Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:55:39

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ?

 

Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ?

( Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ? Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Mikroçip ( Elektronik Kimlik ) Nedir ?

 

Tüm dünyada sayıları her geçen gün artış gösteren mikroçip uygulaması , ülkemizde de veteriner hekimleri tarafından ilgiyle karşılanarak kullanılmaya başlandı.Bünyesinde bir kod numarası barındıran özel mikroçipler , pet hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve petle ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile ( bir tarayıcı kullanılarak deriye temas gerektirmeden rahatlıkla okunabilir ve asla hissedilmez. Okuma süresi 40 - 80 milisaniye arasında değişmektedir. ) hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli bilgilere ulaşılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca sahiplerine kavuşturulmakta ve sahipsiz sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler takip edilebilmektedir.

 

ISO 11784 - 11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde , non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler , pet hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

 

Hangi hayvanda nasıl uygulanmalı ?

 

Dünya küçük hayvan veteriner hekimler birliği ( WSAVA ) mikroçip alt komitesi mikroçip implantasyon yerleri ve okuyucu performansının güçlendirilmesi için tavsiyelerde bulunmuştur. Aseptik enjeksiyon tekniği uygulanmasını önermiş ve lokal anestezik kullanımını veteriner hekimin inisiyatifine bırakmıştır.

Pet hayvanları için tavsiye edilen implantasyon yerleri ; cinsiyet tayini söz konusu değilse, bilateral olarak simetrik yapılı türlerde mikroçip sol tarafa yerleştirilmeli, aksi taktirde erkeklerde sol, dişilerde ise sağ tarafa yerleştirilmelidir.

Diğer hayvanlarda implantasyon yerleri;

Çiftlik hayvanları ( inek, koyun, keçi, domuz vb etinden faydalanılan hayvanlarda); sol kulağın tabanında kıkırdağın üzerine deri altı yerleştirilmeli,

At; ense ligamentinin ortasında bir yere implantasyon yapılabilir,

Tavşan; bel bölgesinin sol tarafına deri altı yerleştirilmeli,

Kuşlar; 5.5 kg olgun canlı ağırlıkta ve uzun bacaklılarda boynun tabanında deri altı, 5.5 kg' dan az ağırlıkta olanlarda sol göğüs kası içine ve aşağı doğru yerleştirilmeli; implantasyon yerinin kapatılması için doku yapışkanı ya da dikiş kullanılmalıdır,

Timsahlar; enseye doğru deri altı uygulanmalı,

Yılanlar; boynun sol tarafına baş uzunluğunun iki katı mesafe arkaya deri altı uygulanmalı.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler :

 

Okuyucular elektromanyetik enerji yayıp aldıklarından dolayı , diğer elektronik malzeme ve metal nesnelerden etkilenebilir. Okuyucunun elektronik malzemeden uzaklığının en az 1 m olmasına çalışılmalıdır. Metal masalar üzerinde ve tasma takılı iken tarama ya da okuma yapılmamalıdır. Bütün mikroçipli hayvanlar yılda bir kez çipin yerinde olduğu ve çalıştığından emin olmak için taramadan geçirilmelidir.

 

Ve sonuç olarak;

 

Avrupa' da birçok ülke tarafından mikroçip implantasyonu mecbur tutulmaktadır.Avrupa Birliği tarafından da tavsiye edilen bu uygulama kısa bir süre sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerinde mecbur bir uygulama olacaktır. Mikroçip uygulamasının mecburi tutulduğu tüm ülkelerde ülkeye giren pet gümrük kapılarında kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınacak olan tüm hayvanların ISO standartlarına uygun bir mikroçip taşıması istenmektedir.

Uluslararası dolaşım konusunda en geçerli belge petinizin sağlık karnesidir. Fakat petiniz mikroçip taşımıyorsa petinizle sağlık karnesi arasında bir bağlantı kurulamayacak ve sağlık karnesinin dahi pete ait olduğu ispatlanamayacaktır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan kulak küpesi ve dövme gibi alternatif kimlikler , zaman içerisinde kırılma , düşme , kimlik numarasının net olarak okunamaması gibi dezavantajlar taşımaktadır ve bu nedenle de ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir.Ayrıca bu sistemlerde aynı numaranın birden fazla hayvana verilebilme riski söz konusudur. Aynı bölge içinde bir kontrol sağlansa bile hayvan hareketleri nedeniyle bir bölgeden diğer bölgeye geçişler söz konusu olduğunda kimlik numarası tek olmaktan çıkmaktadır. Oysa ki mikroçip kimlik numarası dünyada tek olma garantisi taşımaktadır.

 

 

Bu yazı 5134 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4052)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Kediler   (4054)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4055)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4056)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.