Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:52:21

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kısırlaştırma Sonrası...

 

Kısırlaştırma Sonrası...

( Kısırlaştırma Sonrası... Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

KASTRASYON (ERKEK HAYVANLARDA KISIRLAŞTIRMA) SONRASI ORTAYA ÇIKAN BOZUKLUKLAR

KANAMA : Operasyon sırasında, uygun ve yeterli materyal kullanılmaması veya gevşek uygulanması sonucu, kanama oluşabilir. Kanama spermatik korda ligatür konulmasıyla kontrol edilir, bu uygun değilse steril gazlı bez kanala basınçlı bir şekilde yerleştirilir, tampon 24 saat sonra çıkarılmalıdır.

EVİSERASYON : Bağırsakların dışarı çıkması, operasyondan hemen sonra veya geç dönemde oluşabilmekte, çoğunlukla operasyonu izleyen ilk saatler içinde gerçekleşmektedir. Acil müdahale gerektirir. Operasyon sonrası hayvanın, hekim kontrolünde yeterli süre kalması gerekmektedir.

ÖDEM : Daha çok operasyon sonrası hayvanın yeterince hareket ettirilmemesi, operasyon bölgesinde biriken sıvıların yetersiz drenajı ve yara enfeksiyonlarından kaynaklanır. Uygun egzersiz, antiseptik kompresler, drenaj, antibiyotik ve diüretik (işeticiler) uygulanmasıyla giderilebilir.

TETANOZ : Kastrasyonun önemli bir komplikasyonudur. Operasyonun steril şartlarda yapılmaması sonucu oluşabilir. Antitoksin uygulanması gerekir.

 

OVARİO-HYSTERECTOMİE (DİŞİ HAYVANLARDA KISIRLAŞTIRMA) SONRASI ORTAYA ÇIKAN BOZUKLUKLAR

KANAMA : Operasyon sırasında ve sonraki kanamalar, ilgili organların (ovarium, uterus, mezoovarium) damarlarındaki ligatürlerin gevşek atılması veya gevşemesi sonucu oluşabileceği gibi, kanın pıhtılaşma sürecindeki bozukluğa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

EVİSERASYON : Yaranın açılması, dikiş materyalinin yetersizliği veya dikiş tekniğinin hatalı olması yanında, hayvanın dikişlerini ağzıyla açması sonucunda da şekillenebilir. Acil müdahale gerektirir. Keza, yaranın enfeksiyonu nedeniyle apse veya fistüller şekillenebilir.

OBESİTE : Karnivorlarda kısırlaştırma operasyonundan sonra hormonal dengesizlik nedeniyle obesite, az oranda da olsa kardiyak stres, idrar tutamama, tüy dökülmesi görülebilir. Hayvanlara düzenli olarak egzersiz yaptırılması ve hayvanların diet mamalarla beslenmesi obesite riskini engeller.

Operasyondan sonra tekrar kızgınlık gösteren hayvanlarda durumun, karın boşluğunda ovariumlardan bir parçanın kalma olasılığı ya da ovarium dışından kaynaklanan östrogen üretimine bağlı olabileceği düşünülmelidir.

 

 

Bu yazı 9713 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4024)

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4024)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4026)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4026)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4029)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4030)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4031)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4031)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4032)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4032)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.