Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:58:56

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Toxoplazma Gondii

 

Toxoplazma Gondii

( Toxoplazma Gondii Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

TOXOPLAZMA GONDİİ

Toxoplazmosis, kedi ve diğer memelilerde, Toxoplazma gondii adlı parazit bir protozoanın neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazitin son konağı, sadece evcil ve vahşi kedigillerdir. Kedilerde bulunan bu parazitlerin tehlikesi, parazitleri diğer hayvanlara, özellikle de insanlara bulaştırmalarıdır. Ayrıca çiğ et tüketiminin sonucunda da bu hastalığın ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Kediler ya enfekte avlarını (fare, kuş vb.) ya da çiğ et yiyerek Toxoplazma ile enfekte olurlar. Çoğu sağlıklı kedi, Toxoplazma ile olan akut enfeksiyon sırasında ookist saçar. Ookist bulunan topraklarla insanların, kemiriciler, kuşlar, koyunlar, sığırlar ve de kedilerin temas etmeleri Toxoplazma enfeksiyonu için yeterlidir. Ayrıca az pişmiş etlerin özellikle de koyun etlerinin (koyun etlerinin % 10 kadarı Toxoplazma kisti taşır) yenmesiyle de enfekte olunabilir. Bu organizma, keçi sütü gibi pastörize edilmemiş sütlerde bulunabilir.

Toxoplazma insanlara başlıca 3 yolla bulaşır :

·        Pişmemiş etlerin yenmesiyle,

·        Kedi pisliği veya kumunda bulunan ookistlerle,

·        Ve fötusa, hamilelik sırasında enfekte olan anneden transplasental olarak geçer.

İnsanlarda kongenital enfeksiyon çok önemlidir. Hamilelik sırasında Toxoplazma ile enfekte olmuş annelerden doğan bebeklerin yaklaşık ½ - ⅓ ‘ü enfekte olmaktadır.

Klinik Belirtiler :

Çoğu kedide klinik semptom gözlenmez. Bazen iştah kaybı ve ateş görülebilir. Ayrıca Toxoplazmosis, gözleri ve merkezi sinir sistemini de etkileyebilir.

İnsanlarda ise; semptomlar griptekine benzer. Baş ve boyundaki lenf düğümcükleri şişer, baş ağrısı, soğuk algınlığı ve kas ağrısı olur. Görüşte bulanıklık da söz konusu olabilir.

Tanı :

Toxoplazmosis tanısını koymak oldukça zordur. Anamnez ve hastalık belirtilerini destekleyen laboratuar testleri, tanı konmasında yardımcı olacaktır.

Sağlıklı bir kedide yüksek düzeyde antikor varlığı, kedinin önceden enfekte olduğunu buna karşı bağışıklığının bulunduğunu ve ookist çıkarmadığını belirtir.

Sağaltım ve Koruma :

Kedi ve insanları Toxoplazma ‘dan korumak için bir aşı bulunmamaktadır. Bu konuda araştırmalar yapılmaktadır. Sağaltıma, tanı konar konmaz başlanmalıdır.

Toxoplazma ‘nın üremesine etki eden ilaçlar :

·        Primetamin

·        Sülfadiazin

·        Sülfametoksazol

Doku kistlerinin yok edilebilmesi için, etlerin iç sıcaklığının, 70 ºC de en az 15-30 dakika pişirilmesi veya -20 ºC de 2 gün boyunca dondurulması gerekir. Kistler, asit, alkali ve diğer sterilizasyon metotlarına da dayanıklıdır. Kedilerin kemirgenleri yemeleri önlenmeli, mama ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Aynı şekilde, insanlarında pişmemiş veya pastörize edilmemiş ürünleri tüketmemeleri gerekmektedir. Kedi altlıkları, ookistlerin sporlanıp enfektif hale geçmelerine izin vermeden, en azından gün aşırı değiştirilmelidir.

Hamilelerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar :

Pişmemiş veya az pişmiş etler ve pastörize edilmemiş yiyecekler tüketilmemelidir. Ev kedilerinin, Toxoplazma antikorları taşıyıp taşımadıkları test edilmelidir. Kedinin sağlıklı olduğu düşünülürse, antikor testinin olumlu olması, hayvanın büyük bir olasılıkla, bağışıklığı olduğunu ve ookist çıkarmadığını belirtir. Böylece, bu kedi enfeksiyon kaynağı olmaz. Kediler, enfeksiyondan (Tekrar enfeksiyondan) korunmalıdır. Kuş, fare, pişmemiş et ve pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri yemeleri önlenmelidir. Altlık kumları her gün veya gün aşırı değiştirilmelidir. Başıboş kedilerle temastan kaçınılmalıdır çünkü, tüylerinde ookist taşıma olasılıkları oldukça yüksektir. Bahçede toprakla uğraşılırken mutlaka lastik eldiven giyilmelidir. Pişmemiş sebze  ve meyveler yenmeden önce mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. El yıkanması alışkanlık haline getirilmelidir.

 Kaynak : İVHO Dergisi

 

 

Bu yazı 4082 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4062)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.