Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:21:25

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'

 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'

( Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu' Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kediler hakkındaki yanlış bilgilerden biri de “kedilerin sadece hayvansal gıda yedikleri”dir. Çünkü kediler de ara sıra bitkisel gıda da yemek isterler.

 

Zeytin, haşlanmış ya da kızarmış patates pek çok kedinin kolay kolay hayır diyemediği yiyeceklerdendir.

Ama asıl olarak ihtiyaç duydukları bitki, kedi otudur.

Çimenlik bir sahaya çıktıklarında onları temiz bir kedi otu bulmak için çimenliğin her köşesini dikkatlice koklarken görebilirsiniz. Kediler neden buna ihtiyaç duyar ? Birincisi bünyeleri için ihtiyaç duydukları bazı mineraller sadece kedi otunda bulunur. Diğer yandan kürklerini temizlerken yuttukları tüy topaklarından kurtulabilmek için kedi otuna ihtiyaçları vardır.

 

Dışarı çıkabilen ya da bahçede gezinme lüksüne sahip kediler kedi otu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirken, dışarı çıkamayan kediler kedi otu arayışlarını ev bitkilerine yönlendirirler. Bu evsahibi için de kediler için de çeşitli sorunlar yaratabilir.

 

Ev bitkileri yemesi sebebi ile kedilerin zehirlenmesi veya ev bitkilerinin yapraklarının parçalanması bu sorunların başında gelir. Gerçekten de kedi otu bulamayan ev kedileri evdeki saksılardan uzak duramazlar, ama ev ortamında çok sıkça yetiştirilen  sarmaşık, kaktüs, asma, siklamen, difenbahya, zambak, lale kediler için ciddi zehirler içeren ev bitkilerdir. Aynı şekilde böğürtlen, avakado, mantar, soğan, domates gibi sebzeler de kediler için zehirlidir. 

 

Kedilerin, doğada avlanırken yedikleri hayvanların önemlice bir bölümü çekirge, kelebek gibi otobur hayvanlardır. Otobur hayvanlar kediler için çok tehlikeli olabilirler. Zira otobur hayvanların yemiş oldukları midelerindeki bitkiler kediler için çok tehlikeli olabilir. Kedilerin zehirlenme vakalarının sebepleri arasında yedikleri otobur hayvanların midelerindeki bitki parçacıkları önemli bir yer tutar.

 

Ne var ki, buğday, çavdar ve yulaf otları kedilerin tercih ettiği, zararsız otlardır. Ama fazla yenmesi halinde kedilerde rahatsızlık yaratır. Kedi otları, protein, karbonhidrat, vitamin

(A, B-17), çeşitli enzimler, oksijen ve klorofil içerir. Sadece bitki hücrelerinde bulunan klorofil kedilerin nefesini açar. Kedi otu aynı zamanda hazımsızlık çeken, kabız olan kediler için de faydalıdır.

 

Kedi otunu büyük marketlerde ya da veterinerinizde bulabileceğiniz gibi biraz uğraşla siz de yetiştirebilirsiniz. Büyük marketlerden ya da veterinerinizden aldığınız kedi otları tohum halinde olup çimlendirilmesi gerekir. Çimlendirme işleminin nasıl yapılacağı mamüllerin üzerinde açıklamalı bir şekilde anlatılmaktadır. Öte yandan buğday, çavdar, yulaf tohumlarını siz de ev ortamında çimlendirerek kedi otu olarak kullanabilirsiniz. Çimlendirilen kedi otunun 4-5 cm. büyüklüğe gelmesi gerekir. Mümkün ise kedi otunu bir saksı yerine küçük bir kap içinde yetiştirmeye çalışın. Hem kedinizin ulaşması ve yemesi açısından kolaylık sağlarsınız hem de geniş saksının eşelenmesi ile ortaya çıkan kirli tablodan böylelikle kurtulmuş olursunuz.

 

Kediler bazen maydanoza da ilgi gösterebilirler. Maydanoz kediler için zararlı olmayan bitkilerdendir. Kedi otu yerine de kullanılabilir.

 

Kedi otu yiyen kedilerin bir kısmı yemenin ardından kısa bir süre sonra kusabilirler. Böylelikle yutmuş oldukları kedi tüyleri ya da topaklarından kurtulurlar. Ama fazla yediklerinde de rahatsızlanabilirler. Çünkü kedi otlarının kenarlarındaki maddeler kedilerin midesini rahatsız edici özelliktedir. Kuru mamalarının bir kısmı kedi topaklarını önleyici katkılar içerse de kedinizi taze ve lezzetli kedi otundan mahrum etmemelisiniz.

 

 

Bu yazı 4054 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4050)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4050)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4051)

Kedi  Kediler   (4052)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4052)

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4054)

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4056)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü  (4058)

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4059)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.