduğu arazi dik , kayalık ve yağmur yiyen , yıkanan bir özellik taşır; oldukça uzun mesafeler katedilmelidir. Avlanacak tilki kilometrelerce tırmandıktan sonra ancak aşağı inebilir; köpeğin bunu izlemesi için yürekli güçlü olması gerekir. Ufak yapılı olmasına rağmen Border Terier Kuvvetlidir; uzun süren ıslah çalışamalarında bu özelliği yitirilmemiştir. 1920'lerde Boder Terrier ününü sürdürmüş ve iyi bir avcı olarak tanınmaya devam etmiştir.


Daha körpe yaşlarda çok özenle terbiye edilmelidirler; itaate alıştırılmalıdır. Hayvan aslında sadıktır, dosttur insana.


Çok hareketli olan köpeğin gzdirilmesi enerjisini sarfetmesine fırsat hazırlanması lazımdır

 

Borzoi


Borzoi, Russian Wolfhound Köpeğim.com AV KÖPEĞİ

Rus tazısı olarak da bilinir. 1917 devriminden önce Greyhound familiasının bir üyesiydi. Rusya'da kurt avı için kullanılıyordu.

Yükseklik 70-80 cm, ağırlık 30-45 kg arasındadır. Uzun tüyleri ve atletik yapısıyla Rusya'nın soğuğuna karşı koyar. Her tür renk kabul görür. Zarif , hızlı bir koşucudur.

Sakin ve iyi huylu olmasına rağmen sinirli olduklarında dikkatli olmak gerekir.

 

Boston Terrier


Boston Terrier Köpeğim.com MİNYATÜR

Boston Terier, Buldog köpeği ile Beyaz İngiliz Terier köpeğinin Amerika'da Maseçuset kentinde 19. yüzyılın sonlarına doğru aşılanması sonucu meydana gelmiştir; bu eşleştirmede seçkin, renk ve işaretleri uyumlu, güçlü damızlıkların seçimine özen gösterilmiştir.Köpeğin şefkatli ve sempatik yapısı ve tabiatı, onun güzel dış görünümüyle birleşince Kuzey Amerika'da çok hoş bir süs köpeği meydana getiriliyordu.Doğumların çoğunda Sezeryan ameliyat gerekliliği köpeğin maliyetini, yükseltme de Boston Terier oldukça yaygın bir tür olarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir.


Köpeğin Huyu: Şefkatli, canlı ve akıllı olan köepk evlerin süsü olduğu kadar, gösterilerde yüz ağartan bir hayvandır.


Gereksinimleri: Gereksinimleri fazla değildir, haraketli bir yaşamdan gelmemektedir; normal idman ve geziler onun gelişmesi için yeterlidir.Kürkü ise çok az bakımla güzelliğini koruyabilir

 

Bouvier des Flandres


Bouvier de Flandres Köpeğim.com ÇOBAN KÖPEĞİ

Fransız ve Belçika kökenlidir.

Yükekliği 65-70 cm, ağırlığı 35-40 kg arasındadır. Çok güçlü bir kas yapısına sahip olan bu köpek yorulmak nedir bilmez. 5 cm uzunluğundaki tüy yapısı siyahtan kahve rengine doğru tüm renkler olabilir.

Yumuşak kalpli kibar bir devdir.

 

Boxer


Boxer  Köpeğim.com İŞ KÖPEĞİ

Resmi, ilk kez bir Flaman dokumasında yer almıştır, Fakat busanatçının hayalgücünden kaynaklanmış da olabilir. Çünkü boyercinsi o sırada mevcut değildi. Bu cins 1850 yılında Münih'de bullenbeisser mastiffi ile bulldogun çiftleşlirilmesiyle geliştirildi. Bu cinslerin ilki, ayı avında kullanıldı; ikincisi ise, boğalarla dövüşmek için. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Boxer en güzel çirkin köpek olarak tanımlan mıştır, Başı vücuduyla orantılı. etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi, alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Agzı kapalı olduğu zaman dili ve dişleri gözükmez. Burnu büyük ve siyah burun delikleri açıklır. Kulaklar: dik durur. uçları kesiktir. Gözlar: siyah. Yüz; yuvarlak, güçlü ve kaslı: sarkık değıldir. Vücut köşeli olmalıdır. Kuyruk: çok kısa ve dik duruşlu. Ön bacaklar düz ve paraleldir. Yükseklik: erkeklerde 57-63 cm. dişilerde 52.2-58.4 cm. Ağırlık: erkeklerde 30-32 kg., dişilerde 24-25 kg.

Boxer çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, Kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir.


Briard


Briard Köpeğim.com ÇOBAN KÖPEĞİ

1809 ve 1863 Paris köpek gösterisinde French Sheep dog ve Briard olarak 2 ayrı isimde yeni bir tür olarak tanınmıştır.

Yükseklik 55-66 cm, ağırlık 25-30 kg arasındadır. Tüyleri dalgalı ve 7-8 cm uzunluğunda keçi tüyüne benzer.

Briard'ın siyah gözleri, perçeminin altında gizlenmiştir. İyi bir iş köpeğidir. Zeki ve sahibine bağlıdır. Çok iyi bir çoban ve bekçi köpeğidir. Çok hassas bir hayvandır. Aile içinde uysal, sadık ve kolay eğitilebilir bir cinstir. 2-3 Briard 600-700 koyunu güdebilir. Çok iyi bir koşucudur. Öyle ki günde 80 km koşabilir.

