Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

15.10.2018 16:54:42

 

Ana Sayfa >>> Köpek >>> Ağız ve Diş Sağlığı

 

Ağız ve Diş Sağlığı

( Ağız ve Diş Sağlığı Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

KEDİ VE KÖPEKLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

 Kendi sağlık problemlerimizi nasıl gözardı edemiyorsak, ailenin bir ferdi olan petlerimizin sağlık problemleriyle de yakından ilgilenmeliyiz. Örneğin dişimiz ağrıdığında nasıl hemen bir diş hekimine başvuruyorsak, aynı duyarlılığı kedi ve köpeklerimize de göstermeliyiz.
       İyi bir gözlemle kedi ve köpeklerin diş problemleri ortaya çıkarılabilir. Yemek yeme güçlüğü, ağız kokusu, diş etlerinde anormal görünüş ve kızarıklık, sebepsiz ağlama, viyaklama, aşırı sinirlilik ve saldırganlık gibi belirtilerin büyük oranda nedeni petlerimizin ağız ve diş sağlığının bozulmasıdır. Bu tür durumlarda petinizi Veteriner Hekimine göstermenizde fayda vardır.

Ağız ve diş sağlığının korunması için neler yapılmalıdır?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenmedir. Yumuşak, unlu ve şekerli gıdaları fazlaca tüketen petlerin dişlerinde çok çabuk diştaşı oluşmaktadır veya dişlerde çürüme olmaktadır. Dişlerde sararma, plak oluşumu, dişeti enfeksiyonu da kaçınılmazdır. Beslenmeye bağlı diş problemlerini önlemenin en iyi yolu, profesyonel kuru mamadır. Sert oyuncak kemikler de aynı amaca hizmet eder. Bütün bunların ötesinde dişlerin fırçalanması diş bakımının temelini oluşturur. Bir çok pet sahibinin söylediği gibi diş fırçalamak çok zor bir işlem değildir. Bebeklikten itibaren petler dişlerinin fırçalanmasına alışırlarsa ömürleri boyunca sağlıklı bir ağız ve dişlere sahip olacaklardır. Erişkin petler dişlerinin fırçalanmasına biraz zor alışsalar da parmağa takılarak kullanılan diş fırçalarıyla bu sorun halledilebilir. Diş fırçalama işlemini petlere bir oyun gibi kabul ettirerek dişler daha kolay fırçalanabilir.
       Son zamanlarda sıkça karşılaşılan ağız ve diş sağlığı problemleri üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Özellikle ağız kokusu, iştahsızlık, yemek yeme güçlüğü gibi şikayetlerle gelen petlerin çoğunun ağız ve diş sağlığının bozulduğu gözlenir. Gerçekten de nedenini çözemediğimiz bir çok davranış probleminin altında diş sağlığının bozulmasının yattığı bir gerçektir. Asıl önemli olan petlerin dişlerinde problem çıkmadan onların ağız ve diş sağlığını korumaktır. Bunun yolu büyük oranda beslenmeden geçmektedir. Hazır kuru mamayla beslenen petlerde diş problemlerine daha az rastlanır. Bunun yanında yaşı ilerlemiş petlerin yumuşak gıdalarla beslenmesi diş problemlerini arttırmaktadır. Küçük yaştan itibaren dişlerinin fırçalanmasına alışan petlerin dişlerinde problemlere daha az rastlanmaktadır. Yaşlı petlerde ise diş fırçalamaya başlamak biraz zordur. Ama bu amaçla üretilmiş parmağa takılarak kullanılabilen diş fırçalarıyla bu sorun büyük oranda halledilebilmektedir. Diş problemleri için özel olarak hazırlanmış mamalar kullanılarak da petlerin diş sağlığını korumak mümkün olabilmektedir. Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız her 3-4 ayda bir kez mutlaka petinizin dişlerini kontrol ettiriniz. Diştaşı temizliği, çürük dişlerin tedavisi, dolgu, kanal tedavisi, kaplama, diş çekimi gibi hizmetleri veren Veteriner Hekimler petlerinizin ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerini kolaylıkla çözebilirler.

Özetle, petlerinizin ağız ve diş sağlığının korunması için şu birkaç noktayı dikkate almalısınız.

1- Petinizin dişlerini haftada en az bir kez fırçalayın.
2- Petinize,yumuşak, unlu ve şekerli gıdaları yedirmekten kaçının.
3- Her 3-4 ayda bir kez petinizin ağız ve dişlerini Veteriner Hekimine kontrol ettirin.
4- Yemek yeme güçlüğü, ağız kokusu, dişetlerinde kızarıklık, ağlama, saklanma, başına dokunulmasından rahatsızlık duyma gibi durumlarda mutlaka zaman geçirmeden Veteriner Hekimin görüşünü alın.
5- Sebepsiz davranış bozukluklarının da ağız ve diş sağlığındaki bir problemden kaynaklanabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
6- Petinize diştaşı oluşumunu önlemek için sert ve kemirebileceği oyuncaklar verin, diş sağlığına yönelik kuru mama yedirin.

** Petinizde oluşabilecek hertürlü olumsuz durumda yada kontrol amaçlı olarak bir VETERİNER HEKİMİNE danışın.Maddiyatı ön plana alarak hayvan dostlarınızın hayatını riske atmayın lütfen.Hekimlerin amacının direk maddiyat olmadığını her an her koşulda bir çıkar gözetmeksizin yanınızda olacağını sakın unutmayın... 

 

                                                         Veteriner Hekimi Adayı   

                                                                  Cemil Şahin

 

 

Bu yazı 3354 kez okunmuştur.

 

KÖPEK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Köpek  Kırım - Kongo Kanamalı Ateşi  (3323)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeklerde Bademcik İltihabı  (3330)

Köpek  Bağışıklık Sistemi  (3332)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?  (3334)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpekler ve Banyo  (3334)

Köpek  Acil Durumlar  (3336)

Köpek  Yavru Köpek Alırken...  (3337)

Köpek  Havlıyorsa Sebebi Var...  (3338)

Köpek  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (3339)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Köpek  Köpeğinizle Seyahat...  (3340)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.