Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:58:54

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

 

Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

( Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD) Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

  Cat Scratch Disease (CSD) küçük gram negatif bir basilin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Lezyonlar genellikle kedilerin tırmalamasını takiben ortaya çıkmaktadır.

 

Hastalıkta ilk belirtiler baş boyun ve uzuvlarda ortaya çıkar. İnce deri bölümlerinde papül veya püstüller (kabartılar veya içinde akıntı olan şişlikler) göz yaşarması veya gözde granulom (göz basıncının artması) gelişebilir. Mukozalarda ağrılı yaralar, dökülmüş doku parçaları ortaya çıkabilir. Diş etlerinde yangı görülür. Hastalarda bu belirtilerin hepsi mevcut olduğu gibi bazen sadece tek bir bozukluk da görülebilir.

 

Lefadenopati (lenf yumrularında yangı, şişlik, içinden irin çıkması) genellikle tırmalamayı takiben iki hafta içerisinde gelişir. Daha çok baş ve boyun lenf yumruları büyür. Göğüs inguinal (kasık bölgesi) ve bacak lenf yumruları daha az büyürler. Lenf yumruları büyüklükleri 1 cm 'den fazladır. Bazı olaylarda 8-10 cm ulaşır. Lenfadenopati 2-4 ay kadar devam eder. Hastalarda 38.3-42.2 'C varan bir ateş keyifsizlik, iştahsızlık, bitkinlik, baş ve boğaz ağrısı, nadiren de dalak yangısı ve paratroit bezinde büyüme görülür. Bazı hastalarda merkezi sinir sistemi bozukluklarına da rastlanır.

 

Böyle bir olayla karşılaştığınızda doktora kedi tırmaladığını ve bunun CSD olabileceğini söylemeniz iyi olacaktır. Bu olay bazen gözden kaçabiliyor.

 

Bu kötü huylu bir hastalık değildir, genellikle 2-4 ay içerisinde kaybolur. Fakat ağrılı olaylarda analjezik (ağrı kesici) kullanılır. İrinli olaylarda drenaj (irine yol açılması) yapılabilir. Çok şiddetli durumlarda damar içi trimethoprim-sulfamethoxazole (antibiyotik) uygulamaları yapılır. Fakat bunun kesinlikle hekim kontrolünde yapılması şart. Bir takım testlere de gereksinim duyulabilir.

 

 

Bu yazı 4540 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4062)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.