Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:58:39

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerle Oyun Oynamak :)

 

Kedilerle Oyun Oynamak :)

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Bulgaristan’dan kaçak getirilmiş pilli bir trendi. Tren banaydı. Annem ve babama ise gri renkli deodorantlar gelmişti. Trenin bir lokomotifi ve onun çektiği üç vagonu vardı. Hayatımın en güzel oyuncağı idi diyebilirim. Ne hayaller kurardım. Dünya’nın belli başlı kentlerinin isimlerini kağıda yazıp Legolardan istasyonlar yapmıştım, Bombay İstasyonu, Kahire İstasyonu ve Paris Kenti. Ha bir de bir tasın içine su doldurup rayların altına koymuştum. Tren su dolu kabın üzerinden geçerken Akdeniz’i geçen ilk tren unvanını da böylelikle almıştı. Oyuncak trenim her ne kadar küçük bir elipsin etrafında dönse de, ben muhteşem büyük bir hayal dünyasında dönüp duruyordum.

 

Oyuncaklar çocukların olduğu kadar yavru kedilerin, yetişkin kedilerin ruhsal gelişimi ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir.

 

Oyuncak düşünmeye, incelemeye, hayal kurmaya teşvik eder. Bütün bu eylemler beynin gelişimi, algılama çerçevesinin genişlemesi ve sebep-sonuç ilişkilerinin kurularak mantığın sağlamlaşması açısından çok önemlidir. Bir kedi de tıpkı bir insan gibi oynadığı oyuncağı inceler ve o oyuncak ile olan diyalogunun perspektifini öğrenir. Kedilerimizden futbol düşkünü Kuzum’a Migros ’taki oyuncak toplardan başka bir top alsam da o ısrarla aynı tip topu benden ister. Çünkü diğer toplar sevdiği top gibi zıplamaz ve ağzına kolayca yerleşmez. Oyuncağını çok iyi bilir ve tanır.

 

Oyuncağı ile oynayan bir kediyi gözlemlediğinizde fark edersiniz ki, kendince hayaller kurar, oyunlar üretir ve sanki canlı bir şeyle diyalog kuruyormuş gibi koşar, ses çıkarır. Oyuncaklar, kedileri neşelendirir, iletişimlerini arttırır ve spor egzersizi açısından da faydası vardır. Can sıkıntısı sadece insanlara mı özgüdür sanıyorsunuz. Kesinlikle kediler de sıkılabilir ve sıkıntıyı aşmak için çözüm isteyebilir. Oyuncaklar bu anlamda çözümün bir parçasıdır. Ama oyuncaklarla dolu bir odaya kedinizi kapatmak bir çözüm değildir. Sizinle birlikte oynamak ister. Tıpkı annesi ve babası ile oynadığı oyunlardan daha çok keyif alan çocuklar gibi. Oyunda onun kazanmasına izin vermelisiniz. Tabii çocukluğuna doyamamış yetişkinler için bunu yapmak bazen zor olabilir ama o kazandıkça keyfi artar.

 

Kedilere oyuncak seçerken onu incitmeyecek oyuncaklar olmasına önem veriniz. Oyuncak diye herşeyi kedinize veremezsiniz. Bir çocuk için güzel olan bir oyuncak kediler için tehlikeli olabilir. Isırdığında dişlerine, ağzına zarar vermeyecek ya da parçalarını yuttuğunda zehirlenmeyeceği oyuncaklar kedilere verilmelidir. Toplar, pelüş bebekler, yumuşak plastikten çıngıraklı kutular kedilerin bayıldığı oyuncaklardandır. En kötü ihtimalle buruşturularak top yapılmış bir kaç kağıt kedilerinizin neşesini tazeleyecektir. Bu yazıyı okuduğunuz gün dilerseniz bir oyuncakçıya ya da pet mağazasına uğrayıp ona uygun bir oyuncak alın ve “bana bugün ne aldın” bakışı ile sizi karşıladığında hediye paketinizi keyifle ona sunun...

 

 

Bu yazı 4389 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4062)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.