Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

13.12.2018 08:21:28

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Kanser

 

Kedilerde Kanser

( Kedilerde Kanser Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kanser, hücrelerin dağılımının ve büyümesinin kontrol edilememesi durumudur. Böylesi bir durumda düzenli hücre üretimi bozulur ve bazı hücreler normalden büyük bazıları ise normalden küçük olarak oluşmaya başlar. Bu hücre bozulması kısa sürede kanserle sonuçlanır. Kanser iğne ile ya da biyopsi yöntemi ile alına doku örneklerinin test edilmesi ile belirlenir. İğne yönteminde tümörlü bölgeden enjeksiyon ile doku, biyopsi de ise kanserli bölgeden örnek parça alınır.

Her 6 kediden 1’i ne yazık ki kansere yakalanmakta. Bazı durumlarda kanser tedavi edilebilse de genellikle yakalanan kedilerin % 50’si 10 yıl içinde vefat etmektedir. Kanserin tedavisinde en önemli husus erken teşhistir. Erken teşhis halinde terapi olumlu sonuç vermektedir. Kanserin yeni başlamış ya da ilerlemiş olmasını kanserli hücrelerin bedene ne derece yayılmış olması belirler. Eğer bedenin bir çok bölümüne parçalı bir şekilde yayılma var ise bu duruma “metastas” denmektedir ve hastalığın ciddi düzeye ulaştığı düşünülebilir.

Kedilerde kanserin tedavi edilmesinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Aşağıdaki yöntemler ayrı ayrı uygulanabileceği gibi çeşitli kombinasyonlarla da uygulanabilir.

Radyoterapi : Oldukça güçlü bir tedavi yöntemidir. Oldukça az yan etkisi vardır. Ama bu terapinin yapılabileceği klinik sayısı oldukça sınırlıdır.

İlaçla Tedavi : Kanser ilaçları kedilerde ne yazık ki hastalığı tedavi etmekten ziyade hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır.

Cerrahi Müdahale : Kanserli bölgenin alınması da özellikle kötü huylu kanserlerde hasta kedinin yaşam süresinin uzamasında etkendir. Öte yandan iyi huylu kanserlerde de hastalığın tamamıyla tedavisini sağlayabilir.

Kemoterapi : Özellikle kanserli hücrelerin azaltılmasında urların boyutlarının küçültülmesinde uygulanan kemoterapi aslında çeşitli ilaçların bedene verilmesi ile yapılmaktadır. Kusma, baş dönmesi, halsizlik, iştah kaybı, ateş gibi yan etkileri vardır ama ilerlemiş hastalıklarda genellikle tercih edilmektedir.

Kedilerde en çok rastlanan kanser türleri ;

• Lenf kanseri

• Kan kanseri

• Ağız kanseri

• Meme kanseri

• Kemik kanseri

• Cilt kanseri

Kansere insanlarda olduğu gibi kedilerde de birbirinden farklı bir çok unsurun sebep olduğu düşünülmektedir. Özellikle beslenme ile kanser arasında yakın bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Öte yandan sigara dumanı altında kalan kedilerin, diğer kedilere oranla lenf kanserine yakalanma olasılığının da daha yüksek olduğu bulgulanmıştır.

Şayet kediniz kanser ise öncelikle bu zor durumu aşmak için kendinizi sakinleştirmeli ve ona en doğru yardım yolunu veteriner hekiminizle kararlaştırmalısınız. Kanser mutlaka sonu hüzünle sonuçlanacak bir rahatsızlık değildir. Savaşmayı gerektiren zor bir hastalık olsa da birçok kedi dostu bu savaştan utku ile çıkmıştır. Onu kaybetmemek için gereken her türlü savaşı vereceğinizden eminim

 

 

Bu yazı 4590 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4050)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4050)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4051)

Kedi  Kediler   (4052)

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4052)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4054)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4054)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4056)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Zehirli Bitkiler  (4056)

Kedi  Evcil Hayvanlarda Pire Kontrolü  (4058)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.