Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

17.11.2018 12:51:18

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Okşanmaya Bağlı Saldırganlık

 

Kedilerde Okşanmaya Bağlı Saldırganlık

 

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kedi sahipleri, kedilerini okşamaktan çok hoşlanır. Fakat bazı kediler sık sık okşanmayı keserek sahibini ısırır ve kaçarlar. Bu durum, okşanma tarafından başlatılan, okşanmayla bağlantılı ya da durumla bağlantılı saldırganlık olarak tanımlanabilir.

 

Saldırgan Davranışın Nedenleri

 

Normalde kediler ne köpek kadar sosyaldir ne de kendi türleriyle yakın fiziksel temas içindedir. Kediler diğer kedileri yalayıp temizleyebilir, birlikte uyuyabilir fakat bunun dışında birbirleriyle pek az etkileşimde bulunurlar. Okşanmak, kedilerin normal içgüdüsel davranışlarının dışında bir şeydir. Okşanma sonucu ortaya çıkan saldırganlığı açıklayan bir çok kuram bulunmaktadır.

 

Uygun olmayan sosyalleşme: Kediler sosyalleşmek için yaşamlarının çok erken dönemlerinde insanlarla sosyal kontak kurmak ihtiyacındadır. Her gün sadece beş dakika insanlarla etkileşim içinde olan kediler yedi haftalık olduklarında insanlara, yedi haftalık olana kadar insanlarla hiç teması olmamış kedilerden daha çok güvenirler. Uygun biçimde sosyalleşen kedilerde de okşanmaya bağlı saldırgan davranışlar gözlendiği için bu kuram saldırgan davranışları tam olarak açıklamaktan uzaktır.

 

Duyarlılık eşiği: Bu kurama göre kediler ilk başta insan temasından hoşlanır, fakat okşanmanın devam etmesi kedide sinirliliğe yol açar. Bu durumda kedi ısırarak “bu kadarı yeter” demek istemektedir. Bunu insanlardan bir örnek vererek açıklarsak; biri sizin sırtınıza hafifçe vurursa bundan hoşlanırsınız. Ancak o kişi vurmaya devam ederse bu can sıkıcı olmaya başlar ve ya oradan uzaklaşır ya da o kişiye yapmamasını söylersiniz.

 

Acı- ağrı : Bu kurama göre, sürekli okşama yalnız kediyi sinirlendirmekle kalmaz aynı zamanda statik elektriklenmeye ya da kedinin kendine özgü sinir sisteminde ağrıya neden olabilir. Eğer kedinin ağrı veren bir hastalığı varsa, ağrı veren bölgeye dokunma kedinin saldırgan davranışına yol açabilir.

 

Aniden uyanma: Kediler okşanmaktan çok hoşlanabilir ve gözleri açık bile olsa okşanırken uykuya dalabilirler.Bu sırada aniden uyanırlarsa okşandıklarını anlamayabilirler.Aksine onu hapsettiğinizi, zorla tuttuğunuzu sanabilirler. Ne olduğunu anlamadan, okşanmaya bağlı saldırgan davranış göstererek ısırır ve kaçarlar.

 

Kontrol : Bu kuramda saldırgan davranış, kedinin okşamanın ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini kontrol etme gereksinimi olarak açıklanır.Bu davranış, kedinin ilişkide baskın taraf olduğunu ifade etme biçimidir.

 

Okşanmaya bağlı saldırganlık nasıl kontrol edilebilir?

 

Veteriner hekimi incelemesi : Kedinizde okşanma sırasında ağrıya neden olacak bir durum olup olmadığını belirlemek çok önemlidir. Örneğin; boyun, sırt ya da kalça eklemlerinde romatizmal durumlar olması, ağrıyan bir diş, ağrılı kulak enfeksiyonu okşanma sırasında ağrı verici olabilir. Okşama ağrıyı daha da artırabilir ya da ağrılı bölgelere dokunulduğunda kedi sinirlenebilir.

 

Bazı kedilerin kucaklanmaktan hoşlanmadıklarını kabul etmek : Bazı kediler insanlarla temas halinde olmayı, okşanmayı, severler; buna doyamazlar. Öte yandan bazıları, sebep her ne olursa olsun, insanlara yakın olmaktan hoşlanmalarına rağmen (kucakta oturmak gibi) insan tarafından yapılan temas girişimlerinden hoşlanmazlar. Kedinizin temel kişiliğini değiştiremeyeceğinizi anlamanız ve onu olduğu gibi kabul etmeniz gerekecektir.

 

Uyarı işaretlerini anlamak : Kedi sahipleri, kedilerinin aniden dönüp ısırdığını anlatır. Ancak, eğer kedi sahipleri biraz daha iyi gözlem yaparlarsa kedinin saldırgan davranış göstermeden önce bazı ipuçları verdiğini göreceklerdir.

 

* Kulaklar arkaya yatabilir

* Deri ya da kuyruk seğirmeye başlayabilir

* Gözbebekleri genişleyebilir

* Kısık sesle homurdanabilir

* Tırnaklarını çıkarabilir

* Bedeni kasılabilir

 

Bu işaretlerden birini görürseniz, okşamayı bırakın ve kedinizin kucağınızdan inmesine izin verin.

 

Zamanı tahmin etmek: Eğer uyarı işaretlerinin farkına varırsanız, kedinizi ne kadar süreyle okşayacağınızı belirleyebilirsiniz. Eğer kediniz iki dakika okşandıktan sonra işaretler beliriyorsa, kedinizi asla yarım veya bir dakikadan fazla okşamayın. Fakat okşadığınız süre içinde işaretleri gözlemeye devam edin.

 

Kediyi okşama biçimini değiştirmek: Bazı kediler başka bir kedinin onu yalarken yaptığı gibi kısa küçük dokunuşlardan hoşlanır. Bazıları bütün vücutları yerine, çenelerinin altının veya kulaklarının arasının kaşınmasından hoşlanır.

 

Kedinizin davranışını fiziksel olarak düzeltmeyin: Dönüp sizi ısırdığında kedinizin davranışını fiziksel olarak düzeltmeyin. Bu onu daha da saldırgan yapabilir.

 

Karşıt koşullanma kullanın: Isırmadığı zaman kedinizi ödüllendirerek okşanmaya bağlı saldırgan davranışlarını azaltabilirsiniz. Örneğin, her okşamadan sonra, kediye hoşlandığı yiyecekten bir minik parça vermek. Bunu gün içinde bir çok kez tekrarlayın. Kedinin uyarılma eşiğine (okşanmayı tolore edemediği eşik) yaklaşmamak için her seferinde çok az okşayın. Eğer kedi sinirleniyorsa okşamayı kesin. Okşanmanın arkasından sevdiği bir yiyecek kazandıkça kediniz okşanmayı hoşlanılan bir şeyle (yiyecekle) ilişkilendirecektir.

 

 

 

 

Bu yazı 4037 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4023)

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4024)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4026)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4026)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4029)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4030)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4031)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4031)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4032)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kediler   (4032)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.