Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:56:58

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedinizle İlk Gün..

 

Kedinizle İlk Gün..

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Bir kedi ile yaşamınızı ve evinizi paylaşmaya karar verdiniz. Bu kararınız için sizi kutlarız. Biz kedinizle çok güzel günler yaşayacağınızı, onu çok seveceğinizi ve ondan da çok şeyler öğreneceğinizi biliyoruz. Peki bu güzel başlangıç için hazır mısınız? Dileriz sorumluluklarınızı ve nelerle karşılaşacağınızı biliyorsunuzdur. Ve eminiz ki Bir Veteriner Hekimle ilişkiye geçerek kedinizin bakım ve beslenmesi hakkında bilgi almış, yaptıracağınız aşıları öğrenmişsinizdir. Size yeni arkadaşınızla mutlu bir beraberlik diliyor, ilk gününüz veya geceniz için aşağıdaki bölümü okumanızı öneriyoruz.

 

Aşağıdaki yazı Dr. Vet. Med. Nuri YAVRU’ nun “Ev Hayvanlarının Bakım ve Beslenmesi” isimli kitabından alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

 

KEDİ YAVRUSU NASIL EVCİLLEŞTİRİLİR

 

......İçinde büzülüp oturduğu çantayı evinizde sakin bir yere bıraktığınız zaman, canı istemediği halde onu çıkarmak için hiçbir harekette bulunmayınız. Çantayı açıp bekleyiniz. İlk adımını kendi bilincinde atmasını sağlayınız. Böylece onu ürkütmemiş olursunuz. Onunla hiç meşgul değilmiş gibi bir tavır almak en doğrusudur. Kedi çantadan hemen çıkmaz. Fakat meraklı olduğu ve ayaklarının uyuşukluğunu gidermeyi çok arzu ettiği için, etrafında onu bekleyen hiçbir tehlike bulunmadığına emin olduğunda çantadan çıkmakta tereddüt etmez; Onunla tanışmak için onu yakalamaya acele etmeyiniz. Ani sert bir hareket onu ürkütüp bir mobilyanın altına girmesine neden olur. Kedilerin ilk kaçacakları yer yatak altı veya buzdolabının altı gibi yerlerdir. Kediler oralarda kuvvetli kişiliklerini ve vahşi yönlerini korurlar. Kedi yavruları kendilerine karşı kaba davranılmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle onu kaçtığı yerden çıkartmakta güçlük çekersiniz. Bu durumda sabırlı olunuz. Ona elinizi uzatmaya cesaret etmek için ondan bir işaret gelmesini bekleyiniz.

 

KALACAĞI YERİ TANIMA

 

Ortak yaşamın ilk saatlerinde kediniz basit bir çağırma ile size doğru gelme alışkanlığında değildir. Onun keyfince gezmesine izin verdikten sonra, daha fazla tehlikeye atmadan yavaşça elinizle yakalayınız. Onu tuvalet yapacağı yere koyunuz. Kedinin tuvaleti son derece önemli bir yerdir. Burası onu tamamen içine alabilecek bir kutunun içi olabilir. Bunun içini kum veya kağıt ile doldurmak, onun pisliğini gömmesine olanak sağlayacaktır. Aynı kutunun içine talaş da koyabilirsiniz. Bu kutuyu bir gazetenin üzerine yerleştirmekte fayda vardır. Böylece kutunun dışına çıkacak şeylerin etrafı pisletmesi önlenmiş olur. Eğer kedi yavrusu anasıyla yeteri kadar birlikte olursa, nasıl davranacağını öğrendiği için doğal olarak temiz olacaktır. Eğer onu kutunun içine koyar, ayakları ile eşeleme hareketleri yaptırırsanız, kedi yavrusu burasının kendisi için ayrıldığını anlayacak ve ilk çişini buraya yapmakta tereddüt etmeyecektir. O halde bu kutunun onun girebilmesine elverişli olması ve ilk zamanlarda içinde yaptığı sepetinden uzak olmaması lazımdır. Eğer onun kutusunu yani tuvaletini kendi tuvaletinize koyarsanız, bu tamamen mantıkidir. Yalnız bu durumda tuvalete girebilmesi için kapının açık tutulması gerekir. Kutuyu nereye bırakırsanız bırakın, her hangi bir yere pislemeye alışık olmayan kediniz sıkışınca pisleyeceği yeri arayacaktır. Onun pislemek için kutusuna gitmeye çalıştığını anladığınız zaman onu kutusuna kadar götürünüz. Böylece ona zaman kazandırmış olursunuz. İdrarını yaptıktan sonra bu yerden günlük yaşamını geçirdiği yere serbestçe gelmesini sağlayınız. Kutudaki kumu düzenli bir şekilde değiştirmeye de özen göstermek gerekir. Bazı kediler kendi öz saygılarının bilincinde olarak daha önce ıslanmış yere, kendi idrarları olsa bile gitmeyi kabul etmezler. Kendi zevklerine uygun bir yer ararlar. Bu yer her seferinde sizin hoşunuza gitmeyen yerlerdir. Bazıları banyoya giderler. Bazıları koltuk ve sehpa altlarında meraklı bakışlardan korunarak ihtiyaçlarını giderirler. Eğer kedinizi bir sepetin içine yerleştirip belirli bir köşeye koyarsanız, idrarını yaptığı kutusunu da ona yakın bir yere koyunuz. İlk gece onu odanın birine kapatmak en iyisidir. Böylece kedinizin sabaha karşı sizi hafifçe ısırarak uyandırmasını engellemiş olursunuz. Çünkü kediniz yorganın altında ayağınızın hareketi ile yakından ilgilidir.

 

 

 

 

Bu yazı 7252 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.