Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:57:49

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Siyam Kedileri

 

Siyam Kedileri

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Siyam cinsi, gerçek orijini hakkında bazı anlaşmazlıklar olmasına rağmen, yüzyıllardan beri mevcuttur. Haklarında birçok söylenti ve hikayeler olmasına rağmen en akla yatkın olan teori , güneydoğu Asya kaynaklı olduklarıdır. Bu bölge kedileriyle olan benzerlik bu teoriyi kuvvetlendirmektedir.

 

                                                                                                  Thong-Daeng (Copper)

 

Tayland (Siyam) Orijinal Kedi Türleri

 

Geleneksel Tayland kedi türleri olan Siamese (Siyam), Korat ve Burmese türleri görünüm olarak çok fazla değişikliğe uğramamışlardır. ( Bunlar, Tayland' da Wichien-Maas, Si-Sawaat veThong-Daeng, "Copper" olarak bilinirler) Bunların hepsi geleneksel Siyam kedi tipi ile aynı görünümde olup aynı türün değişik renkleri olarak kabul edilebilirler. Bu üç tip aynı kökten türemişlerdir ve tür olarak özdeştirler. Bugün dünyada geleneksel siyam kedi tipi olarak bilinen tip Tayland Wichien-Maas kedi tipidir. Wichien-Maas Tayland dilinde "Ay Elması" anlamına gelmektedir. (Moon diamond) Aynı zamanda "uğurlu mücevher" ve "mücevher kedi" olarak ta adlandırılmıştır.

 

Wichien-Maas (Geleneksel Siyam)

 

Siyam Kral kedileri asırlar boyunca Bangkok 'ta Siyam Kralı tarafından sarayda titizlikle saklanmışlardır. Muhtemelen bu gizlenme nedeniyle bu saray kedilerinin gerçek orijinleri hakkında çok az bilgiler mevcuttur. Siyam'ın orijinal saray kedilerinin koyu renkli sarı gözlü olup bugünkü siyam kedilerine tam olarak benzemediği söylenmiştir. Bununla birlikte geçen yüzyıllarda zamanla oluşan mutasyonlardan sonra bugünkü karakteristik şeklini aldığı iddia edilmektedir. Ancak bu evrimin nasıl oluştuğu konusunda bilgi yoktur.

 

Si-Sawaat (Silver-Blue)

 

Siyamların gerçek orijini hakkında tam bir anlaşma olmamakla beraber, Siyam veya bugünkü adıyla Tayland dışına ne zaman çıktıkları iyi bilinmektedir. 1884 te Mr.Owen Gould bir çift Siyam kedisini İngiltere'ye getirmiştir. Bu çift Mr. Owens'in kız kardeşi Mrs. Veley'e verilmiştir. (Mrs.Veley 1901 de Siyam Kedileri Kulübü kurucuları arasında yer almıştır.) 1886 yılı boyunca Mrs. Vyvian ve kız kardeşi diğer bir çift siyam ve iki yavru daha getirttiler. Bu kediler ve daha sonra getirilen diğerleri İngiltere'deki siyam kedilerinin temelini oluştururlar. Daha sonra buradan Amerika ve Avrupa'ya yayılmışlardır.

 

Kooshoogestegersm.jpg (12358 bytes)Wedgehead ( modern )

 

Wedgehead cinsi ( aynı zamanda wedgies veya modern tip diye de adlandırılır.) uzun bir evrim sonucu ortaya çıkmıştır. 1950-1960 yılları arasında görülmeye başlamıştır.Sirk gösterilerinde ortaya çıktıktan sora popülarite kazanmaya başlamıştır. Uzun tübüler slendirik vücut tipleri, uzun bacakları,küçük oval görünümlü ayakları, uzun zarif boynu, kırbaç tipi uzun kuyruğu ve üçgen görünümlü kafa yapıları, birbirinden ayrık büyük kulakları hafif çekik canlı mavi oval gözleri vardır.

 

Traditionals-(Geleneksel)

 

Siyam'dan (Tayland) ilk gelen orijinal siyam tipitir. Geleneksel siyam ( elma kafalılar olarak ta bilinir) kalınyuvarlak kafalı, adaleli, kuvvetli vücutları ve parlak, mavi gözleri vardır. Gözleri oval, üst yarımıbadem gibi kavisli, alt yarımı yuvarlak görünümlüdür. Gözler birbirinden hafifçe uzaktadır. Kulaklar orta boyda ve klasikten daha küçüktür.Burun çıkıntısı kısa olmamakla beraber künttür. Birçok ülkede halihazırda siyam modeli olarak bilinen en yaygın tiptir.

 

Klasik

 

Klasik siyam ara tiptir. 1950-1960 yılları arasında geleneksel tipin rafine olması ile ortaya çıkmışlardır. Görünüm olarak gelenekselden farksızdırlar. Daha zarif ve abartısızdır. Bu tip ve geleneksel tip birlikte birçok ülke organizasyonlarınca ve TCA tarafından esas siyam tipi olarak kabul edilirler.

 

Orta yapılı ve adaleleri iyi gelişmiştir. Boyun, vücut, bacaklar ve kuyruk hafifçe uzundur. Kulaklar orta büyüklükte, gözler yuvarlak badem şeklindedir. Gözler arası mesafe daha kısadır. Kafa yapısı ne üçgen ne de yuvarlak nokta gibidir.

 

Genel olarak her yerde kabul edilen beş temel renk tipi mevcuttur.

 

Seal Point

 

Vücut açık kahve -krem rengi arası, boyun altı ve göğüs daha açık renklidir. Benekler koyu kahve rengi burun sırtı ve ayaklar beneklerle aynı renktedir.Gözler canlı parlak koyu mavi renktedir.

 

Chocolate Point

 

Vücut fildişi rengi olup belirgin gölge yoktur. Benekler orta kahve rengi burun sırtı ve pençeler kırmızı-kahve ile tarçın-pembe arasıdır.Gözler koyu canlı mavidir. Bu tür hemen hemen seal pointlerle aynı süreden beri bulunmasına rağmen 1950 lerde CFA tarafından kabul edilmiştir. Önceleri soluk renkli seal point olarak değerlendirilmiş, sonradan ayrı bir renk türü olduğu kabul edilmiştir.

 

Blue Point

 

Vücut mavi beyaz soğuk tonlarda, çene altı ve göğüste beyaz gölgeler olup, benekler koyu mavidir. Burun sırtı ve patiler koyu maviye çalan gri, gözler koyu canlı mavidir. Bu renk tipi seal rengin açığıdır ve ikinci olarak tanınan point renktir.1930 da CFA tarafından kabul edilmiştir.

 

Lilac Point

 

Vücut buz beyazı renkte ve gölgesizdir. Benekler buz grisi ve pembemsi tonlardadır.Burun sırtı ve patiler lavanta pembesi, gözler parlak canlı mavidir. Lilac, chocolate-pointin açılmış şeklidir. CFA tarafından 1950 ler de kabul edilmiştir. Halen nadir bulunan türlerdendir.

 

Albino Siamese

 

Tamamen beyaz renktedirler.Burun sırtı ve patiler pembe renkli, gözler açık pembe-açık mavi tonlardadır.

 

 

 

 

 

Bu yazı 6988 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4062)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.