I. Dünya savaşında cephede ön saflarda askerler tarafından sürpriz saldırıları önlemek amacıyla bekçi köpeği olarak kullanıldı. Çoğunlukla rehber köpek, polis köpeği, kurtarma köpeği ve bekçi köpeği olarak da kullanılır.

 

Brittany


Brittany Spaniel Köpeğim.com SPORTİF

İlk resmi Brittany Spaniel standardı 1907de tanındı.

Yüksekliği 45-50 cm, ağırlığı 15 kg civarındadır. Dalgalı tüylü beyaz ve portakal rengi, beyaz ve kahverengi, beyaz ve siyah ve beyaz ve kızıl renklerdedir. 3 renkte olanları da kabul görür.

Bu köpek cinsi kuş avı için kullanıldığından iyi eğitildiği takdirde sessiz, dikkatli ve sadık bir köpek olacaktır. Koku alma duyusu çok gelişmiştir. Hem evde hem avda tercih edilebilir. Bu cins kulak enfeksiyonlarına açık bir cinstir. Her gün düzenli olarak kulak bakımı yapılmalıdır. Her hafta tüyleri taranmalı, yılda bir kaç defa banyo yaptırılmalıdır.

Köpeği av için bir yaşına geldiği zaman eğitmek gereklidir. Eğer köpek av amacıyla kullanılmayacaksa sıkça yürüme egzersizleri yaptırılmalıdır. Dişiler ev içinde rahatça yaşayabilir. Fakat hamilelikleri bazen doğumla sonuçlanmayabilir (Dış gebelik)

 

Brussels Griffon


Brussels Griffon Köpeğim.comMİNYATÜR

Brussels Griffon, Griffon Belge ve Petit Brabancon ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Bu 3 isim Brussel Griffon'un altında kategorize edilebilir. Çünkü diğerleri başka renklere ve tüy yapısına sahiptir. Affenpincher (maymun pincher) denilen cinsle benzerlik taşır. 19. yüzyılın sonlarına doğru köpek ingilizlerin de ilgisini çekmiştir. Ve I. Dünya savaşından sonra Canada Kennel Organizasyonu tarafından tanınmıştır.

Yüksekliği standarta bağlanmamakla birlikte ağırlığı 2,5-5 kg arasındadır.

Bu tür pek kullanılmasa da fare ve benzer kemirgenleri çok iyi yakalar. Fakat şu an yaptığı insanların kucağında veya sokaklarda gelen geçene havlamaktır.

 

Bullmastiff


Bullmastiff Köpeğim.com İŞ KÖPEĞİ

Mastiffler ile Buldogların çiftleştirilmesiyle 1924'te elde edilmiştir.

Yapısı güçlü ama hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığında: dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır, Büyük, dörtköşe ve kırışıklarla kaplı bir başı; açık ve geniş burun delikleri, güçlü ve düzgün dişleri vardir. Gözleri koyu eladır, aralarında bir kırışıklık vardır, Kulaklar V biçminde, geriye doğru düşük. Kuyruk:düz ya da kıvrık. bacakların ortasına kadar uzanır. Tüyler: açık kahverengi,kızıl ve kaplan renklerınin bütün tonfarını taşır. Kısa ve serttir.

Neşeli, korkusuz. dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak bu köpek enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır.

Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faliyetlerinde yardımcı olur. Güney Afrika Elmas Derneği tarafından, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Aileyle birlikte yaşamayı sever ve aile ortamına gayet iyi uyar. Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartıkmalıdır.


Bull Terrier


Bull Terrier Köpeğim.comTerrier Bulterrier, bulldog'un Eski Ingiliz terrieri ile çitlleştirilmesi ve bir parça İspanyol pointer cinsinin taşıdığı kanın da eklenmesiyle ortaya çıktı. Tüyleri beyaz olan türü 1850 de tanıtıldı.

Öne doğru çok uzun, oval bir başı, güçlü çene kemikleri sağlam, sağlıklı ve düzgün dişleri vardır. Gözler siyah, küçük. badem biçiminde. Omuzlar güçlü ve kaslı. Vücut: dolgun ve yuvarlak. Kuyruk: yatay duruşlu. Tüyleri, kısa. sert va parlaktır, Renkler saf beyaz. ya da baş kısmı siyah lekeli veya kaplan desenli kaplan, sarımsı kahverengi. siyah ya da üç renkli. Yükseklik: 53-56 cm, Ağırlık: 23.5 ile 28 kg, arasında olmalıdır.

Bir zamanlar son derece vahşi bir köpekti. Ancak, modern yetiştiriciler tarafından kibarlaştırılmıştır. Günümüzde, iyi huylu, sadık, nazik ve itaatkar bir köpektir.

Kan dökücü ve cesur bir gladyatör olarak dünya ya geldi. Daha sonra. sürü bekçisi, fare avcısı, insan dostu ve muhafız _ bekçi olarak kullanıldı.

    

                                                   Veteriner Hekimi Adayı

                                                           Cemil Şahin

 

 

Bu yazı 18338 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3331)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.