Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 14:59:55

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Kısırlaştırma

 

Kedilerde Kısırlaştırma

( Kedilerde Kısırlaştırma Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kısırlaştırma

Yavru kediler 5-8 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşır. Bu yaşlarda hamile kalma ve doğurma ihtimali vardır. Pek çok kedi sahibi, kedisi çiftleşsin istemez veya buna zamanı yoktur. Zaten ortada sahip arayan bir sürü yavru kedi varken kimse bunlara yenileri eklensin istemez. Kısırlaştırma (erkek veye dişi), sadece istenmeyen gebelikleri önlemekle kalmaz, ergenlikle gelen arzu edilmeyen davranışların da önüne geçer (erkek kedilerin eve kokulu idrar bırakması gibi) ve bazı hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Kedinizin cinsiyetini biliyor musunuz?

Yavru kedilerin cinsiyeti hakkında bu kadar çok hata yapılması şaşırtıcıdır. Aylarca kızım kızım diye sevdiğiniz kedi bir de bakarsınız ki erkek. En iyisi veterinere sormaktır. Cinsiyet tayini için kedinizin kuyruğunu kaldırıp genital bölgeye bakın. Anüsün yaklaşık 1 cm altında bir nokta gibi penisi görürseniz bu demektir ki kediniz erkek. Anüs ve penis iki nokta üstüste işareti gibi durur. Kediniz dişi ise bir i harfi görmeniz gerekir. İ’nin noktası anüs, çizgisi vulvadır.

Dişi kedinin kısırlaştırılması

Geçmişte, her dişi kedinin kısırlaştırılmadan önce, mutlaka bir kez hamile kalması gerktiğine inanılırdı. Bu tamamen gereksizdir ve kedinize bir faydası dokunmaz. Bu yüzden dişi kedilerin cinsel olgunluğa ulaşmadan önce kısırlaştırılması önerilir. Kedinizin cinsel faaliyetleri bir kez başlayınca, kediniz durmadan kızgınlık gösterir. Yani evin içinde bağırıp çağıracak, yerlerde yuvarlanacak ve buna benzer huzursuz davranışlar sergileyecektir. Bu durum yaklaşık her 3 haftada bir tekrarlanır ve kedinizin bağırmaları sizi çileden çıkaracak hale gelir. Bu durumu bastırmak için bazı ilaçlar kullanılabilir ama bunların yan etkileri vardır ve uzun süre kullanılmaları önerilmez. Eğer kedinizden yavru almak için çok özel bir nedeniniz yoksa, onu kısırlaştırın.

Böylece istenmeyen davranışların ve gebeliklerin önüne geçersiniz. Ayrıca genital (dişi üreme organları) hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz. Rahim iltihabı (pyometra), rahim kanseri, yumurtalık (ovarium) kisti vb. gibi.

Kısırlaştırma ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Karında ya da karnın yan tarafında yapılan küçük bir kesi (ensizyon) vasıtasıyla her iki yumurtalık ve rahim alınır. Bu bölgedeki tüyler ameliyattan önce traş edilir. Kedinizin bu ameliyata girmeden önce 1 gece aç kalması gerekir. Ameliyat sonrası aynı gün kedinizi eve götürebilirsiniz. Derideki dikişler 7-10 gün sonra alınır.

Erkek kedinin kısırlaştırılması

Erkek kedinin kısırlaştırılması, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi açısından, en az dişi kedinin kısırlaştırılması kadar önemlidir. Erkek kediler doğal olarak, gezintiye çıkmaya ve diğer kedilerle kapışmaya bayılır. Bu arada her yeri idrarlarıyla imzalamayı ihmal etmezler. Bu tür saldırgan davranışlar, erkek kedilerin bazı hastalıklara maruz kalma riskini arttırır. Örneğin FIV (kedilerin AIDS’i) ve kedilerin lösemi hastalığı (Feline Leucemia) gibi... Çünkü her iki hastalık da ısırmayla bulaşır (Kuduzu da unutmayalım!).

Erkek kedilerin kısırlaştırma ameliyatı da genel anestezi altında yapılır. Testis derisine yapılan iki küçük kesi vasıtasıyla testisler alınır. Bu kesiler çok küçük olduğundan dikiş konmaz. Ameliyat edilecek kedinin 1 gece önceden aç kalması gerekir. Kediniz aynı gün ameliyattan sonra eve geri dönebilir.

Ameliyat sonrası bakım

Erkek kedilerin ameliyattan sonra iyileşme süresi dişilere göre daha kısadır. Belki birkaç saat bitkinlikleri olabilir ama ertesi gün genellikle canlanır ve yemek yemeye başlarlar. Kedinizi 1-2 gün kendi halinda bırakmak iyi olur. Bununla birlikte kediniz ameliyat sonrasında alışılmadık bir şekilde sessiz duruyorsa, kusuyorsa, vücudunu soğuk hissediyorsanız mutlaka veterinerinize haber verin. Ameliyat yaralarını ve dikişlerini kurcalıyor, ısırıyor, tırmalıyorsa yine veterinerinize haber verin. Bu durumda kedinize bir elbise giydirmeniz veya koruyucu bir yakalık takmanız gerekebilir.

Kısırlaştırılan kediler kilo almaya eğilimli olabilir. Bu nedenle kedinizin tükettiği mama miktarını yeniden ayarlamanız ya da veterinerinizin uygun gördüğü bir diyet mama kullanmanız gerekebilir.

Kısırlaştırma yaşı

Kedinizi her yaşta kısırlaştırabilirsiniz, ama 4-6 aylıkken yapılması önerilir. Eğer daha sonra kısırlaştırırsanız bazı davranışlar alışkanlık halini almış olacağından bunlardan kolay kolay vazgeçmez. Bazı veterinerler sırf bu yüzden yavru kedileri 2-3 aylıkken kısırlaştırmaktan yanalar ki, erken yaşta kısırlaştırmanın kedinizin sağlığı açısından hiçbir sakıncası yoktur.

 

                                                         Veteriner Hekim Adayı

                                                                Cemil Şahin

 

 

Bu yazı 24657 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4053)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4057)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar  (4061)

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4062)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.