Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:57:58

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Yavru Kedi: Tuvalet Problemi

 

Yavru Kedi: Tuvalet Problemi

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Anne kediler, bebekleri doğduğu andan itibaren yavrularının tuvalet ihtiyaçlarını genital bölgelerini yalayarak giderirler. Yavru kendi başına besleneceği yaşa geldiğinde tuvalet ihtiyacını da kendi görebilir.

 

Yavru kediniz henüz tuvalet ihtiyacını gideremeyecek bir durumdaysa bu konuda ona yardımcı olabilecek tek kişi sizsiniz. Yavru kedilerin tuvalet ihtiyaçları giderilmediği takdirde zehirlenirler ve bu zehirlenme onları ölüme götürür. Bir çok kişinin 1 aylıktan küçük yavru kediler konusunda yaptığı en büyük hata tuvalet ihtiyacını kendi kendine görebileceği düşüncesidir.

 

Yavru kedinin her beslenmesinden 15-20 dakika sonra mutlaka idrarının ve dışkısının yaptırılması gerekir. Söylediğimiz gibi anne kediler yavrularının tuvalet ihtiyaçlarını dilleri vasıtasıyla sağladıklarından dolayı sizin de yavru kediye yapacağınız uygulama buna benzer olacaktır.

 

Beslenmeden sonra, ılık suyla ıslatılmış bir parça pamuğu kedinin genital bölgesine nazikçe ve yuvarlak hareketlerle temas ettirmeniz gerekir. Eğer uygulamayı doğru yaparsanız kediniz hemen idrarını yapmaya başlayacaktır. Çok küçük kediler genellikle sıvıyla beslendiklerinden dolayı çoğunlukla idrar yaparlar. Ama dışkıları da sıvı şekilde çıkar ve genellikle idrarla karıştırılır. Katı mama ile beslenmeye başladıkları zaman dışkıları da katı olmalıdır. Eğer ishal söz konusu ise, dışkısını yapmakta zorlanıyorsa ya da kabız olmuş çok az miktarda dışkı yapıyorsa vakit kaybetmeden veterinerinizle kontak kurmalısınız. Özellikle ishal yavru kediler için ölümcül olabilir.

 

Eğer yavru kedi 3 günden fazla bir zamandır idrar veya dışkı yaptırılmamışsa her an zehirlenme başlayacak demektir. Bu duruma veterinerden başkası müdahale edemez. Genellikle lağman ve serum uygulaması yapılır ama 1 haftalık civarındaki yavru kedilere lağman uygulaması risklidir. Serum da henüz damarları bulunamayacağından dolayı sadece deri altına verilebilir. Deri altına verilen serum, damardan verilen seruma oranla 4-5 saat daha geç etkisini gösterir.

 

Doğumdan sonra ilk birkaç hafta boyunca yavru kedilerin her beslenmesinden sonra gazlarının çıkarılması gerekir. Sırtına ve karnına nazikçe masaj yapmak gazın çıkarılmasına yardım edecektir. 4 haftadan büyük yavru kediler bir çok engeli aşmış demektir. Size ihtiyaç duymadan halınıza ya da yatağınıza kakasını yapması artık tuvalet eğitimini alabileceği anlamına gelir.

 

Tırmanabileceği yükseklikte bir kaba koyacağınız bir miktar ince kumu, kedinize bir iki kez göstermeniz tuvalet ihtiyacını çözdüğünüz anlamına gelir. Kediler tuvalet ihtiyaçları konusunda en kolay öğrenen hayvanlardır. Kum kabı yerine gazete kağıdı da kullanabilirsiniz. Kum kabı kullanan yavru kediler genellikle ilk bir kaç hafta çok beceriksiz olup her yerlerini kirletebilir, patileriyle dışkılarını kum kabının dışına taşıyabilirler. Bu durumu kabullenmeniz gerekir. 1.5 aylık olduktan sonra çok temiz bir şekilde kum kabını kullanmayı öğrenecektir

 

 

 

 

Bu yazı 16125 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4062)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.