Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:52:51

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !

 

Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !

( Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın ! Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Yaşamını yemek tabağı ile yatağı arasında geçiren bir kedi, zaman içinde can sıkıntısından ve aşırı kilolardan patlama aşamasına gelir. Şişko kedinizi zarif bir avcıya dönüştürmek için günde 15 dakikanızı ayırın.

 

Kıpırdayan her cisme tepki gösterdiği, her hareketinizi oyuna çevirdiği günler geride kaldı. Artık siz de eskisi gibi onunla oynamıyorsunuz. Tehlikelerden korumak için sokağa çıkartmıyorsunuz. Kedinizin yaşamı iyicene monotonlaştı. Uyku süreleri arttı. Mama kabıyla yatağı arasına sıkışan bir yaşam biçimi vücudunu deforme etmeye başladı. Kasları yumuşadı. Hareketleri hantallaştı. Giderek kilo alan kediniz, zaman içinde sağlığını etkileyecek şişkoluk sınırına gelip dayandı.

 

Kedinizin içindeki avcıyı uyandırmanın tam zamanı.

 

O eski oyun günlerine yeniden dönmeniz tahmininizden çok kolay olacak. Birazcık sabır, birkaç oyuncak, her gün ona ayırdığınız 15 dakika aranızdaki bağları kuvvetlendirecek.

 

Asabi bir kediye sahipseniz, öfkesini oyuna yöneltip onu yumuşatmanız hiç de imkansız değil.

 

Kedi nüfusu fazla olan evlerde, oyun ve egzersizler, sık sık birbiriyle dalaşan kediler arasındaki kavgalara son verecek. Kediniz hızla kilo kaybetmeye başlayacak. Kas yapısı güçlenecek. Kürkü güzelleşecek. Daha düzenli yemek yiyecek. Günlük temizliğini daha iyi bir şekilde yapacak. Kısacası, doğal yaşam ortamından koparılıp eve kapatılan kedi, oyunlar ve egzersizlerle uyanan avcı ruhu sayesinde normale dönecek.

 

Mama kabına bile üşengeç adımlarla giden şişko kedinizi öyle şıp diye harekete geçirebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yılların tembelliği üzerine çökmüş kedicik, gözünün önünde salladığınız oyuncağa miskin miskin bakıp, yeniden uykuya dalabilir.

 

Kedinizin dikkatini çekebilmek için, onun bir avcı, elinizdeki oyuncağın ise bir av olduğunu kabul edin. Dikkatini çekebilecek kadar uzak köşelerde, mesela yatağına yakın bir dolabın yanından, sopanın ya da ipin ucuna bağlanmış oyuncağı av gibi hareket ettirin. O tepki gösterdikçe, avını yavaş yavaş tırmanacağı, atlayacağı mekanlara, masanın üzerine, koltuğun arkalığına taşıyın. Püsküllü oyuncağının peşinden koşarken yaptığı sıçrama ve uzanmalar, zaman içinde kedinizde müthiş bir etki yaratacak. İmkanınız varsa ona, birden fazla yükseltisi olan kedi evi alın. Kedi evinin katlarına tırmanmak, ip ya da halı kaplanmış bölümlerinde tırnaklarını bilemek, omuz ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Karton kutuları yan yana getirip, aralarında tüneller oluşturarak, kediniz için bir antrenman sahası hazırlayabilirsiniz.

 

Bu seanslar sırasında ping pong toplarını sakın unutmayın. Hızlı seken ping pong topları, kediniz için bulunmaz bir av olacak. Topların peşinden koşarken, kediniz çoktan yitirmeye başladığı hız ve dengesine yeniden kavuşacak.

 

 

 

 

 

Bu yazı 4033 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4024)

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4024)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4026)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4026)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4029)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4030)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4031)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4031)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4032)

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4034)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.