Sempati Veteriner Kliniği, Online Evcil Hayvan Sağlığı Ansiklopedisi

 

Sempati Veteriner Kliniği - 0.332 233 43 83 - Konya - İletişim Bilgileri

 

Giriş Sayfanız Yapın - Sık Kullanılanlarınıza Ekleyin - Arkadaşınıza Gönderin

16.12.2018 07:56:56

 

Ana Sayfa >>> Kedi >>> Kedilerde Aşırı Vokalizasyon

 

Kedilerde Aşırı Vokalizasyon

( Kedilerde Aşırı Vokalizasyon Makalesi Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir ! Bu Yazı Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir )

Bu Konuyu Yazdırın

 

 

Kedilerde Aşırı Vokalizasyon

 

Aşırı Vokalizasyon (Miyavlama) en çok Oriental ırk kedilerde görülmesine rağmen, diğer ırk kedilerde de görülebilmektedir. Kediler, genelde sabah, gün ağırırken aktif olduklarından, bu saatlerde aşırı miyavlama sorunları ile karşılaşılabilinir. Böyle erken saatlerde aşırı miyavlama ile kedi size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Dikkat çekme arzusu, açlık, ağrı veya yaşlı kedilerde kognitif bozukluk ve kilo kaybettirmek için diet uygulamaları sonucunda aşırı miyavlama görülebilmektedir.

 

Burada en önemli ve atlanılmaması gereken nokta, hayvanın sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığının bilinmesidir. Bunun için kan testleri, idrar muayenesi yapılır ve röntgenleri çekilir ve bir hastalığın olup olmadığı araştırılır. Ancak herhangi bir rahatsızlık yok ise o zaman davranış problemi denilerek olayın üzerine bu yönden gidilmelidir.

 

Aşırı Miyavlama zamanının bilinmesi çok önemlidir. Gündüz mü, gün boyunca mı yoksa sabah gün ağırıkken mi olduğunun bilinmesi gerekir. Hayvan sahibinin, bir günlük tutarak, aşırı miyavlama saatini, bunu tetikleyen bir şeyin olup olmadığını ve gelen veya evden giden birileri sonrası mı yoksa aile yemek yerken mi vs. kayıtlarının günlük olarak tutulması gerekir. Olayın, ayın hangi günlerinde veya haftasında olduğu belirtilmelidir. Amaç bu davranışı tetikleyen sebebi bulmak ve o konuda hayvan yardımcı olmaktır.

 

Sistemik Bir Hastalık Yoksa ;

 

Kediniz aşırı miyavladığında ona susması için bir şeyler vermelisiniz. Kucağa almak, yemek vermek, sokağa bırakmak davranışı ödüllendirmek olacağı için bunlardan kaçınmak gerekir. Ancak hayvan sustuğu zaman ödüllendirilmelidir. Bu davranış biçimine alışması için çalışılmalıdır.

Aşırı miyavlama halinde, su spreyi ile su fışkırtılarak miyavlamayı bir süre de olsa yarıda kesmek gerekir. Sessiz olduğu anda ödül verilir.

Eğer evinizin penceresi açıksa ve dışarıdan hayvanların sesi uyarıcı etken ise pencereleri kapatmak, başka kedileri görüyorsa onları görmesini engellemek gerekir.

Kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Eğer gece ve erken sabah saatlerinde miyavlama sorunu var ise gece boyunca oyun veya bir oyuncak peşinden koşturmak, ip yakalama vs. oyunlarla enerjisini harcatmak gerekir. Bazı hallerde ikinci bir kedi almak sorunun çözümünde yardımcı olmaktadır.

Bazı kedilere gece boyunca yemeleri için bir miktar yemek bırakmak ayrı bir çözüm yolu olabilmektedir.

Fazla kilo alıyor diye yediği yemek miktarı azaltılan kediler içindeki lif oranı artırılmış yemlerle beslenmeli ve açlık hissi ortadan kaldırılmalıdır.

Bu yöntemler işe yaramıyorsa sakinleştirici antihistaminikler veya başka ilaçlar kullanılabilir.

Aşırı miyavlayan yaşlı kedilerde herhangi bir neden olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

 

Kısaca özetlemek gerekirse miyavlamayı, yemek, sokağa bırakmak veya kucağa almak gibi davranışlarla ödüllendirmeyin. Gün boyunca oyuncakları ile ve sizinle oynamasını sağlayın. Etrafında oyuncakların bulunması da mental olarak bir rahatlama sağlayabilmektedir.

 

 

 

Bu yazı 5776 kez okunmuştur.

 

KEDİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR :

Kedi  Önemli Durumlarda İlkyardım !  (4052)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Yılbaşı Tehlikelerinden Koruyun  (4052)

Kedi  Kediler   (4055)

Kedi  Süper Kedi Paspas - 1  (4055)

Kedi  Sağlıklı Bir Yaşam İçin 'Kediotu'  (4055)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Kedilerde Göz Enfeksiyonları  (4055)

Kedi  Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi  (4056)

Kedi  Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !  (4059)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Neden Kısırlaştırmalıyım ?  (4061)   Bu İçerik Veteriner Hekimi Tarafından Eklenmiştir!

Kedi  Tatil Sonrası Uyum Sorunları   (4061)

Kısayollar :

 

Ana Sayfa - Köpek - Kedi - Kuş - Tavşan - Hamster - Kaplumbağa - Balık

 

Köpek Irkları - Kedi Irkları - Kuş Irkları - Tavşan Irkları - Hamster Irkları - Balık Irkları

 

Köpek İsimleri - Kedi İsimleri - Kaplumbağa İsimleri

 

 


 

Sitedeki her türlü bilgi, kaynak gösterilmek koşuluyla ticari amaçlar dışında her türlü paylaşıma açıktır.

 

 

 

 

© Copyright 2007-2018 - SempatiVeterinerKlinigi.net - Her Hakkı Saklıdır - Proje : Sempati Veteriner Kliniği

 

Sempati Veteriner Kliniği

 

 

Site Haritası

 

  DİKKAT ! Bu sitede verilen bilgiler sadece tavsiye veya bilgilendirme amaçlıdır. Hiç bir zaman bir veteriner hekimi tavsiyesi niteliği taşımaz, veteriner hekimi tavsiyesi yerine geçemez. Site içeriğinin tümü, her ne kadar özenle seçilmiş bilgilerden oluşsa da, site tasarımcısı, bilgi kaynakları, proje sorumlusu, editörler ve sitenin hazırlanması ve yayınında görev almış diğer tüm kişiler olarak, içeriğimizdeki bilgilerin kesin olarak doğru olduğunu iddia etmiyor, bir bölümü ya da tümü yanlış veya hatalı olabilecek içerik için kesinlikle sorumluluk kabul etmiyoruz. Evcil hayvanınızın sağlığı için, kesinlikle bir veteriner kliniğine giderek, veteriner hekiminden tavsiye ve bilgi almanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. Gerek içerik sağlayıcımız, gerekse bizler, bu sitede verilen bilgilerin kullanımı sonucunda doğabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğunu açıkça reddediyor, her ne şekilde olursa olsun, bu siteye giren herkesin, bu uyarıyı okumuş olduğunu kabul ediyoruz.