Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:58:11

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Yüksekten Düşme Problemi

 

Kedilerde Yüksekten Düşme Problemi

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kediler hayatta kalma konusunda son derece güçlü içgüdülere sahiptirler ve bu nedenle yüksek yerlerden asla kasıtlı olarak atlayıp kendilerini tehlikeye atmazlar. Bilinenin aksine çoğu, yüksek katlardan kaza sonucu düşerler. Kedilerin camdan düşmesini engellemek için küçük çocuklar için alınan tedbirler yeterli değildir. Bu nedenle kedi olan evlerde camların sineklik benzeri dayanıklı bir malzemeyle güvenli hale getirilmesi gerekir.

 

Kediler, ilgilerini çeken nesnelere büyük bir konsantrasyonla fokuslanırlar. Bir kuş ya da bir sinek yakalamak isterken dengelerini kaybedip kolaylıkla yüksekten düşebilirler. Korkusuzca yüksek yerlere çıkmaktan çekinmedikleri için kedi sahipleri genellikle kedilerinin bu yükseklikte başının çaresine bakabileceğine inanırlar. Her ne kadar kediler yüksek ağaçlara tırmanıp güvenle geri inmeyi başarsalar da ev ortamındaki eşyaların yüzeyi ve binaların balkon, cam kenarı gibi bölgeleri onların kolay tutunabilecekleri bir yapıda olmadığı için bu yüzeylerde kolayca dengelerini kaybedip düşebilirler. Yine bilinenin aksine, yüksekten dört ayak üstüne düştüklerinde bile bu emniyetli bir düşme değildir. Çoğu kez baş bölgesini ve kalça bölgelerini de şiddetle yere vurabilirler. Bu da genellikle ciddi yaralanmalara yol açar.

 

Alçaktan Düşmesi Daha Tehlikeli

 

Yanlış bilinen bir diğer konuysa, apartmanlarda 1. veya 2. kat gibi nispeten daha alçak yerden düşen kedilerin problem yaşamayacağıdır. Gerçekte ise düşme yüksekliği azaldıkça kedinin dengesini sağlamak ve vücudunu toparlamak için havada ihtiyaç duyduğu süre azalır ve kısa mesafeden düşmeler kedinin dengesini kuramadan yere çakılmasına neden olur. Bu nedenle alçaktan düşmeler orta düzeyde veya daha yüksek katlardan düşmekten daha tehlikelidir. Kedilerin düşerken daha alt katlardaki açık panjur, balkon çıkıntıları ve saksılıklar gibi cisimlere çarparak havada yaralanmaya başlayabileceklerini de unutmamak gerekir.

 

Kediler yüksekten düştüklerinde çoğu kez beton kaldırım ya da asfalt gibi daha önce aşina olmadıkları sert bir zemine yüksek hızla çarparlar. Bu nedenle görünürde bir şey olmamış gibi algılansa da kedinin mutlaka hemen en yakın veteriner hekime götürülmesi gerekir. Zamanında müdahale ve uygun tedavilerle yüksekten düşen kedilerin yüzde 90’ı hayatta kalmayı başarır.

 

 

 

 

Bu yazı 5545 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4062)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.